Loading...

رشد عضلات

رشد عضلات

20 غذای مضر برای عضلات

20 غذای مضر برای عضلات

ممکن است شما شدیدا برای پرورش عضلات تمرین و ورزش کنید و به اندازه کافی بخوابید، اما تغذیه مناسب نداشته باشید. این شرایط مانع پیشرفت در روند پرورش عضلات شما خواهد شد.

 

شما نیاز به خوردن میان وعده برای افزایش انرژی و تغذیه عضلات خود دارید. تغذیه متعادل که حاوی میوه، سبزیجات، پروتئین و لبنیات کم چرب باشد می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک کند.

 

آمینو اسیدها برای عضلات مفید هستند که در گوشت، مرغ، لبنیات کم چرب و بادام زمینی یافت می‌شوند.

 

اما تعدادی از مواد غذایی تلاش شما برای پرورش عضلات را از بین می برند. این مواد غذایی عبارتند از:

 

 

1. نوشابه

نوشابه قند زیادی دارد و هیچ ماده مفیدی برای بدن ندارد. کافئین موجود در نوشابه عضلات را ضعیف می‌کند. به جای نوشابه از نوشیدنی‌های سالم همچون آب میوه استفاده کنید.

 

2. پیتزا پپرونی

یک تکه پیتزا 400 کالری دارد. پپرونی سدیم زیادی دارد که باعث می‌شود به عضلات آسیب برسد. بهتر است پتیزا را در خانه درست کنید. از پنیر کم چرب استفاده کنید و روی پیتزا سبزیجات بریزید.

 

3. الکل

مصرف الکل به بدن فشار وارد می‌کند و نیاز به آنتی اکسیدان را افزایش می‌دهد. آنتی اکسیدان‌هایی که معمولا برای ریکاوری عضلات مصرف می‌شوند، در عوض صرف سوخت و ساز الکل می‌شوند.

 

4. آرد نرم

تمامی شیرینی‌ها، کیک‌ها و نان‌هایی با آرد کوبیده و نرم درست می‌شوند، حاوی کالری اضافه هستند. بهتر است از آردهایی که فیبر بیشتری دارند استفاده کنید. مثلا ترکیب آرد کامل و آرد نرم گزینه خوبی برای پختن شیرینی است.

 

5. سوسیس

سوسیس حاوی سدیم و چربی است. به علاوه این ماده غذایی نیتریت دارد که از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. نیتریت باعث شکل‌گیری مواد شیمیایی می‌شود که با ایجاد سرطان در ارتباط هستند. به جای سوسیس گوشت مصرف کنید.

 

6. اسموتی‌های آماده

بسیاری از اسموتی‌های آماده که بیرون به فروش می رسند کالری زیادی دارند و حاوی میزان زیادی شکر هستند. به جای سفارش اسموتی خودتان در خانه با تکه‌های میوه این نوشیدنی را درست کنید.

 

7. دونات

دونات حاوی مواد غذایی است که ناسالم هستند و به رشد عضلات کمکی نمی‌کنند. به جای دونات در وعده صبحانه میوه و عسل بخورید.

 

8. بستنی

خوردن نصف ظرف بستنی 137 کالری را وارد بدن شما می‌کند. این میزان بستنی هفت گرم چربی و دو گرم پروتئین دارد. بیشتر افراد بیش از این میزان بستنی می خورند. خوردن ماست‌های طعم دار به جای بستنی مناسب‌تر است.

 

9. ژامبون

ژامبون حاوی میزان زیادی سدیم است. سدیم زیاد باعث ورم کردن بدن می‌شود و خوش فرم بودن عضلات را از بین می‌برد. به جای ژامبون از گوشت استفاده کنید.

 

10. پنیر فراوری شده

پنیر حاوی سدیم و چربی است. البته پنیر مواد غذایی مفیدی نیز دارد. پنیرهای فراوری شده پروتئین کمتری دارند. پنیرهایی که فراوری نشده‌اند مصرف کنید.

 

11. کره بادام زمینی کم چرب

هنگامی که چربی از کره بادام زمینی گرفته می‌شود به آن شکر اضافه می‌شود، ضمنا کره‌های بادام زمینی که کم چرب هستند، پروتئین کمتری نیز دارند. کره بادام زمینی طبیعی مصرف کنید.

 

12. چیپس

سیب زمینی هنگامی که سرخ می‌شود بسیاری از مواد مغذی خود را از دست می‌دهد. بهتر است به جای سیب زمینی سرخ شده، سیب زمینی پخته شده مصرف کنید.

 

13. شیرین کننده‌های مصنوعی

این مواد 100 برابر شیرین‌تر از شکر هستند. این مواد چیزی به عضلات اضافه نمی‌کنند و باید از مصرف آنها جلوگیری کرد.

 

از شیرین کننده‌های طبیعی مانند شربت‌های میوه استفاده کنید.

 

14. غلات شیرین شده

این مواد معمولا برای صبحانه استفاده می‌شوند، اما حاوی میزان زیادی شکر هستند. به جای غلات شیرین شده از غلاتی که کمتر از پنج گرم شکر دارند استفاده کنید.

 

15. گرانولا

گرانولا از دانه‌های گیاهی، میوه‌های خشک، آجیل و میزان کمی چربی و شکر درست می‌شود. بعضی از گرانولا‌ها شکلات نیز دارند. این مواد بیش از آن چه که شما فکر می کنید کالری دارند و برای پرورش عضلات مناسب نیستند. اگر می خواهید گرانولا بخورید به میزان کالری دریافتی توجه کنید. کالری نباید بیش از 200 باشد.

 

16. مافین

مافین‌های بزرگ حدود 500 کالری دارند و هیچ ارزش غذایی نیز ندارند. مافین حاوی آرد، تخم مرغ و کره است. بهتر است اگر می‌خواهید این شیرینی را مصرف کنید خودتان در خانه با میزان چربی کمتر، آرد کامل و میوه آن را تهیه کنید.

 

17. روغن نارگیل

روغن نارگیل ماده غذایی سالمی است، اما این بدان معنا نیست که می‌توان روغن نارگیل را با هر ماده غذایی دیگری مصرف کرد. هر قاشق روغن نارگیل 120 کالری دارد.

 

روغن نارگیل، امگا سه ندارد و به کاهش تورم عضلات کمکی نمی‌کند. روغن کانولا گزینه بهتری است، زیرا امگا سه دارد. از هر روغنی که استفاده می کنید بیش از یک تا دو قاشق نخورید.

 

18. کره

کره از شیر گاو درست می‌شود. یک دوم فنجان کره 810 کالری و 92 گرم چربی دارد. این میزان 141 درصد بیشتر از چربی پیشنهاد شده در روز است. مصرف این میزان کره برای عضلات بسیار بد است. به جای کره از روغن کانولا و زیتون استفاده کنید.

 

 

19. نان صبحانه "بیگل"

هر نان بیگل 400 کالری دارد و حاوی کربوهیدرات است. خوردن این نوع نان تنها چربی وارد بدن شما می‌کند. نان بیگل و پنیر خامه‌ای هیچ کدام در پرورش عضلات شما تاثیری ندارند. به جای خوردن این مواد غذایی در صبحانه نان‌های فراوری نشده و کره بادام زمینی مصرف کنید.

 

20. نان پرتزل

این نان نیز هیچ مواد مغذی که برای عضلات مفید باشد را ندارد و تنها حاوی کربوهیدرات است. به جای مصرف این نان نیز نان‌های فراوری نشده و کره بادام زمینی مصرف کنید.

 
منبع: ایسنا
 
 

اگر کم‌خون هستید چای سبز نخورید

جوادی پیرامون علائم بروز کم‌خونی تصریح کرد: سردرد، سرگیجه، خواب زیاد، ریزش مو، خستگی و احساس ضعف در پاها از علائم ابتلا به کمبود آهن و کم‌خونی تلقی می‌شوند.
خوردن بیش از حد چای سبز و لبنیات احتمال کم‌خونی خصوصاً در زنان را افزایش می‌دهد.

دکتر فاطمه جوادی محقق طب سنتی در خصوص عوامل بروز کم‌خونی گفت: کاهش مصرف گوشت قرمز باعث بروز کم‌خونی در افراد می‌شود.
 
وی با تأکید بر این که مشکل کم‌خونی در زنان بیش‌تر از مردان است، افزود: یکی از دلایلی که زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض کم‌خونی قرار می‌گیرند دوره عادت ماهیانه است که برای جبران آن باید از مواد غذایی حاوی‌ آهن استفاده کرد.
 
جوادی پیرامون علائم بروز کم‌خونی تصریح کرد: سردرد، سرگیجه، خواب زیاد، ریزش مو، خستگی و احساس ضعف در پاها از علائم ابتلا به کمبود آهن و کم‌خونی تلقی می‌شوند.
 
وی با تأکید بر این که مصرف بیش از حد چای سبز که ماده قابل توجه‌ زنان جهت کاهش وزن محسوب می‌شود و در بیماری کم‌خونی مؤثر است، افزود: از آن جایی که بسیاری از زنان جهت کاهش و تسریع در روند کاهش وزن به چای سبز روی می‌آورند همین امر احتمال ابتلای آنها به کم‌خونی را افزایش می‌دهد.
 
 

خطر داروهای ضدافسردگی برای چشم

خطر داروهای ضدافسردگی برای چشمداروهای ضدافسردگی که توسط بسیاری از افراد به مصرف می‌رسد عوارض متعددی را برای بینایی آنها در پی خواهد داشت.

یک اپتومتریست در خصوص عوارضی که قرص‌های ضد افسردگی برای بینایی ایجاد می‌کنند، گفت: عموماً استفاده و تجویز داروهای افسردگی به دلیل پیامدها و عواقب ویژه‌آی که در مصرف‌کنندگان ممکن است پدید آید از ضوابط خاصی برخوردار است. که از جمله آن می‌توان به عوارض چشمی و برخی اختلالات بینایی اشاره کرد که کسب آگاهی از چنین عوارضی برای مصرف‌کنندگان سودمند است.
 
دکتر محمد کی‌پور ادامه داد: زمانی که افراد اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند قطعاً از مصرف خودسرانه آن خودداری خواهند کرد.
 
کی پور با بیان این که شایع‌ترین عارضه مرتبط با خوردن داروهای ضدافسردگی تاری دید و مشکل در انجام فعالیت چشمی است، تصریح کرد: مصرف چنین داروهایی در مطالعه و تمرکز اختلال ایجاد می‌کند به علاوه مطالعه در نور کم نیز با دشواری مفرط همراه خواهد بود.  
 
وی افزود: مشاهده‌ خطوط یا فلوترها در میدان بینایی از سایر عوارض مصرف داروهای ضدافسردگی به شمار می‌روند.  
 
کی‌پور خاطرنشان کرد: انجام مراقبت‌های پزشکی در دوره‌ی درمانی ضرورت دارد چرا که برخی از مصرف‌کنندگان داروهای ضدافسردگی با شکایت‌های بینایی و به گمان بروز سردرد چشمی به مراقبین سلامت بینایی مراجعه می‌کنند.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
 
 

"اضطراب" بیماری قرن!

وقتی بیماری اضطراب هنوز وخیم نشده، مبتلایان به آن می توانند از نظر اجتماعی یا کاری فعال باشند، اما مبتلایان به نوع وخیم اضطراب اغلب در انجام کوچک ترین کارهای روزمره ناتوان هستند.
اضطراب از اختلالات روحی روانی است که به دلیل شیوع و گسترش آن در اشکال مختلف میان همه سنین، با عنوان «بیماری قرن» شناخته شده است.
 
اضطراب از اختلالات روحی روانی است که به دلیل شیوع و گسترش آن در اشکال مختلف میان همه سنین، با عنوان 'بیماری قرن' شناخته شده است.
 
بر اساس گزارشی در ساینس، دلهره و اضطراب از مواردی است که هر روزه در روابط کاری، اجتماعی، تحصیلی و حتی در زندگی خانوادگی در ارتباط با موضوعات متفاوت تجربه می کنیم، به عقیده روانشناسان لازمه زندگی و باعث تلاش و تکاپو در امور روزمره انسان است.
 
بر همین اساس روانشناسان می گویند، وجود استرس نشانه وجود فهم و شعور است و هر موجودی که 'فکر' داشته باشد با استرس و اضطراب نیز آشنا است زیرا وجود اضطراب زیانی برای انسان ندارد بلکه این ترس از آینده و خطرهای قریب الوقوع است که مشکلاتی را به همراه دارد.

اضطراب بخشی از زندگی روزانه انسان مدرن است. همه ما ممکن است هنگام مواجه با مشکلات کاری یا خانوادگی، در زمان آزمون مدرسه یا دانشگاه، یا زمانی که مجبور به اتخاذ تصمیم های مهم در زندگی هستیم دچار اضطراب شویم.
 
اما بیماری اضطراب چیزی بیش از این دلواپسی ها و ترس های گاه و بیگاه است. برای فرد مبتلا به این بیماری، اضطراب از بین نمی رود و نه تنها در اکثر ساعات شبانه روز در ذهن او وجود دارد، بلکه به مروز زمان بر میزان آن افزوده می شود. این اضطراب و ترس اغلب باعث کند شدن روال عادی زندگی برای فرد بیمار می شود و عملکرد وی را در کار، درس و روابط شخصی تحت تاثیر قرار می دهد.
 
علائم اضطراب
 
موسسه ملی سلامت روانی آمریکا در تعریف حالات افراد مبتلا به بیماری اضطراب می گوید که آن ها معمولا نمی توانند خودشان را از شر افکار مضطرب کننده رها کنند، حتی وقتی می دانند که اضطراب آن ها بیشتر از حد معمول است.
 
آن ها نمی توانند استراحت کنند، به راحتی وحشت زده می شوند و نمی توانند تمرکزشان را حفظ کنند. اغلب آن ها نمی توانند به راحتی بخوابند و در طول شب بار ها از خواب بیدار می شوند. علائم فیزیکی بیماری اضطراب می تواند شامل سرگیجه، سردرد، گرفتگی عضلات، درد عضلانی، سختی در خوردن غذا، لرزش بدن، انقباض ناگهانی عضله، عرق کردن بیش از حد معمول، حالت تهوع و ادرار بیش از حد معمول، نفس تنگی و گر گرفتگی باشد.
 
بیماری اضطراب اغلب به آهستگی برای افراد بوجود می آید و در طول زمان میزان آن افزایش پیدا می کند. علائم ممکن است در طول زمان بهتر یا بد تر شوند، اما اغلب استرس آن را شدید تر می کند.
 
وقتی بیماری اضطراب هنوز وخیم نشده، مبتلایان به آن می توانند از نظر اجتماعی یا کاری فعال باشند، اما مبتلایان به نوع وخیم اضطراب اغلب در انجام کوچک ترین کارهای روزمره ناتوان هستند.
 
علت ابتلابه اضطراب
 
با آنکه علت اصلی ابتلا به بیماری اضطراب هنوز مشخص نیست، اما عوامل ژنتیکی به عنوان یکی از عوامل اصلی این بیماری شناخته شده است.
 
استرس و عوامل محیطی از دیگر عوامل ابتلا به این بیماری اند. محققان بر این باورند که بخش های خاصی از مغز مسئول عواطف و حالاتی مثل ترس و اضطراب هستند. آن ها بر این امید اند که پیشرفت های علمی در زمینه شناخت مغز بتواند در درمان اضطراب موثر باشد.
 
چه کسانی در معرض ابتلا هستند؟
 
کمی بیش از سه درصد افراد بالای 18 سال در کشور آمریکا در معرض بیماری اضطراب قرار دارند. متوسط سن مبتلایان به این بیماری 31 سال است. زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به بیماری اضطراب اند. معمولا از افرادی که بیش از شش ماه در معرض اضطراب دائمی قرار دارند که از بین نمی رود خواسته می شود حتما به دکتر مراجعه کنند.
 
بیماریهایی از جمله استرس، وسواس، اضطراب و انواع دیگر، فشارهای ناشی از عدم سلامت روح در انسان و بزرگنمایی مشکلات در ذهن فرد است.
 
درمان اضطراب
 
معمولا بیماری اضطراب از دو طریق روان درمانی و دارویی یا هر دو با هم درمان می شود یا دست کم بهتر می شود.
 
نوع خاصی از روان درمانی به نام درمان شناختی رفتاری به بیماران یاد می دهد که در موقعیت هایی که مضطرب می شوند چطور فکر کنند یا چطور از ترس دائم رهایی یابند. داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی مخصوصی هم توسط پزشکان برای بیماران مبتلا به نوع حاد اضطراب تجویز می شود که البته مصرف آن ها در دراز مدت می تواند عوارض جانبی برای بیمار به همراه داشته باشد.
 
شناسایی و درمان هرچه سریعتر بیماریهایی از جمله استرس، اضطراب و افسردگی موجب جلوگیری از پیشروی بیکاری و تنهایی در فرد و بروز عواقب جبران ناپذیر می شود.
 
آگاهی از مهارتهایی که با نام 'مهارتهای زندگی' مشهورند در جهت چگونگی مقابله با اضطراب و استرس وارده از جانب محیط بر فرد، بسیار کار ساز می باشد لذا آموختن آنها برای هر فرد و در هر سن لازم است.
 
 

خصوصیات قرص های دیابت

اوایل شروع بیماری معمولا قدرت پانکراس در تولید انسولین خیلی ضعیف نشده و اگر گلی بن کلامید با میزان زیادی تجویز شود ممکن است باعث افت شدید قند شود. معمولا توصیه می‌شود در این مرحله حداکثر نصف قرص روزانه مصرف شود.
خصوصیات قرص های دیابتدر سال‌های اخیر تعداد زیادی دارو به شکل قرص و آمپول برای درمان دیابت وارد بازار شده‌اند. با وجود این، هنوز بسیاری از پزشکان ترجیح می‌دهند همان داروهای قدیمی یعنی «گلی بن کلامید» و «متفورمین» را به کار گیرند.
 
در این نوشته به اختصار خصوصیات چند داروی دیابت گفته می‌شود.
 
رپاگلیناید: این دارو در حال حاضر با نام‌های نیوبت، نوونورم و رپاگلیناید در بازار ایران وجود دارد و از دو داروی قبلی جدیدتر است. این دارو به شکل قرص‌های نیم، یک و دو میلی‌گرمی تجویز می‌شود و نحوه اثر آن مثل گلی بن کلامید افزایش ترشح انسولین از پانکراس است.

خاصیت خوب این دارو کوتاه اثر بودن آن است و بنابراین می‌توان آن را قبل از هر وعده غذا مصرف کرد. بنابراین احتمال ایجاد افت قند خون در مورد این دارو که فقط قبل از غذاها تجویز می‌شود کمتر است.
 
متفورمین: قرص‌های 500 و 1000 میلی‌گرمی متفورمین، مهم‌ترین داروی درمان دیابت در حال حاضر هستند. متفورمین با اثر روی کبد از تولید قند اضافی جلوگیری می‌کند و ضمنا سلول‌های بدن را نسبت به انسولین حساس‌تر می‌کند.
 
به این ترتیب قند بهتر وارد سلول‌ها می‌شود و زیادی قند خون تا حد زیادی درمان می‌شود. متفورمین در حال حاضر البته مصارف دیگری نیز دارد. ازجمله این که در بیماران چاق حتی زمانی که بیماری در مراحل اولیه و پیش دیابت است یعنی قند خون ناشتا در حد بین 100 تا 125 است نیز برای پیشگیری از دیابت کاربرد دارد.

این دارو با اثر روی سیستم گوارش معمولا باعث دو تا سه کیلوگرم کاهش وزن می‌شود. متفورمین در بیشتر افراد باعث اندکی ناراحتی گوارشی می‌شود و به همین دلیل معمولا از میزان‌های کمتر برای شروع درمان استفاده می‌کنیم و به بیمار توصیه می‌کنیم آن را با غذا مصرف کند.
 
آکاربوز: این دارو که دارای قرص‌های 50 و 100 میلی‌گرمی است، مانع جذب قند و نشاسته در روده می‌شود و این مواد بیشتر دفع می‌شوند. از عوارض مهم این دارو، اسهال و نفخ است.
 
گلی بن کلامید: این دارو به صورت قرص‌های 5 میلی‌گرمی در بازار موجود است و با تحریک ترشح انسولین در بیماران دچار دیابت تیپ دو موجب می‌شود غده پانکراس تا حد امکان انسولین بیشتری تولید کند و قند خون کنترل شود.

در مورد مصرف داروی گلی بن کلامید چند نکته مهم وجود دارد که باید به خاطر سپرد:
 
اوایل شروع بیماری معمولا قدرت پانکراس در تولید انسولین خیلی ضعیف نشده و اگر گلی بن کلامید با میزان زیادی تجویز شود ممکن است باعث افت شدید قند شود. معمولا توصیه می‌شود در این مرحله حداکثر نصف قرص روزانه مصرف شود.
 
در صورتی که دارو مصرف شود و بیمار به هر دلیلی نتواند به مدت طولانی غذا بخورد افت قند خون حادث شده و حیات فرد تهدید می‌شود.
 
در بیماران مسن و کسانی که دچار نارسایی کلیه هستند نیز این دارو می‌تواند موجب افت قند خون شود.

منبع: جام جم
 

10 بهانه‌ برای ورزش نکردن

ورزش کردن یکی از راه‌های افزایش سلامت و کاهش وزن است. با این حال غالبا افراد بهانه‌هایی برای ورزش نکردن مطرح می‌کنند.

 

10 بهانه‌ای که معمولا به آن‌ها اشاره می‌شود و راه حل غلبه بر آنها عبارتند از:

 

1- نداشتن زمان

سعی کنید برای خود برنامه‌ریزی کنید و ورزش را در اولویت‌های خود قرار دهید. حتی اگر تنها 10 دقیقه ورزش در طول روز انجام دهید، بهتر از این است که کاملا ورزش را کنار بگذارید.

 

2- باشگاه‌ها گران هستند

اگر احساس می‌کنید که همیشه حضور در باشگاه برای شما گران تمام می‌شود تنها دو یا سه جلسه با یک مربی کار کنید تا انجام درست حرکات را بیاموزید.

 

4- هیکل خوبی ندارم

بسیاری از افرادی که بیش از حد چاق هستند یا هیکل مناسبی ندارند، تصور می‌کنند که دیگر ورزش کردن برای آن‌ها فایده‌ای ندارد. با این حال این افراد باید بدانند که ورزش کردن آمادگی جسمانی آن‌ها را افزایش می‌دهد و بر روی اعتماد به نفس آن‌ها نیز تاثیر مثبت می‌گذارد. ضمن اینکه این افراد باید بدانند که بالاخره باید از جایی برای اصلاح کردن اندام خود شروع کنند.

 

5- نمی‌توانم خود را متعهد به ورزش کنم

در کلاس‌های ورزش ثبت نام کنید و از قبل پول آن را پرداخت کنید. هنگامی که در کلاس ثبت نام می‌کنید، مجبور می‌شوید که آن را ادامه دهید. هیچ کس نمی‌خواهد که پول خود را هدر دهد.

 

 

6- ورزش را دوست ندارم

ورزش می‌تواند مفرح باشد. برای هر کسی برنامه مناسب ورزشی وجود دارد. سعی کنید فعالیت‌های جدید و مختلفی را انجام دهید تا ورزش مناسب خود را پیدا کنید.

 

7- انگیزه لازم را ندارم

در یک مسابقه ورزشی ثبت نام کنید. داشتن هدف باعث افزایش انگیزه می‌شود. ورزش کردن همراه با دوستان نیز می‌تواند انگیزه شما را افزایش دهد.

 

8- خسته شدم

ممکن است همیشه احساس خستگی کنید اما به محض اینکه ورزش را آغاز کنید انرژی شما افزایش می‌یابد. ورزش باعث ترشح آندروفین می‌شود و روحیه را بهبود می‌بخشد. حتی داشتن فعالیت کم می‌تواند باعث اکسیژن‌رسانی بیشتر به ارگان‌های بدن شود و کارکرد قلب را بهبود بخشد.

 

9- اندام من به اندازه کافی زیبا نیست

ورزش تنها برای زیبا شدن اندام نیست. فواید ورزش تنها به پرورش عضلات خلاصه نمی‌شود. ورزش باعث کاهش استرس، افزایش کارایی قلبی – عروقی، بهبود روحیه و خواب بهتر می‌شود. حتی اگر اندام زیبایی نداشته باشید ورزش کردن می‌تواند روحیه شما را بهبود بخشد.

 

10 - سن من بیش از حد زیاد است

برای ورزش کردن محدودیت سنی وجود ندارد. ورزش خود باعث احساس جوانی و نشاط می‌شود. در هر سن و شرایط فیزیکی که باشید ورزش مناسبی برای شما وجود دارد. هنگامی که سن بالا می‌رود ورزش‌هایی که همراه با وزنه باشند می‌توانند به جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند.

ورزش‌هایی که شدت متوسطی دارند همچون یوگا و ایروبیک نیز می‌توانند به سلامت مفاصل کمک کنند. پیاده‌روی نیز برای افرادی که سن زیادی دارند مناسب است. پیلاتس نیز ورزشی مناسب برای این رده سنی است.

 
منبع: ایسنا
نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 106
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649107