Loading...

یکی از راه‌های موثر برای سوزاندن چربی‌ها

یکی از راه‌های موثر برای سوزاندن چربی‌ها

5 روش کالری‌سوز که به بدن فشار نمی‌آورند

انجام ورزش‌هایی که شدت زیادی دارند یکی از راه‌های موثر برای سوزاندن چربی‌ها و افزایش کارایی هوازی است. ورزشهای شدید به معنای ورزش‌هایی نیست که فشار زیادی به بدن بیاورد.

 

به‌ گزارش ‌ایسنا‌ و به نقل از My fitness pal، اگر می خواهید ورزش‌هایی را انجام دهید که به مچ‌ها، زانوها و لگن فشار نیاورند می توانید آنهایی را انتخاب کنید که آسیبی به بدن نمی‌رسانند.

 

ورزش‌های زیر می‌توانند مناسب باشد، زیرا با افزایش شدت آنها، میزان آسیب‌رسانی‌شان افزایش نمی‌یابد.

 

1. شنا

 

مقاومت آب باعث می‌شود که عضلات فعالیت داشته باشند و فشار به مفاصل کمتر شود. شنا تمامی اعضای بدن را درگیر می‌کند و میزان آمادگی هوازی را نیز افزایش می‌دهد. می توانید ‌شدت شنا کردن را با استفاده از انواع مختلف حرکات شنا افزایش دهید.

 

2. دوچرخه‌سواری

 

دوچرخه‌سواری چه در فضای باز و چه در فضای بسته یکی از بهترین فعالیت‌ها برای افزایش توانایی قلبی – عروقی است. اگر زمان زیادی ندارید، می توانید با استفاده از روش‌های مختلف همچون انجام دوچرخه‌سواری کوتاه مدت و شدید شدن این ورزش را افزایش دهید. برای انجام این کار می توانید به مدت 40 ثانیه تا جایی که می توانید پدال بزنید و 20 ثانیه با شدت کمتر این کار را انجام دهید. این مراحل را شش تا هشت بار تکرار کنید.

 

3. قایقرانی

 

قایقرانی ورزشی قدرتی است که بر روی بازوها، کمر، پاها و بالاتنه کار می‌کند. در قایقرانی باید با پاها فشار بیاورید و بعد دست‌ها و کمر را حرکت دهید. این کار باعث می‌شود که به بدن فشار نیاید. ضمنا این روش باعث افزایش کالری سوزی می‌شود.

 

4. یوگا

 

هنگامی که بر کالری سوزی فکر می‌کنیم، یوگا جزو ورزش‌هایی نیست که به ذهن ما می‌رسد. با این حال یوگا ورزشی است که زیاد به بدن فشار نمی‌آورد و بسیار موثر است.

 

یوگا باعث افزایش قدرت، انعطاف پذیری و آمادگی جسمانی می‌شود. این ورزش بر روی تمامی عضلات بدن کار می‌کند. یوگا کالری سوزی زیادی دارد. برای افزایش شدت این ورزش می توانید میزان زمان انجام حرکت را افزایش دهید و به سمت انجام حرکات پیشرفته تر بروید.

 

5. بالا رفتن از پله‌ها

 

بالا رفتن از پله‌ها باعث افزایش قدرت عضلات می‌شود. این کار ریه‌ها و قلب را قدرتمند می‌کند. سعی کنید در 30 ثانیه با سرعت از پله ها بالا بروید. سپس دوباره از پله‌ها پایین بیایید و شش تا هشت بار این کار را تکرار کنید.

 
منبع: ایسنا
 
 

بهترین خوراکی های ضد ریزش مو

سبزیجات با برگ های سبزعلاوه بر اینکه سرشار از آنتی اکسیدان هستند مقدار بالایی نیز آهن دارند که این ماده برای تقویت و تحریک رشد موها مؤثر است. به همین دلیل توصیه می شود برگ چغندر، کلم بروکلی، کلم دکمه ای، اسفناج و انواع سبزی خوردن در برنامه روزانه مصرف گردد.
بهترین خوارکی های ضد ریزش موغلات سبوس دار به دلیل مقدار بالای ویتامین های گروه B موجب تسهیل اکسیژن رسانی خون به فولیکول های مو می شوند و به همین دلیل مصرف آنها در حفظ سلامت موها مؤثر است.

علل متعددی در ریزش موها دخیل هستند که از جمله می توان به استرس، افراط در استفاده مواد شوینده و آرایشی شیمیایی و تغییرات هورمونی بدن اشاره کرد. البته تغذیه نیز نقش مهمی در این باره دارد زیرا بدن از طریق مواد غذایی همه ریز مغذی های مورد نیاز برای عملکرد صحیح اندام های بدن را دریافت می کند. موها به کمک فولیکول ها تغذیه می شوند و از همین رو لازم است تا ریز مغذی های اساسی برای تقویت و سلامتی موها تامین شود.
 
زمانی که ریزش موها شدید باشد لازم است تا در باره علل آن با پزشک مشورت شود. البته علت این مشکل هر چه باشد تغذیه نیز می تواند در رویش مجدد موها، پیشگیری از ریزش و ایجاد ظاهری شفاف و زیبا مؤثر باشد.
 
آنتی اکسیدان ها
 
میوه ها و سبزیجات مهم ترین منابع غذایی آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که باید در برنامه غذایی روزانه برای تقویت و تحریک رشد موها گنجانده شوند. میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین C مانند پرتقال، لیمو، کیوی، کلم بروکلی و اسفناج ارجحیت دارند. این خوراکی ها تولید کلاژن را تحریک می کند که این ترکیب از جمله مهم ترین ترکیبات موها هستند.
 
فیبرهای حل نشدنی
 
فیبرهای حل نشدنی اساسا در غلات سبوس دار وجود دارند. این غلات مقاومت خوبی نسبت به انسولین ایجاد می کنند که این هورمون زمینه ساز طاسی در مردان است. علاوه بر این منبع غنی از ویتامین های گروه B از جمله اسید فولیک است که در اکسیژن رسانی به فولیکول های مو نقش دارند.
 
سبزیجات سبز
 
سبزیجات با برگ های سبزعلاوه بر اینکه سرشار از آنتی اکسیدان هستند مقدار بالایی نیز آهن دارند که این ماده برای تقویت و تحریک رشد موها مؤثر است. به همین دلیل توصیه می شود برگ چغندر، کلم بروکلی، کلم دکمه ای، اسفناج و انواع سبزی خوردن در برنامه روزانه مصرف گردد.
 
روی
 
این ریز مغذی اساسی برای واکنش های شیمیایی آنزیم های بدن لازم است که باعث تولید انرژی و تشکیل پروتئین ها می شود. یکی از مهم ترین منابع روی گوشت است که البته منبع غنی از آهن، پروتئین، ویتامین B6 و B12 نیز محسوب می شود و به پیشگیری از ریزش موها کمک می کند. البته خوراکی های دیگری مانند کرفس، مارچوبه، انجیر، سیب زمینی و بادمجان نیز روی دارند.
 
خوراکی های سرشار از بیوتین و اسید فولیک
 
این دو ماده به تعادل فعالیت های متابولیک بافت هایی مانند موها، ناخن ها و پوست که مولکول هایی با تکثیر سریع دارند، کمک می کند. بیوتین از طریق مصرف خوراکی هایی مانند جگر، نان خمیر ترش، غلات، فندق، نخود، جو و موز به بدن می رسد. اسید فولیک نیز در جگر و انواع حبوبات وجود دارد.
 
ویتامین A
 
کمبود ویتامین A عامل ریزش موهاست. این ویتامین مانع از خشکی غده های مسئول تامین رطوبت فولیکول های مو می شوند که نقش مهمی در پیشگیری از ریزش موها دارند. به علاوه، ویتامین A اکسیژن رسانی به فولیکول ها و رشد موها را تسهیل می کند و موجب تقویت موها نیز می شود. این ویتامین در جگر، تخم مرغ، سبزیجات، شیر غنی شده، روغن ماهی، آفتابگردان و زیتون وجود دارد.
 
آب
 
آب سالم ترین نوشیدنی است و تاثیر زیادی در تقویت موها و جلوگیری از ریزش دارد. متخصصان توصیه می کنند روزانه 8 لیوان آب نوشیده شود و از مصرف زیاد نوشابه های گازدار و انرژی زا پرهیز گردد.

منبع: جام جم
 
 

استرس، مهم‌ترین سم برای بدن

استرس ژن‌های بدن انسان را تغییر می‌دهد و این ژن‌ها بر نحوه ذخیره‌سازی چربی در بدن، نحوه عملکرد دستگاه ایمنی بدن، سرعت پیر شدن جسم و احتمال ابتلا به سرطان نظارت داشته و استرس می‌تواند به شدت آن‌ها را تحت‌تأثیر خود قرار دهد.
استرس، مهم‌ترین سم برای بدنیک روانشناس گفت: مواد شیمیاییِ تولید شده در بدن در زمان استرس می‌تواند در الگوهای ژنی بدن تغییر ایجاد کند به همین دلیل استرس مهم‌ترین سم برای بدن است.

علی سلیمانی، اظهار کرد: استرس ژن‌های بدن انسان را تغییر می‌دهد و این ژن‌ها بر نحوه ذخیره‌سازی چربی در بدن، نحوه عملکرد دستگاه ایمنی بدن، سرعت پیر شدن جسم و احتمال ابتلا به سرطان نظارت داشته و استرس می‌تواند به شدت آن‌ها را تحت‌تأثیر خود قرار دهد.

وی با اشاره به این‌که اتفاقات دوران کودکی بر میزان استرس تأثیرگذار است، افزود: نتایج پژوهش‌‎ها نشان می‌دهد که حتی اتفاقات دوران کودکی می‌تواند تعیین‌کننده‌ سطح هورمون آزادکننده کورتیکوتروپین در مقادیر کم و زیاد باشد.

این روانشناس تصریح کرد: هورمون آزادکننده کورتیکوتروپین بر میزان ترشح غدد فوق‌ کلیوی هم‌چنین استرس تأثیر مستقیم دارد.

وی با اشاره به این‌که استرس به مغز انسان آسیب می‌رساند، تصریح کرد: سطوح زیاد هورمون استرس می‌تواند به بخش‌های مهم مغز مانند هیپوکمپوس آسیب جدی وارد کند (هیپوکمپوس قسمتی از دستگاه کناره‌ای مغز و مسئول حافظه است).

سلیمانی خاطرنشان کرد: یکی از عللی که افراد پس از دوران طولانی مدت ابتلا به استرس مزمن به «خستگی غدد فوق کلیوی» مبتلا می‌شوند، این است که مغز برای نجات خودش ترشحات غدد فوق کلیوی را کنار می‌گذارد.

وی ایمان به موفقیت خود، عدم بزرگنمایی مسائل، مثبت‌اندیشی، رضایت به مکان و موقعیت کنونی را از راه‌های درمان استرس برشمرد.
 
منبع: ایسنا
 
 
 

5 اتفاقی که بعد از کنار گذاشتن ورزش رخ می‌دهد

5 اتفاقی که بعد از کنار گذاشتن ورزش رخ می‌دهد

برای بسیاری از افرادی که ورزش می‌کنند پیش می‌آید که دچار آسیب دیدگی شوند و یا به دلیل خاصی برای مدتی ورزش را کنار بگذارند.

 

به گزارش سایت یاهو، 25 تا 35 درصد افرادی که ورزش می‌کنند دو تا پنج ماه بعد از شروع ورزش آن را کنار می‌گذارند. اینکه بعد از کنار گذاشتن ورزش چقدر طول می‌کشد تا آمادگی جسمانی کاهش یابد به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

بعد از کنار گذاشتن ورزش 5 اتفاق معمولا می‌افتد که عبارتند از:

 

1- بعد از یک هفته آمادگی قبلی – عروقی کاهش می‌یابد

 

آمادگی هوازی و قلبی – عروقی توانایی انتقال اکسیژن از خون به عضلات را مشخص می‌کند. بعد از یک یا دو هفته نداشتن فعالیت این توانایی کاهش پیدا می‌کند. در این وضعیت کارایی قلب نیز کاهش می‌یابد. بعد از سه تا چهار هفته استراحت و ورزش نکردن ضربان قلب در حالت استراحت 4 تا 15 ضربه افزایش می‌یابد. بدین ترتیب حجم خونی که به عضلات می‌رسد 5% در طول شبانه‌روز و 20 درصد در دو هفته کاهش می‌یابد.

 

2- بعد از دو هفته ورزش نکردن قدرت بدن کاهش می‌یابد

 

هنگامی که ورزش‌های قدرتی را کنار بگذارید تغییراتی در عضلات ایجاد می‌شود. عضلات شروع به از دست دادن پروئتین می‌کنند، زیرا پروئتین جذب خون شده و از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود. کم شدن پروئتین عضلات در 72 ساعت اتفاق می‌افتد و بعد از دو تا سه هفته توانایی برای بلند کردن وزنه کاهش می‌یابد. البته افرادی که مدت زمان بیشتری ورزش کرده‌اند با سرعت کمتری شاهد این کاهش توانایی خواهند بود.

 

3- افزایش سن بر کاهش آمادگی جسمانی تاثیرگذار است

 

قدرت و آمادگی جسمانی دو برابر سریع‌تر از افزایش سن کاهش می‌یابد. هر چقدر که سن افزایش می‌یابد میزان هورمون رشد کمتر می‌شود و ریکاوری سخت‌تر اتفاق می‌افتد. همچنین توانایی برای کنترل استرس نیز کاهش می‌یابد. این مساله باعث می‌شود که خستگی بیشتری احساس کنیم.

 

4- هنگامی که ورزش را متوقف می‌کنیم آمادگی جسمانی در زمان بیماری سریعتر کاهش می‌یابد

 

افرادی که ورزش می‌کنند هنگامی که مریض می‌شوند آرام‌تر آمادگی جسمانی و حجم عضلات را از دست می‌دهند.

 

5- بعد از کنار گذاشتن ورزش سه هفته طول می‌کشد تا نتیجه یک هفته ورزش را دوباره باز یابیم

 

بعد از مدتی استراحت و نداشتن فعالیت، سیستم عصبی توانایی خود را از دست می‌دهد و این مساله باعث می‌شود که توانایی برای بلند کردن وزنه کاهش یابد. در صورت آسیب نیز زمان بیشتری برای ریکاوری لازم است.

 
منبع: ایسنا
 
نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 158
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649159