Loading...

فقط با رژیم غذایی وزن خود را ثابت نگه داشته

فقط با رژیم غذایی وزن خود را ثابت نگه داشته

شکمتان را کوچک کنید

افرادی که فقط با رژیم غذایی وزن خود را ثابت نگه داشته اند و ورزش نمی کنند، حجم بیشتری از چربی احشایی در بدن آنها تجمع می کند بنابراین باید به همه توصیه کرد با هر اندام و هر وزنی که دارند، ورزش کنند.
شکمتان را کوچک کنیدهمه افراد از انباشته شدن چربی در دور شکم نگران می شوند، اما نمی دانند که چه راهکاری برای کاهش این چربی وجود دارد.

متاسفانه طی سالیان اخیر، عده ای به ترس از چربی مبتلا شده اند در صورتی که بدن به مقداری چربی نیاز دارد و قرار نیست همواره نگران چربی بدن باشیم. باید دانست که چربی به ۲ صورت در بدن تجمع پیدا می کند. گاهی چربی در زیر پوست، ران، باسن و شکم جمع می شود که افراد متوجه آن می شوند. گاهی  هم چربی در اطراف ارگان های حیاتی بدن مانند قلب، شش ها، کبد و... جمع می شود. این نوع چربی که به چشم نمی آید و دیده نمی شود چربی احشایی نام دارد.

بیشتر مردم از دیدن چربی های زیر پوست نگران و ناراحت می شوند این در حالی است که چربی های پنهان  یا همان احشایی مشکل اصلی است که سلامت بسیاری را تهدید می کند.

البته چربی های پنهان تا وقتی که به میزان کافی باشد ، بسیار مفید است ، زیرا چربی در اطراف ارگان های حیاتی نقش محافظتی دارد.اما وقتی حجم این چربی ها زیاد باشد مشکلاتی از قبیل به فشارخون بالا، دیابت نوع ۲، عوارض قلبی و برخی سرطان ها بوجود می آید.

در افرادی که مبتلا به چاقی هستند چربی ها نه فقط زیر پوست و اطراف ارگان ها را احاطه می کند، بلکه به داخل ارگان نفوذ می کند و آن را از کار می اندازد. بیشترین جایی که چربی های زیر پوستی جمع می شوند،دور شکم هست. به همین منظور بهترین روش خانگی برای اینکه بدانیم چاق هستیم یا نه ، اندازه گیری دور کمر است.

برخی معتقدند که اگر برای مردان اندازه کمر بیش از ۱۰۲ سانتی متر و برای زنان بیش از ۸۸ سانتی مترباشد، این چربی عامل خطر جدی محسوب می شود. البته در این مورد اختلاف نظرهایی وجود دارد، در واقع هر فردی خودش خوب می داند که چربی دور شکم و یا اضافه وزن دارد یا نه؟!

نداشتن تحرک زنگ خطر

نکته قابل توجه اینجاست که  چربی شکمی نشانه وجود چربی خطرناک جمع شده در اطراف ارگان های حیاتی بدن است. البته بهتر است بدانید حتی افراد لاغر هم ممکن است چربی احشایی زیادی داشته باشند اما چون این چربی به چشم نمی آید، فکر نمی کنند که خطرناک باشد.

بخشی از این مشکل به ژنتیک افراد مرتبط است و بعضی از افراد به طور ژنتیکی مستعد تجمع چربی احشایی در بدن خود هستند اما تجمع این چربی به نداشتن تحرک بدنی نیز مرتبط است. پس نداشتن تحرک باعث افزایش چربی احشایی (جمع شدن چربی دور قلب،کلیه،کبدو.....)است که هم در افراد چاق و هم در افراد لاغرکم تحرک وجود دارد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد افرادی که فقط با رژیم غذایی وزن خود را ثابت نگه داشته اند و ورزش نمی کنند، حجم بیشتری از چربی احشایی در بدن آنها تجمع می کند بنابراین باید به همه توصیه کرد با هر اندام و هر وزنی که دارند، ورزش کنند.

انباشته شدن چربی در نواحی مختلف بدن

جدا از مسائل ژنتیکی و برخی از بیماری ها که باعث چاقی افراد می شود ،تغذیه غلط و مصرف بیش از حد مواد غذایی که منجر به رساندن کالری زیاد و همچنین نداشتن تحرک و فعالیت بدنی کافی و ورزش نکردن باعث افزایش چربی در نقاط مختلف بدن مانند شکم، ران و باسن می شود که برای از بین بردن این چربی های اضافی و داشتن اندامی مناسب باید پس از کاهش کالری دریافتی خود و پیروی ازبرنامه تغذیه ای صحیح ، ورزش و فعالیت بدنی را جدی گرفت.

چگونه چربی های شکمی را کاهش دهیم؟

جراحی:

این بافت چربی، برای بدن یک انبار انرژی است و بدن مازاد نیاز خود را در آن ذخیره کرده، در مواقع نیاز، از آن برداشت می کند. پس باید کاری کرد که بدن نیازمند انرژی بافت چربی شود. دریافت کالری کمتر و ورزش کردن، راه رسیدن به این مقصود است. البته اکنون با روش های دیگری مثل جراحی نیز ، این چربی ها را بر می دارند ولی اگر بتوانیم با ورزش، که سلامت عمومی بدن را به دنبال دارد، به کوچک کردن شکم کمک کنیم، به طور حتم به جراحی نیازی نخواهد بود. ضمن اینکه با جراحی فقط چربی های ظاهری و زیرپوستی را از بین می بریم، غافل از اینکه چربی های تجمع یافته دور برخی از اعضای داخلی بدن از بین نمی رود و خطر سکته قلبی،افزایش فشارخون و دیابت و سایر بیماری ها همچنان ما را تهدید می کند.

کارشناسان تغذیه بر این باورند که با یک رژیم بسیار ساده و کم کالری و روزی یک ساعت فعالیت کم نه تنها می توان از شر چربی های شکم خلاص شد بلکه می توان به وزن و اندام ایده آل دست یافت. یادتان باشد اگر دوست دارید زودتر به اندام ایده آل خود برسید باید ورزش کنید.
در واقع با ورزش، رژیم، خواب  و مدیریت استرس  تا کنترل چربی شکمی فاصله کمی داریم. اگر این راهکارها جدی گرفته شود، به میزان زیادی به سلامت فرد کمک می کند.

رژیم غذایی صحیح:

بسیاری از افرادی که درگیر کاهش وزن هستند باور دارند که باید کالری از دست بدهند. برای به دست آوردن این مهم لازم نیست دور غذا خوردن را یک خط قرمز بکشید. فقط کافی است کمی در میزان کالری دریافتی خود در طول روز تجدید نظر کنید. هیچ رژیم غذایی معجزه آسایی برای آب کردن چربی های شکم وجود ندارد. اما اگر وزن کم شود اول چربی شکم آب می شود.

یک رژیم پر از فیبر توصیه ماست. نتایج تحقیقات نشان داده است که خوردن ۱۰ گرم فیبر قابل حل در طول روز با هر نوع رژیمی، چربی احشایی را درطول زمان در بدن کاهش می دهد. ۲ سیب کوچک، یک فنجان نخود سبز و نصف فنجان لوبیا چیتی در روز معادل 10گرم فیبر است  و این نیاز را تامین می کند. حتی خوردن نان پرفیبر در حفظ وزن متعادل بدن نقش دارد.

خواب:

داشتن خواب خوب شبانه در تنظیم وزن بسیار موثر است. افرادی که ۶ تا ۷ ساعت خواب خوب شبانه دارند، کمتر از دیگران چربی احشایی ذخیره می کنند.

استرس:

فردی که دچار استرس شدید است، کنترلی روی سلامت غذا و حجم آن ندارد. باوجودیکه در دنیای امروز استرس امری انکارناپذیز است، اما بهتر است سعی کنید تا استرس را از خود دور کنید.

ورزش:

یادتان باشد بدن انسان قدرت سازگاری با هر شرایطی را دارد پس اگر شما شوک بی غذایی را نیز به بدن خود وارد کنید، بدن بعد از مدتی نسبت به این اتفاق سازگار شده و دیگر در اثر نخوردن وزنی از دست نمی دهد. در این میان تنها روشی که بدن در مقابل آن مقاوم نشده و در هر شرایطی واکنش مثبت در قبالش دارد وزش کردن است.

به شما توصیه می کنیم با ورزش به جنگ توده های چربی بروید و بدن خود را با قحطی در گیر نکنید. ورزش شدید و سخت چربی را از بین می برد و سرعت تجمع چربی های احشایی را در بدن طی سالیان متمادی کند می کند.

مطالعات زیادی برای کم کردن چربی های دور شکم انجام شده است اما اینکه چه ورزش هایی مناسب برای کاهش چربی شکمی است را در گزارش بعدی به طور مفصل می پردازیم، با ما همراه باشید.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
 
 

لاغر نمی شوید؟ ایراد از رژیم شماست!

اگر شما یک فرد خوش اندام 70 کیلویی هستید، احتمالا نسبت به یک فرد چاق، در مقابل خوردن یک پیتزا، میزان قند خون تان، کمتر افزایش می یابد. اگر شما و پدرتان هر دو اندام مشابه و خوش فرمی دارید، ممکن است بدن شما واکنش قند خونی متفاوتی به یک غذای یکسان داشته باشد.
سال ها فکر می کردیم مردم به دلیل اینکه رژیم لاغری خود را رعایت نمی کنند، لاغر نمی شوند و در کاهش وزن موفق نیستند اما مطالعات جدید نشان می دهد که هر فرد نیازمند رژیم لاغری منحصر و یونیک خود است.

غداهای سالم هم می تواند موجب افزایش وزن شما شود
 
همه ما می دانیم که مسلما غذاها بیش از سایر عوامل در بالا بردن قند خون نقش دارند– خوردن مداوم غذاهای ناسالم می تواند منجر به مقاومت انسولین، دیابت نوع 2 و چاقی شود. اخیراً مطالعه ای نشان داده که همه اینها اشتباه است و یک برنامه غذایی سالم نیز می تواند راهی برای افزایش وزن باشد.
 
زمانی که محققان از یک نوع غذا برای تغذیه افراد مختلف استفاده کردند، واکنش قند خون در آنها را بسیار متفاوت مشاهده نمودند. مثلا یکی از خانم های دارای قند خون بالا در این تحقیق، مقدار زیادی گوجه فرنگی (که پایین آورنده شاخص قند خون است) مصرف کرده بود اما آزمایشات نشان داد که میزان قند خون وی بعد از خوردن گوجه فرنگی به سرعت بالا رفته است. بیمار دیگری هر روز بستنی می خورد اما میزان قند خون او حتی به شاخص افزایش قند خونی که پیش بینی شده بود، نزدیک هم نشد. 
 
محققان دریافتند که واکنش بدن به غذاها، به عواملی همچون شاخص توده بدن، باکتری های روده و آنچه که خورده می شود، بستگی دارد. آنها با ادغام 137 فاکتور موفق شدند که به  هر یک از شرکت کنندگان این آزمایش، که قند خونشان بالا نرفته بود، یک برنامه غذایی شخصی و مجزا بدهند. بطور تعجب آوری، بعضی از این برنامه های غذایی حتی شامل شکلات، بستنی و دیگر مواد غذایی که معمولا میزان قند خون را به شدت افزایش می دهد، می شد. بعبارت دیگر، وقتی صحبت از برنامه غذایی می شود، یک برنامه مشخص، مناسب همه افراد نیست.
 
بنابراین چگونه می توان یک برنامه غذایی شخصی داشت؟
 
 در اینجا به برخی از قوانین جمع آوری شده از تحقیقات می پردازیم:
 
چربی واکنش بدن به غذاها را افزایش می دهد
 
محاسبه شاخص قند خون هر غذا منحصر به خودش می باشد و این یک مشکل است. گذشته از داشتن یک موز بعنوان میان وعده یا ماست یخ زده در ساعت 9 شب، بیشتر غذاهایی که می خورید با چیز دیگری جفت می شوند. مثلا  سبزیجات و حموس، ماست یونانی و زغال اخته. نسبت چربی به کربوهیدرات غذا باعث می شود یک تفاوت بزرگ در شاخص قند خون ایجاد شود.

محقق إرن سگال می گوید همانطور که این نسبت بیشتر می شود، مثلا وقتی سطح نان را با کره می پوشانید، معمولا تاثیر مفیدی در واکنش  قند خون می بینیم. البته این موضوع از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.
  
سن و BMI یا شاخص توده بدن (Body Mass Index)
 
اگر شما یک فرد خوش اندام 70 کیلویی هستید، احتمالا نسبت به یک فرد چاق، در مقابل خوردن یک پیتزا، میزان قند خون تان، کمتر افزایش می یابد. اگر شما و پدرتان هر دو اندام مشابه و خوش فرمی  دارید، ممکن است بدن شما واکنش  قند خونی متفاوتی به یک غذای یکسان داشته باشد. این تحقیقات با سن افراد، BMI بالا و عوامل خطرناک دیگری که موجب چاقی، دیابت و مرگ زود رس بر اثر قند خون بالا می شود، مرتبط است.
 
نقش باکتری های روده
 
سلامت و تفاوتمیکروبیوم روده (یا ریزاندامگان همزیست، رابطهٔ همزیستی با جانور میزبان دارند. این به این معنی است که این ریزاندامه‌ها هم می‌توانند همسفره باشند، هم بیماری‌زا.

بزرگترین میکروبیوم بدن انسان، میکروبیوم دستگاه گوارش تحتانی و بطور خاص روده بزرگ می باشد.) شما تعیین می کند که شما چه بخورید و توانایی این باکتری ها در فرایند هضم غذا تعیین کننده است. چرا که میکروبیوم هر فرد منحصر به اوست و بدن دو فرد متفاوت نسبت به غذایی یکسان واکنش های متفاوت دارد.

اما شما می توانید تیریک بزنید. اگر در برنامه غذایی خود تغییراتی ایجاد کنید، میکروبیوم شما نیز تغییر خواهد کرد همانطور که واکنش بدنتان به غذاهای مختلف تغییر خواهد کرد.
 
چاقی، دیابت و رژیم غذایی
 
سگال می گوید سال ها فکر می کردیم مردم به دلیل اینکه مشاوره های برنامه غذایی ما را دنبال نمی کنند دچار چاقی یا دیابت می شوند. ولی بر اساس این تحقیق، ممکن است افراد واقعا به آن عمل کنند اما توصیه ما نامناسب بوده باشد. مثل خانمی که گوجه فرنگی مصرف کرده بود.

او فکر می کرد گوجه فرنگی مفید است زیرا در بیشتر افراد، قند خون را بالا نمی برد، اما در مورد خود او نتیجه بدی در پی داشت. بنابراین اگر یک برنامه غذایی خاص برای شما موثر واقع نشد، ممکن است ایراد از آن برنامه باشد نه از شما. 

منبع: سیمرغ
 
 
 

آسپرین علیه پروستات

آسپرین علیه پروستاتمطالعات جدید محققان آمریکایی نشان می دهد، مصرف منظم آسپرین احتمال مرگ ناشی از سرطان پروستات را 40 درصد کاهش می دهد.
 
به گزارش هلث، مطالعات متخصصان اورولوژی دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون نشان می دهد مصرف منظم آسپرین در کاهش مرگ ناشی از سرطان پروستات موثر است.

این مطالعه علاوه بر تاثیر مثبت این دارو بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات، مصرف آن را برای بیمارن مبتلا به سرطان، به منظور حل مشکلات قلبی عروقی توصیه کرده است؛ البته لازم است مصرف دارو تحت نظر پزشک باشد.

در ادامه این گزارش آمده است که آسپرین از گسترش سرطان به اندام های دیگر از جمله استخوان ها جلوگیری می کند.

به گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS)، سرطان پروستات دومین سرطان شایع در میان مردان و پنجمین سرطان کشنده محسوب می شود.

از هر هفت مرد آمریکایی، یک نفر به این بیماری مبتلا می شود و میانگین سن مبتلایان حدود 66 سال است.

در انگلیس نیز سالیانه حدود 41 هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند.

گرچه میانگین سنی ابتلا بیش از 60 سال است؛ ولی بروز آن در سنین قبل از 40 سالگی نیز دیده شده است؛ بنابراین پزشکان معتقدند که مردان بالای 40 سال باید سالی دوبار تحت غربالگری سرطان قرار گیرند.

نژاد، محیط زندگی، عوامل ژنتیکی و شیوه زندگی مهمترین علل بروز این بیماری هستند. نتایج این مطالعه در انجمن سرطان شناسی آمریکا در سان فرانسیسکو مطرح شد.
 
منبع: ایرنا
 
 

مردان چکاپ را جدی بگیرند

مردان چکاپ را جدی بگیرندمردان به علت استرس بالا باید هر شش ماه یک بار یک چکاپ کلی انجام دهند.

یک متخصص داخلی با اشاره به ضرورت چکاپ مردان اظهار داشت: آزمایش‌های غربالگری روش خوبی برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف است، به طوری که این آزمایشات برای تشخیص زودرس بیماری‌ها انجام می‌شود و سبب سلامتی مردان و طول عمرشان می‌شود و چکاپ به علت این که مردانی زیاد به فکر سلامتی شان نبوده و در جامعه امروزی امری ضروری به حساب می‌آید.
 
زاهدی بیان کرد: مردان بهتر است که هر شش ماه یکبار خود را چکاپ کرده و از این طریق از درصد سلامتی خود مطلع شوند، زیرا اگر در معرض بیماری باشند، با تشخیص و درمان به موقع آن می‌توانند جلوی آن بیماری را بگیرند.
 
این متخصص داخلی با بیان این که سرطان پروستات شایع‌ترین بیماری در بین مردان است،‌ افزود: این سرطان به دلیل این که دارای سیر آهسته‌ای است برای مبتلا نشدن به این عارضه و رشد سریع آن باید با تست‌های غربالگری قبل از بروز علائم آن را شناسایی و با روش‌های DRE و PSA به درمان آن بپردازیم.
 
این متخصص ادامه داد: مردان باید چکاپ را جزو برنامه اصلی زندگی‌شان قرار دهند زیرا آنها بیماری خود را دیر باور می‌کند و به همین خاطر برای جلوگیری از مشکل خاص بیشتر از زنان به چکاپ نیازمند هستند.
 
زاهدی تصریح کرد: به علت سرپرستی اکثر مردان در جامعه مرتباً در استرس و فشارهای روحی قرار دارند و فشارخونشان نسبت همین مسئله ممکن است بالا برود و غربالگری از بروز بیماری فشارخون بالا و مشکلات ناشی از آن جلوگیری می‌کند.
 
وی در پایان گفت: چکاپ می‌تواند مردان را از بروز بیماری‌های خطرناک نجات دهد و زندگی دوباره‌ای به آن ها ببخشد که علت این امر اهمیت ندادن اکثر آقایان به سلامتی جسمی و روحی خود است.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
 
 
 
نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 112
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649113