Loading...

نوع رژیم غذایی مناسب

نوع رژیم غذایی مناسب

کلم، شلغم، ترب سیاه و هم خانواده‌هایشان دارای ماده‌ای هستند که می‌تواند ید را دفع کند. اگر این مواد خیلی زیاد مصرف شوند ممکن است بیماران دچار کم‌کاری تیروئید و گواتر و تشدید بیماری شوند.

هورمونی برای رفع چربی های بدن

آنزیم هیدرولاز تولید کننده سروتونین بوده که این هورمون سبب سوختن چربی های بدن می‌شود.
 
هر زمانی که افراد احساس خوشحالی و شادابی دارند سروتونین در مغز ترشح می شود و افزایش این هورمون در بدن سوخت و ساز را افزایش می دهد.

براساس گفته محققان، چربی اطراف ترقوه یک نوع بافت چربی قهوه‌ای بوده که به راحتی با ترشح هورمون سروتونین محیطی آب می‌شود و چربی قهوه‌ای به خاطر بافت خا‌ص‌اش به راحتی نمی‌سوزد.

اعتقاد بر این است که چربی قهوه‌ای یک ذره‌ای شبیه آپاندیس است که بیشتر در پستانداران موجود است و این چربی نقش مهمی در بالا بردن سرعت متابولیسم بدن دارد و سبب می‌شود که چربی به اطراف شکم و راه کاهش یابد.

براساس گزارش سازمان بهداشت آمریکا، سالانه بالغ بر 147 میلیارد دلار صرف درمان بیماران قلبی و سکته‌های مغزی افراد چاق می‌شود و این تعداد مردم بیمار به علت چاقی دچار مشکلات متعدد می‌شوند و استانبرگ در این رابطه‌ می‌گوید: سوزاندن چربی قهوه‌ای به وسیله آنزیم دیگری تحت عنوان‌ تریپتوفان هیدرولاز صورت می‌گیرد که این آنزیم هورمون سروتونین را تولید می‌کند.
 
گفتنی است؛ هورمون سروتین سبب لاغری می شود و محققان می توانند با مطالعه بیشتر بر روی این هورمون به روش هایی برای لاغری دست یابند.
 
 
 
 

توصیه های مهم در مورد خرید چای

توصیه های مهم در مورد خرید چایانواع چای را چگونه باید مصرف کرد اینگونه چای ها چه تاثیراتی روی سلامتی ما میگذارند مرغوبترین نوع چای کدام است و آیا با مصرف چای ها سلامتی مان به خطر می افتد یا خیر؟

ایرانی‌ها علاقه زیادی به چای دارند، چون بلافاصله خستگی و سردرد را رفع کرده و برای دقایقی هم که شده اعضای خانواده را دور هم جمع می‌کند. متاسفانه بیشتر خانواده‌ها چای خارجی را بیشتر از چای ایرانی می‌پسندند، چون زودتر دم می‌کشد و سریع‌تر رنگ می‌دهد و با توجه به این که مدتی است چای سیاه در انواع عطری و با نام‌های مختلف عرضه می‌شود، خانواده‌ها بیش از گذشته چای عطری مصرف می‌کنند.

حال سوال اینجاست رنگ آوری و دم کشیدن سریع چای خارجی نشان‌دهنده کیفیت و مرغوبیت آن است یا از تقلبی بودن آن نشان دارد و این که یک چای خوب از نظر رنگ، طعم و عطر باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

دکتر محمد حسین عزیزی، متخصص علوم و صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در‌خصوص تفاوت اصلی انواع چای‌ سیاه و سبز و سفیدمی‌گوید: انواع چای در روش پلاساندن، تخمیر و خشک کردن با یکدیگر فرق می‌کنند. اگر مدت زمان پلاساندن و تخمیر طولانی و حرارت خشک کردن زیاد باشد، چای سیاه به دست می‌آید.

این نوع چای به دلیل تخمیر طولانی حاوی کافئین و رنگ بیشتر و مدرتر است. اما اگر زمان پلاساندن کوتاه و بدون تخمیر، گیاه سایه خشک یا با حرارت کم خشک شود چای سبز به دست می‌آید که از نظر ترکیبات ضدسرطانی موثرتر است. چای دیگری با نام اورلانگ یا نیمه تخمیر هم تولید می‌شود که مابین چای سبز و سیاه است و عمل تخمیر کوتاهی دارد.

به گفته این متخصص چای سفید در تقسیم‌بندی چای سبز و سیاه نمی‌گنجد و اغلب به چای کوهی و برخی از انواع چای‌هایی که گونه گیاهی متفاوتی دارند، چای سفید گفته می‌شود.

به درجه چای توجه کنید

روی بسته‌بندی برخی چای‌ها نوشته شده است از برگچه‌های بالایی بوته چای تهیه شده است. مگر برگچه‌های بالایی و پایینی چای نسبت به یکدیگر خواص متمایزی دارند؟ دکتر عزیزی در این خصوص می‌گوید به برگ‌های بالایی بوته چای، غنچه‌های برگی چای هم گفته می‌شود که نرمی و لطافت بیشتری دارد و کوچک‌ترند.

هر چه این برگ‌ها ریزتر و پرزدارتر و لطیف‌تر باشد اسانس و عطر بیشتر و طعم گس‌تری دارد و چای درجه یک محسوب می‌شود. برگ‌های کمی درشت‌تر، چای درجه ۲ به شمار می‌رود و چایی که از برگ‌های بزرگ و پیر و ضخیم پایینی بوته تهیه شده باشد چای درجه ۳ نامیده می‌شود که کافئین بیشتری دارد و تلخ‌تر است.

تفاوت چای‌ داخلی و خارجه

چای، بومی ایران نیست و در زمان قاجار از هندوستان به ایران آمده است و هنوز به‌طور قطعی نمی‌توان گفت، چرا چای خارجی زوددم و پررنگ و چای ایرانی دیردم و کمرنگ است، چون هنوز تحقیقات کاملی در این خصوص انجام نشده است.

دکتر عزیزی ضمن اشاره به این موضوع می‌گوید این احتمال وجود دارد که چای خارجی حاوی مواد رنگی و طعم‌دهنده باشد یا این که هنوز ایرانی‌ها در روش عمل‌آوری چای همچون خارجی‌ها به آن فوت کوزه‌گری دست نیافته‌اند. از سوی دیگر فصل برداشت، شرایط آب و هوایی و نوع گونه گیاه هم می‌تواند تا حدودی در رنگ‌دهی و سرعت دم کشیدن چای تاثیرگذار باشد.

به‌طور مثال چای‌ بهاره ایرانی کمرنگ‌، اما معطرتر از چای برداشت شده در فصل پاییز است. بهترین و خوش ‌طعم‌‌ترین چای ایرانی مربوط به چای بهاره است و بعد چای تابستان و پاییز قرار دارد. همچنین لازم است بدانید پررنگ یا کمرنگ بودن چای به معنای برتر بودن یک چای بر چای دیگر نیست.

عطر چای از‌چه‌به‌دست‌می‌‌آید؟

معمولا اغلب خانواده‌ها برای پذیرایی از انواع چای‌های معطر استفاده می‌کنند. آیا می‌توان گفت همه چای‌های عطری حاوی ترکیبات معطر سنتزی هستند؟ دکتر عزیزی پاسخ می‌دهد اغلب چای‌های درجه یک معطر هستند و عطر طبیعی چای را دارند. اما اگر منظور چای معطر شده‌ای است که روی بسته‌بندی آن درج می‌شود باید بدانید عطر چای به صورت طبیعی و مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع عطرهای طبیعی از پودر میوه مخروطی شکل کاج و گیاهی با نام برگاموت تهیه می‌شود و از انواع عطرهای سنتزی می‌توان به اسانس‌های میوه‌ای و شکلاتی اشاره کرد که متاسفانه بیشتر چای‌های عطری با اسانس‌های شیمیایی معطر می‌شود و مصرف زیاد و مستمر آن برای سلامت مضر است. البته این را هم بدانید در یک نشریه علمی خارجی گزارشی از تاثیر زیان‌آور چای معطر شده با برگاموت روی کبد درج شده است.

بهترین‌‌ نوع چای سیاه

به گفته دکتر عزیزی چای شکسته، برگی و قلمی بهترین انواع چای سیاه هستند که پس از دم کشیدن، برگ‌های چای در قوری درشت و مسطح می‌شوند. چای کله مورچه و باروتی، چای درجه ۳ هستند که خرده‌ها و پودر کهنه چای را رنگ و اسانس می‌زنند و فرم داده یا به شکل گلوله در می‌آورند.

چای دارجیلینگ و ارل‌گری هم انواعی از چای سیاه هستند که بر‌اساس محل پرورش و تولید نام گرفته‌اند و باید بر اساس ذائقه برای مصرف انتخاب شوند. بدترین نوع چای، کیسه‌ای است که از خاکه‌های بی‌کیفیت چای تهیه می‌شود و اغلب حاوی عطر و طعم شیمیایی است. این را هم بدانید چای ارگانیک که این روزها در برخی مراکز عرضه می‌شود، قابل اعتماد نیست.

چای مرغوب چه خصوصیاتی دارد؟

برای نوروز بهتر است مهمانان را با چای ایرانی و غیرعطری پذیرایی کنید. این را دکتر عزیزی می‌گوید و می‌افزاید چای مرغوب ایرانی باید عطر و طعم طبیعی چای را داشته باشد و رنگ آن قهوه‌ای و در غلظت کم باشد. مزه آن گس و طعمش کمی تلخ باشد و انواعی که روی بسته‌بندی آن درجه یک و ۲ قید شده است، خریده شود.

به گفته این متخصص، قیمت بالای چای می‌تواند نشان‌دهنده مرغوبیت آن باشد. درضمن بهتر است چای از برندهای معتبر و معروف تهیه شود و هرگز چای فله‌ای را که کارشناسی نشده و اغلب غیربهداشتی است، نخرید.
 
 
 
 
 
 

رژیم‌ مناسب برای تیروئید

کلم، شلغم، ترب سیاه و هم خانواده‌هایشان دارای ماده‌ای هستند که می‌تواند ید را دفع کند. اگر این مواد خیلی زیاد مصرف شوند ممکن است بیماران دچار کم‌کاری تیروئید و گواتر و تشدید بیماری شوند.
رژیم‌ مناسب برای تیروئیدیکی از سؤالات بسیار رایج بیماران، نوع رژیم غذایی مناسب برای بیماری‌شان است. واقعیت این است در مورد بیماری‌های تیروئید، رژیم خیلی اهمیت ندارد و فقط موارد خاص و محدودی است که توجه به آنها اهمیت دارد و خواندن این چند سطر می‌تواند به این موضوع کمک کند.
 
نکته اصلی این است که مهم‌ترین ماده مغذی برای ساخته شدن هورمون‌های تیروئید، ید است. ید عنصری است که به صورت نمک در دریا به‌وفور موجود است. از آنجا که در گذشته تمام زمین را دریا فرا گرفته بود، خاک خشکی‌های نزدیک دریا نیز ید دارد و بدن تمام گیاهان و جانوران که غذایشان از خاک به دست می‌آید، حاوی ید است‌.

البته ید موجود در بدن جانداران دریایی بسیار زیادتر است، زیرا خشکی‌ها طی سالیان متمادی از ید تخلیه شده‌اند و در برخی مناطق که دور از دریا هستند ید بسیار ناچیز است. به این ترتیب واضح است که غذاهای دریایی و نمک حاوی ید خوبی هستند و از طرف دیگر مواد غذایی که از گیاهان و جانداران در نقاط دور از دریا تهیه می‌شوند، ید کافی ندارند.
 
کمبود ید مواد غذایی در سال‌های نسبتا دور، علت اصلی بیماری گواتر و کم‌کاری تیروئید در ایران بوده است. در سال‌های اخیر برنامه‌ریزی سازمان بهداشت جهانی و همکاری ایران منجر شد تمام نمک‌های خوراکی موجود در فروشگاه‌ها با مقدار کمی ید غنی شوند‌؛ بنابراین دردهه‌های اخیر، کمبود ید و گواتر ناشی از آن بسیار کم رخ می‌دهد.
 
نکته جالب و اساسی این است که به‌رغم این تلاش بین‌المللی، عده‌ای سودجو با این بهانه که نمک‌های ید‌دار دارای عارضه هستند، مردم را به خوردن انواعی از نمک غنی نشده مثل سنگ نمک ترغیب می‌کنند.

این مشکل زمانی بدتر می‌شود که خانم‌های باردار نمک‌های متفرقه می‌خورند و دچار کمبود ید و عوارض آن می‌شوند. باید بدانیم خانم‌های باردار نیاز زیادی به ید دارند و خوردن غذاهای دریایی و نمک‌های معمولی موجود در سوپر‌مارکت‌ها برای این منظور کافی هستند.
 
کلم، شلغم، ترب سیاه و هم خانواده‌هایشان دارای ماده‌ای هستند که می‌تواند ید را دفع کند. اگر این مواد خیلی زیاد مصرف شوند ممکن است بیماران دچار کم‌کاری تیروئید و گواتر و تشدید بیماری شوند.

نکته مهم این است که خوردن این مواد با مقادیر محدود و معقول مشکل ایجاد نمی‌کند و نباید بیماران را به کلی از خوردن مواد غذایی مفید محروم کنیم.‌یک موضوع مهم دیگر این است که بیماری‌های تیروئید مختلف هستند و در مورد برخی از انواع این بیماری‌ها مثل توده‌های خوش‌خیم و بدخیم و نیز بیماری پرکاری تیروئید هیچ‌گونه رژیم خاصی تاثیر ندارد و فقط در مورد گواترها و کم‌کاری‌ها، به رعایت رژیم مختصری نیاز است.
نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 105
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649106