Loading...

فرورفتگی های پوستی ناشی از سلولیت

فرورفتگی های پوستی ناشی از سلولیت

خوراکی های سلولیت ساز

به دلیل اینکه ژنتیک نقش مهمی در سلولیت ایفا می کند، در واقع هیچ دارو و درمانی برای آن وجود ندارد. هر چند کاهش وزن و قطع مصرف چربی های ناسالم می تواند ظاهر سلولیت را کمتر آشکار کند. در ادامه  چند مورد از مضرترین غذاهایی که منجر به سلولیت می شوند را می خوانید.

مضرترین غذاها برای کاهش ظاهر فرورفتگی های پوستی ناشی از سلولیت
 
 از روش های استفاده از کرم و Spa ( به محلی گفته می‌شود که، از آب معدنی یا آب دریا برای‌ استحمام درمانی استفاده می‌شود و معمولاً دارای خدماتی همچون ماساژ برای مراقبت از پوست و بدن است) گرفته تا غذاهای از بین برنده سلولیت، هیچ محدودیتی در ارائه پیشنهادات، برای کاهش ظاهر فرورفتگی های پوستی ناشی از سلولیت وجود ندارد.

در حالیکه این روش ها در سطوح مختلفی از موفقیت هستند، اما همگی در یک چیز مشترکند: وقتی برخی مواد غذایی خاص را از رژیم غذایی خود حذف کنید، این روش ها نیز به مراتب موثرتر هستند.

همانطور که معلوم است، مواد مغذی خاص (وغذاهایی که سرشار از این مواد هستند) ظاهر پنیری مانند پوست را بدتر می کنند، حتی اگر شما سایر معیارهای نرمی و صافی پوست را بکار گرفته باشید. 

کریستن کارلوس هسه، مشاور تغذیه می گوید به دلیل اینکه ژنتیک نقش مهمی در سلولیت ایفا می کند، در واقع هیچ دارو و درمانی برای آن وجود ندارد. هر چند کاهش وزن و قطع مصرف چربی های ناسالم، شکر، و نمک می تواند ظاهر سلولیت را کمتر آشکار کند.

در ادامه  چند مورد از مضرترین غذاهایی که منجر به سلولیت می شوند و لازم است از سبد خریدتان حذف کنید را می خوانید. و بعد از آن خواهید دید که چقدر ساده می توان با خوردن،  پوستی صاف تر داشت.
  
گوشت و پنیرهای فرآوری شده

خوراکی های سلولیت ساز 
 غذاهای آماده در اغذیه فروشی ها بطور استاندارد از 790 میلی گرم سدیم تشکیل شده است، یعنی یک سوم آنچه که روزانه برای بدن توصیه می شود. حال درنظر بگیرید که بیشتر مردم ساندویچ شان را بیش از حد استاندارد از گوشت پر می کنند و پنیر فرآوری شده که بدتر از آن است. برخی انواع پینرها مثل پنیر فتا (پنیرسفید) حاوی 400 میلی گرم نمک در هر یک چهارم فنجان است.

با وجود همه اینها با سلولیت چه باید کرد؟
 
به گفته مشاور تغذیه، غذاهایی با سدیم بالا مانند غذاهای اغذیه فروشی ها، ژامبون و پنیر باعث محبوس شدن آب می شوند و همین نفخ و وزن آب اضافی، موجب می گردد که سلولیت بیشتر به چشم آید.
 
جایگزین ها:

خوشبختانه، مجبور نیستید ترکیبات ساندویچ مورد علاقه تان را حذف کنید و آنرا محدود به ساقه های نرم و صاف کنید. در عوض هوشمندانه تر خرید کنید: به گفته مشاور تغذیه، دنبال نمونه های کم سدیم این مواد غذایی بگردید، میوه و سبزیجات پر آب بخورید  و به نوشیدن آب بطور مداوم در روز ادامه دهید. وجود آب کافی در بدن پوست را صاف، و فرورفتگی ها و برآمدگی ها را کمتر آشکار خواهد کرد.  
  
سوپ های کنسروی/ غذاهای کنسروی 

خوراکی های سلولیت ساز 
وقتی زمان کمی دارید و در فشار هستید، سوپ های آماده کنسروی شاید راه حلی برای یک شام ساده باشد، اما بیشتر آنها سرشار از نمک هستند که، می تواند منجر به محبوس شدن آب و کم آبی بدن شود که فرورفتگی های پوست را بد تر از آنچه هست، می کند.   
 
جایگزین ها:

آیا می خواهید سوپی داشته باشید و آنرا با لذت بخورید؟  آب را در ظرفی به جوش آورید و از مایع سوپ کم سدیم استفاده کنید.
 
نوشابه های شیرین و گازدار
 
آیا سلولیت شما با گذشت هر سال تهاجمی تر می شود؟ این امر احتمالا به دلیل تولید کلاژن کمتر است، پروتئینی که از ظاهر صاف و مسطح پوست محافظت می کند. متاسفانه به دلیل این که این امر روندی طبیعی است که با افزایش سن اتفاق می افتد، راهی برای کاهش تاثیرات آن وجود ندارد.

اگرچه حذف شکر (ماده ای که از بین رفتن کلاژن ها را تسریع می کند ) می تواند کمک کننده باشد.  با وجود اینکه چیزهای شیرین از نان گرفته تا غلات در همه جا وجود دارند، اما در نوشابه های شیرین مثل آب میوه های فرآوری شده، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه های گازدار به وفور یافت می شوند.
 
جایگزین ها:

اگرچه سر کشیدن بطری نوشیدنی سرشار از قند هرگز توصیه نمی شود، اما اگر نمی توانید از آنها استفاده نکنید از نوشابه های رژیمی در رژیم غذایی خود استفاده کنید. 
 
سس باربیکیو  

خوراکی های سلولیت ساز 
وقتی بیش از اندازه به جوجه تان سس باربیکیو می زنید، احتمالا می دانید که در واقع مقدار نمک بیشتری به غذای خود افزوده اید. اما آیا می توانید تشخیص دهید که شما همچنین مقداری بیشتر از نصف سهمیه شکر روزانه تان را نیز استفاده کرده اید؟ بله درست است.

در دو قاشق غذاخوری سس، 15 گرم مواد قندی نهفته است! اما چیزی بدتر از آن، بخش اعظم سس ازچاشنی ای با ماده قندی بالا بدست می آید که، این ماده افزودنی موجب افزایش اشتها می شود. اما خبرهای بد همین جا به پایان نمی رسد، مواد قندی نه تنها می تواند موجب افزایش وزن گردد، بلکه متعاقبا باعث ظهور و پیدایش سلولیت نیز می شود، میزان قند خون را نیز به هم می ریزد و موجب می شود بدن هورمون انسولین چربی های ذخیره شده را آزاد کند.
 
جایگزین ها:

 اگر شما نمی توانید حذف سس و غذای محبوبتان را تصور کنید، تا بتوانید سلولیت را تحت کنترل درآورید، تغییر روش دهید به استفاده از انواع غذاهای کم شکر و چیزی که بیشتر از 250 گرم قند برای هر وعده غذایی نداشته باشد.
 
پنیر لور (پنیری است که با حرارت دادن آب‌پنیر و انعقاد پروتئین‌های آن تولید می‌شود)

خوراکی های سلولیت ساز 
 چه ارتباطی بین پنیرلوری که از سوپر مارکت می گیرید و فرو رفتگی ها  و برآمدگی های پنیر مانند روی بدن شما وجود دارد؟ سدیم. حتی اگر این جزء اصلی وعده صبحانه شور نباشند، اما وعده ای به اندازه یک فنجان از آن می تواند حاوی حدود 700 میلی گرم مواد معدنی باشد، یعنی چیزی بیشتر از یک سوم مقداری که قرار است در یک روز کامل دریافت کنید. 
 
جایگزین ها:

اگر می خواهید این چیز ها را در وعده صبحانه تان نگهدارید، پس آنها را با نوع بدون نمک تعویض نمایید. یا در حالت بهتر، به جای آن یک ظرف ماست یونانی بخورید. این جایگزین کم نمک و پر از پروتئین طرفداران بسیاری دارد. 

پیتزا

خوراکی های سلولیت ساز
یاسی انصاری متخصص تغذیه می گوید: خارج از بحث ژنتیک، دلایل مختلف بسیاری وجود دارد که می تواند موجب سلولیت شود. یکی از رایج ترین آنها گردش خون ضعیف است. رژیم غذایی سرشار از چربی های ناسالم می تواند باعث کندی گردش خون و جریان اکسیژن شود.

در نتیجه بافت های همبند تضعیف شده و ناهمواری های سطح پوست بیشتر پدیدار می شود. برای اینکه جریان خون به راحتی صورت گیرد، از غذاهایی با چربی اشباع شده مثل پیتزا که منجر به گرفتگی عروق می شود، بپرهیزید.
 
جایگزین ها:

حتی اگر زمان کمی دارید، باز هم می توانید بدون زنگ زدن به پیتزا فروشی محل، شامی روی میز خود داشته باشید. در هر صورت شما نمی توانید اشتباه کنید.
 
کره و مارگارین (نباتی)

خوراکی های سلولیت ساز 
 چند دهه پیش، دانشمندان کشف کردند که اگر به روغن گیاهی هیدروژن تزریق کنند، به حالت جامد در می آید و حتی در دمای معمولی اتاق نیز به همان شکل باقی می ماند. این کشف منجر به تحریک نوع خاصی از چربی های ترانس که تمایل دارند درون بدن نیز به حالت جامد و سخت باشند شد، جایی که باعث مسدود شدن شریان ها و گرفتگی رگ های بدن می شود و گردش خون و اکسیژن را دچارمشکل می کند.

این جریان نه تنها برای قلب خطرناک است، بلکه می تواند سبب تضعیف بافت پوست شود و ناهمواری های پوستی را نمایان تر کند. این چربی های خطرناک ساخت بشر معمولا درکره ها و روغن های مارگارین (گیاهی) کم کالری وجود دارند.
 
جایگزین ها:

چیزهای جعلی و دست ساز را کنار بگذارید و در عوض از  کره گیاهی طبیعی روی نان تست خود استفاده کنید. چه باور کنید چه باور نکنید، این یک منبع عالی اسید چرب مانند اسید لینولئیک کنژوگه (CLA) است که به کاهش وزن کمک می کند. در واقع، این اسید در بازار به عنوان یک مکمل چربی سوز به فروش می رسد.
  
سس سویا 


خوراکی های سلولیت ساز 
 
آیا تا به حال توجه کرده اید که بعد از خوردن غذاهای شور مانند سوشی آغشته به سس سویا، شکم تان کمی بزرگتر می شود؟ این امر به این دلیل اتفاق می افتد که بدن شما بعد از یک وعده غذایی سرشار از سدیم، آب خود را حفظ کرده است. درحالیکه  شلوار جین خود را تنگ تراحساس می کنید، جریان خون نیز کاهش یافته و سلولیت بیشتر قابل مشاهده می شود.
 
جایگزین:

انتخاب سس سویای کم سدیم تر نسبت به انواع معمولی آن می تواند مضرات این چیزهای شور را تا بیش از 700  میلی گرم کاهش دهد و از شما محافظت کند.   
 
نان سفید 

خوراکی های سلولیت ساز 
کریستین ریسینجر متخصص تغذیه توصیه می کند، برای خلاص شدن از سلولیت از مصرف مواد غذایی  که از آرد سفید تشکیل شده اند مانند نان سفید صرف نظر کنید. علت چیست؟ شما مصرف نان سفید را مانند زیاده روی کردن در خوردن یک شیرینی در نظر نمی گیرید، اما بدن کربوهیدرات های تصفیه شده را به شکر و سپس گلوکز تبدیل می کند، یک ماده مغذی که به کلاژن ها آسیب می زند و باعث می شود سلولیت بدتر از آنچه که واقعا هست به نظر آید.
 
جایگزین:

انتخاب نانی با آرد کاملی از غلات،گلوکز اضافی را از سیستم گوارش شما خارج می کند و به کاهش ظاهر فرورفتگی ها و کاهش وزن کمک می کند.
 
دوریتوس Doritos

خوراکی های سلولیت ساز 
لورا بوراک متخصص تغذیه می گوید: از آنجا که هر کسی  با هر وزن و سایزی می تواند سلولیت داشته باشد، پس اگر دچار اضافه وزن هستید، کم کردن وزن و کاهش چربی های سراسر بدن می تواند باعث کاهش ظاهر سلولیت شود. او برای سرعت در کاهش وزن توصیه می کند که از مصرف خوراکی ها و تنقلات فرآوری شده بخصوص آنهایی که در خوردنشان زیاده روی می شود مثل چیپس خودداری کنید.

مطمئناً دست کشیدن از خوردن انواع چیپس ها کار سختی است اما هیچکدام به اندازه دوریتوس ها(نوعی نان ذرت مکزیکی) اعتیاد آور نیست. دلیل آن چیست؟ دستور تهیه آن  بسیار ویژه است به گونه ای که هیچ عطر و طعمی به تنهایی بر دیگری غلبه نمی کند و وقتی غذاها فاقد طعم غالب باشند، افراد کمتر احساس سیری می کنند و بنابراین بیشتر مصرف می کنند. واقعیت وحشتناک این است که یکی از مواد اولیه این خوراکی مونوسدیم گلوتامات (MSG) است، یک افزودنی که به افزایش اشتها معروف است و طعم غذاها را اشتهاآورتر می کند. از این خوراکی اعتیاد آور دوری کنید تا به کاهش چربی های دور شکم و کاهش سلولیت کمک کنید.   
 
کیک های بسته بندی شده

خوراکی های سلولیت ساز 
خوردن یکی از این کیک ها بهتر از خوردن کل یک کیک تولد است، اما این بدان معنا نیست که این کیک ها برای بدنتان هم بهتر است. با کمال تعجب باید گفت که یک کیک کوچک می تواند دارای بیش از 42 گرم شکر باشد، همان ماده غذایی که در ارتباط مستقیم با افزایش وزن و تجزیه کلاژن ها است، دو عاملی که می تواند موجب بدتر شدن فرورفتگی ها و چین و چروک های پوستی ناشی از سلولیت شود. 
 
نان و شیرینی های حلقوی خامه ای 

خوراکی های سلولیت ساز 
تاکنون شما از منابع مشخص و آشکار سرشار از نمک مثل سیب زمینی سرخ کرده پرهیز کردید تا ازنفخ و چین و چروک پوست جلوگیری کنید ، اما در مورد منابع مواد معدنی که کمتر شناخته شده هستند چطور؟ بیشتر مردم نمی دانند که نان و شیرینی ها نیز منبع بزرگی از نمک هستند. بسته به اینکه کدام نوع آنها را انتخاب کنید، فقط 600 میلی گرم سدیم در یکی از این شیرینی های پف کرده و نرم می تواند وجود داشته باشد، آن هم قبل از اضافه کردن کرم و خامه آن.
 
جایگزین:

وقتی در مقابل ولع مصرف نان شیرینی های حلقوی مقاومت می کنید، می توانید یک شیرینی حلقوی نازک یا کوچک را انتخاب کنید. این دونات کامل، پر از کرم خامه ای است اما هنوز هم نسبت به یک نان شیرینی معمولی کالری و سدیم کمتری  دارد. 
 
منبع: سیمرغ
 
 

اثرات مخرب کم خوابی بر بدن

خمیازه کشیدن طبیعی است اما اگر زیاد و پشت سر هم خمیازه می‌کشید به این معنا است که بدن شما دارد به شما نشان می‌دهد که یک چیزی سر جای خودش نیست و شما دچار کمبود خواب هستید.
اثرات مخرب کم خوابی بر بدنکمبود خواب می‌تواند در مدتی کوتاه اثرات جبران‌ناپذیری بر بدن بگذارد و سلامتی افراد را به خطر بیندازد.
 
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به علت دغدغه‌های فراوان و کارهای به تعویق افتاده نتوانید در طول شب خوب بخوابید. اما اگر بدانید بی‌خوابی با بدن شما چه می‌کند هرچه سریع‌تر آن را کنار می‌گذارید. خمیازه کشیدن طبیعی است اما اگر زیاد و پشت سر هم خمیازه می‌کشید به این معنا است که بدن شما دارد به شما نشان می‌دهد که یک چیزی سر جای خودش نیست و شما دچار کمبود خواب هستید.
 
بی‌خوابی و کمبود خواب بر سلامتی عمومی بدن تاثیر می‌گذارد و با گذشت زمان شما را با مشکلات جدی روبه‌رو می‌کند و از همه مهم‌تر کیفیت زندگی شما را پایین می‌آورد و حس خستگی دائمی در شما بوجود می‌آورد که پس از مدتی بهبود آن کار آسانی نیست.
 
در اینجا به 10 تاثیر مخرب کمبود خواب بر بدن اشاره می‌کنیم تا شما با توجه به آن‌ها ساعات خواب خود را تنظیم کنید. علاوه بر خواب کافی، کیفیت خوبیدن نیز تاثیرگذار است.
 
1- کم‌خوابی به طور تدریجی سبب بروز مشکلات بسیاری همچون اختلالات قلبی عروقی می‌شود و کیفیت زندگی را پایین می‌آورد.
 
2- کمبود خواب به راحتی می‌تواند عملکرد مغز را با مشکل مواجه کند. علاوه بر این، کم‌خوابی به طور تدریجی حافظه کوتاه‌مدت را کند می‌کند و همچنین باعث بروز مشکلاتی در حافظه بلندمدت می‌شود.
 
3- کم‌خوابی شما را بی‌حوصله، خسته، دمدمی مزاج، حساس، زودرنج و بدخلق می‌کند به طوری که بر اثر عوامل کم‌اهمیت و جزئی کنترل خود را از دست می‌دهید.
 
4- کم‌خوابی به یکی از مهم‌ترین دلایل تصادف‌های رانندگی است و احتمال وقوع آن را افزایش می‌دهد.
 
5- هنگامی که شما کمبود خواب دارید، تمرکز شما افزایش می‌یابد و در نتیجه قدرت خلاقیت و مهارت‌های کنترل مشکلات در شما کاهش می‌یابد.
 
6- اگر به مدت طولانی خوب و به طور کافی نخوابیده باشید کم‌کم دچار برخی توهم‌ها می‌شوید.
 
7- بر اثر کم‌خوابی سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود و به‌راحتی بیمار می‌شوید. گاهی اوقات علت یک سرماخوردگی ممکن است بی‌خوابی باشد. از طرف دیگر، بی‌خوابی خطر ابتلا به افسردگی و احتمال خودگشی را افزایش می‌دهد.
 
8- اگر برای مدتی طولانی خواب خوبی نداشته باشید به طور ناخودآگاه به چرت‌های فراوان و متعدد در طول روز دچار می‌ود به طوری که ممکن است فعالیت‌ها و کارهای روزانه شما را با مشکل روبه‌رو کند. این مشکل حین رانندگی و یا کارهای حساس دیگر می‌تواند حادثه‌ساز شود.
 
9- اگر شما مبتلا به فشار خون بالا هستید، ممکن است بی‌خوابی در یک فشار خون شما را در طول روز افزایش دهد. علاوه بر این بی‌خوابی به مرور زمان باعث مبتلا شدن به فشار خون بالا می‌شود.
 
10- کم‌خوابی بر مقدار انسولینی که بعد از غذا خوردن در بدن شما آزاد می‌شود تاثیر می‌گذارد و ب همین دلیل خطر ابتلا به دیابت نوع را در شما افزایش می‌دهد.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
 
 

لیموترش را با پوست بخورید

ویتامین پوست لیمو 5 تا 10 برابر بیشتر از ویتامین آب لیمو است. علاوه براین، پوست لیمو موجب برطرف کردن سم‌های موجود در بدن می‌شود. متاسفانه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که پوست لیمو مفید نیست و آن را کنار می‌گذارند.
لیموترش را با پوست بخوریدمطالعه‌ای جدید حاکی از آن است که باید لیمو را قبل از استفاده فریز کنیم تا از این طریق بیشتر از خواص موجود در آن استفاده کنیم.

اکثر افراد می‌گویند که لیمو باید درسته مصرف شود و هیچ قسمت از آن دور ریخته نشود تا هم خواص مفید آن برای سلامتی به بدن برسد و هم از طمع بی‌نظیر آن لذت برده شود. اما چگونه می‌شود یک لیمو درسته را با پوست و هسته‌اش خورد؟

یک لیموی ارگانیک را بردارید، آن را بشویید و در فریزر بگذارید. به محض اینکه یخ زد بدون آنکه پوست آن را بکنید آن را رنده کنید.  بعد از این کار می‌توانید آن را روی بسیاری از مواد غذایی همچین سالاد، بستنی، سس، سوپ یا هر خوراکی دیگر برزید بریزید و استفاده کنید. با این کار طمعی را تجربه خواهید کرد که قبلا هیچ وقت آن را نچشیده‌اید.

چرا باید لیمو را فریز کنیم؟
تمام قسمت‌ها و محتویات لیمو مفید و دارای خواص هستند به همین دلیل باید کل لیمو به طور درسته مصرف شود.

پوست لیمو: ویتامین پوست لیمو 5 تا 10 برابر بیشتر از ویتامین آب لیمو است. علاوه براین، پوست لیمو موجب برطرف کردن سم‌های موجود در بدن می‌شود. متاسفانه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که پوست لیمو مفید نیست و آن را کنار می‌گذارند.

محتویات لیمو: لیمو خاصیت ضد سرطان دارد و در کشتن سلول‌های سرطانی بسیار موثر است و ادعا شده است که بسیار قوی‌تر از شیمی درمانی عمل می‌کند. علاوه بر این، لیمو تاثیر قابل توجهی بر درمان کیست‌ها و تومورها دارد. مطالعه‌ای جدید برای اولین بار نشان داده است که لیمونوید، ماده‌ای طبیعی که در لیمو و برخی مرکبات دیگر وجود دارد که مانع رشد سلول‌های سرطانی به خصوص سرطان سینه می‌شود. این امر بر اهمیت مرکبات به خصوص لیمو برای پیشگیری از سرطان سینه تاکید می‌کند.

در اینجا به طور فهرست‌وار به تعدادی دیگر از صدها فواید لیمو اشاره می‌کنیم:

- تنظیم فشار خون
- ضد افسردگی
- درمان بیماری‌های عصبی و روحی
- خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچ
- برطرف کننده انگل‌های داخل بدن
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
 
 

بهترین رژیم غذایی برای دیابتی ها

احتمال ابتلا به آلزایمر در افرادی که این رژیم را دنبال می کنند، 53 درصد کمتر است. از طرفی احتمال ابتلا به آلزایمر در افرادی که برنامه غذایی را به طور منظم دنبال نمی کنند ولی تاحدودی به آن پایبند هستند، 35 درصد کاهش پیدا می کند که میزان قابل ملاحظه ای است.
بهترین رژیم غذایی برای دیابتی هاگروهی از محققان یک برنامه غذایی تنظیم کردند که احتمال ابتلا به آلزایمر را 53 درصد کاهش می دهد و عنوان برترین رژیم غذایی مناسب برای بیماران دیابتی در سال 2016 را به خود اختصاص داده است.
 
این برنامه غذایی ساده و در دسترس MIND نام دارد و توسط محققان مرکز پزشکی راش در آمریکا تدوین شده است و ترکیبی از رژیم مدیترانه ای و روش های غذایی موثر در کاهش فشار خون (موسوم به روش DASH) است. هر دو برنامه غذایی مدیترانه ای و DASH، در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و زوال عقل موثر هستند.

این مطالعه نشان می دهد احتمال ابتلا به آلزایمر در افرادی که این رژیم را دنبال می کنند، 53 درصد کمتر است. از طرفی احتمال ابتلا به آلزایمر در افرادی که برنامه غذایی را به طور منظم دنبال نمی کنند ولی تاحدودی به آن پایبند هستند، 35 درصد کاهش پیدا می کند که میزان قابل ملاحظه ای است.

رژیم غذایی توصیه شده توسط محققان دانشگاه راش به قرار زیر است:

- هر روز از سبزیجاتی که برگ سبز دارند و میوه و سبزیجات دیگر استفاده کنید.
- آجیل را در برنامه غذایی خود بگنجانید و سعی کنید به جای تنقلات ناسالم فقط از آجیل استفاده کنید.
- در هفته چند بار لوبیا مصرف کنید.
- حداقل دو بار در هفته از گوشت ماکیان استفاده کنید.
- حداقل یک بار در هفته ماهی بخورید.
- حداقل دو بار در هفته از یکی از محصولات خانواده توت (خشک یا تازه) استفاده کنید
- مصرف گوشت قرمز، کره و مارگارین، شیرینی، پنیر پرچرب (مانند پنیر پیتزا) فست فود و غذای سرخ کرده را محدود کنید.
- انواع توت به طور خاص برای افزایش عملکرد شناختی مغز توصیه شده است.

پایگاه خبری U.S. News هر ساله گزارشی را مبنی بربهترین رژیم غذایی منتشر می کند. رژیم غذایی MIND در این پایگاه عنوان ساده ترین رژیم عذایی و بهترین غذای بیماران دیابتی را به خود اختصاص داده است و در حالت کلی، دومین رژیم برتر این پایگاه نام گرفته است.
 
منبع: ایرنا
 
 
 

ارتباط چاقی با سرطان

ارتباط چاقی با سرطانبر اساس یک گزارش که در انگلیس تهیه شده است، سطوح در حال افزایش چاقی و وزن های غیر سالم می تواند با 670 هزار مورد اضافی سرطان در 20 سال آینده ارتباط داشته باشد.
 
به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی.نیوز، کارشناسان می گویند، درصورتیکه تداوم میزان فعلی چاقی، تقریبا از هر چهار بزرگسال سه نفر آنها تا سال 2035 دارای اضافه وزن و یا چاق خواهند بود که این موضوع مسائل سلامتی زیادی به دنبال دارد.

در این گزاش که توسط موسسه تحقیقات سرطان و مجمع سلامت انگلیس تهیه شده، آمده است که نمایش تبلیغات تلویزیونی برخی از خوراکی ها باید قبل از ساعت 21 ممنوع شود .

کارشناسان بهداشتی می گویند آنها متعهد به مبارزه با چاقی در دوران کودکی هستند.

مطالعات اخیر نشان می دهند که چاقی با ابتلا به چند سرطان از جمله سرطان های مری، رحم، و تومورهای روده ارتباط دارند.

از سوی دیگر مدت هاست که مشخص شده اضافه وزن با ابتلا به وضعیت هایی مانند دیابت و بیماری عروق کرونر قلب ارتباط دارد.

در این مطالعه محققان با استفاده از یک سیستم الگوبرداری رایانه ای به همراه داده های بهداشتی سوابق فامیلی، اثر چاقی را در 20 سال آینده پیش بینی کردند.
 
مطالعه آنها نشان داد که افزایش در شمار افرادی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند با 4.6 میلیون مورد اضافی ابتلا به دیابت شماره دو و 1.6 میلیون مورد اضافی بیماری قلبی تا سال 2035 ارتباط دارد.
 
کارشناسان ارزیابی می کنند که این موضوع می تواند به صرف 2.5 میلیارد پوند اضافی در هزینه های سرویس ملی بهداشت انگلیس تنها در سال 2035 منجر شود.

در این گزارش همچنین روش هایی برای مبارزه با چاقی توصیه شده است که از آن جمله می توان به گذاشتن مالیات بر نوشیدنی های شیرین و بررسی تبلیغات آن لاین خوراکی ها اشاره کرد.
 
منبع: ایرنا
 
 

این 8 خوراکی انرژی شما را تخلیه می‌کنند

هیچ‌ چیز در زندگی اجتماعی و روابط انسانی بدتر از این نیست که نای تکان خوردن نداشته باشید. متأسفانه فهمیدن دلیل افت ناگهانی انرژی کمی دشوار است. اما یکی از عوامل خستگی و نداشتن انرژی، مصرف مواد غذایی نامناسب است.

 

برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها تأثیر منفی زیادی روی سطح انرژی شما دارند. یعنی به راحتی باک انرژی شما را خالی می‌کنند.

در این مطلب 8 نمونه از این نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های انرژی‌بر را عنوان می‌کنیم:

 

نوشابه‌های لایت

 

نوشابه‌های لایت یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار در جهان است. دلایل متعددی نیز وجود دارد. قبل از هر چیز چون میزان قند آن‌ها کمتر از نوشابه‌های معمولی است؛ بنابراین طرفداران زیادی در بین افرادی که به دنبال لاغری هستند، دارند. البته طعم نسبتاً کم‌شیرین آن‌ها نیز برای بسیاری از افراد مطلوب است.

 

متأسفانه اکثر همین نوشابه‌های لایت حاوی یک شیرین‌کننده مصنوعی به نام آسپارتام است که میزان سروتونین را کاهش داده و سطح انرژی را پایین می‌آورد. آسپارتام مسئول بروز افسردگی و حتی کاهش میل جنسی است. اگر با مصرف این نوشیدنی‌ها متوجه شده‌اید شور و حال سابق را ندارید، از مصرف آن‌ها خودداری کنید. می‌توانید همان نوشابه‌های معمولی را آن هم به میزان کم و متعادل مصرف کنید.

 

نعنا

 

نعنا برای خوش‌طعم کردن غذاها و حتی نوشیدنی‌ها فوق‌العاده است. این سبزی همچنین برای خوشبو کردن نفس استفاده می‌شود. اما نعنا همچنین می‌تواند برای پرانرژی بودنتان دردسر ایجاد کند و حتی میل جنسی را کاهش دهد؛ به خاطر اینکه حاوی ترکیبی به نام مانتول است که میزان تستوسترون را کاهش می‌دهد و یک مشکل بالقوه برای آقایان محسوب می‌شود. بنابراین اگر جزو افرادی هستید که زیاد نعنا می‌خورید بهتر است تجدیدنظر کنید.

 

مواد غذایی کنسروی

 

از ابتدای قرن بیستم به مدت چند سال مصرف مواد غذایی کنسروی جزو انتخاب‌های عالی و هیجان‌انگیز غذایی محسوب می‌شد. چون حمل و مصرف و نگهداری این مواد غذایی راحت و ساده است. اما مصرف زیاد این محصولات غذایی سدیم و بیسفنول A به بدن می‌رساند که باعث افزایش فشار خون و به هم ریختن هورمون‌های بدن می‌شود.

 

 

مقاله‌ای که در هافینگتون پست به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که ترکیب شیمیایی بیسفنول A باعث بروز اختلالات هورمونی می‌شود که به کاهش انرژی منجر خواهد شد.

به عقیده محققان میزان این ترکیب شیمیایی در بدن افرادی که به مدت 5 روز سوپ‌های کنسروی مصرف کردند به میزان 1221 درصد بیشتر از افرادی است که طی این مدت سوپ تازه مصرف کرده‌اند. بنابراین اگر می‌خواهید پرانرژی باشید دور مواد غذایی کنسروی را خط بکشید.

 

گوشت‌های فراوری‌شده

 

دلایل زیادی برای پرهیز از مصرف فست‌فودها وجود دارد. اگر اهل بیرون رفتن و غذا خوردن با دوستان هستید یا رابطه عاشقانه‌ای شروع کرده‌اید دور فست‌فودها را خط بکشید. چون این مواد غذایی باعث کاهش انرژی و میل جنسی می‌شود.

مشکل گوشت‌های فراوری شده مانند هات‌داگ‌ها، همبرگرها و غیره این است که حاوی میزان زیادی سدیم، هورمون‌ها، مواد نگهدارنده و آنتی‌بیوتیک‌ها هستند.

تمام این ترکیبات باعث بروز اختلالات هورمونی در بدن شده و جریان خون به سمت ارگان‌ها را کاهش می‌دهند و عملکرد آن‌ها را با مشکل مواجه می‌سازند. بنابراین در قرار ملاقات‌های بعدی فست‌فودها را برای صرف غذای دو نفره یا چند نفره انتخاب نکنید.

 

پنیر

 

پنیر یک ماده غذایی پرمصرف و پرطرفدار در سرتاسر جهان است. اما باید بدانید که این ماده‌ی غذایی تأثیری منفی روی سطح انرژی دارد. چون اکثر پنیرهای به فروش رفته در مغازه‌ها از شیر گاو تهیه می‌شوند که معمولاً در معرض هورمون‌های رشد و آنتی بیوتیک‌ها هستند.

مشکل اینجاست که مصرف زیاد این هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است به افزایش توکسین‌های بدن منجر شود. این توکسین‌ها یا همان سموم نیز به کاهش میزان تستوسترون ختم می‌شود. بنابراین بهتر است بدانید که مصرف زیاد پنیر می‌تواند باعث کاهش انرژی و اعتماد به نفس در آقایان شود.

 

پاپ کورن‌های مایکروویوی

 

پای ثابت تماشای فیلم یک ظرف بزرگ پاپ کورن آغشته به کره است. درست است که خوردن پاپ کورن می‌تواند لذت‌بخش باشد اما از طرف دیگر مشکلاتی در میزان انرژی‌تان به وجود خواهد آمد.

اکثر پاپ‌کورن‌های آماده و حاضری یا همان پاپ‌کورن‌های مایکروویوی حاوی ترکیبی به نام اسید پرفلورواکتانوئیک (perfluorooctanoic) هستند که باعث بروز بیماری‌های تیروئیدی و حتی مشکلات پروستات می‌شود. تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل جلوی گلو است و وظیفه تولید هورمون‌ها و کنترل متابولیسم و انرژی را بر عهده دارد.

 

قهوه

 

قهوه حاوی کافئین و یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های بزرگسالان است. کافئین باعث ایجاد احساس انرژی و هشیاری می‌شود. اما واقعیت این است که مصرف زیاد و بیش از اندازه کافئین باعث بروز عصبانیت، استرس، تولید کورتیزول و خستگی مزمن می‌شود.

اگر زیاد قهوه می‌خورید و متوجه شده‌اید در بیدار شدن مشکل دارید و بی‌حال شده‌اید بهتر است به سراغ قهوه بدون کافئین بروید یا از چای‌های گیاهی استفاده کنید.

منبع: همشهری آنلاین

نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 169
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649170