Loading...

درباره عوامل چاق کننده

درباره عوامل چاق کننده

12 راز لاغری که متخصصان به شما نمی گویند

12 راز لاغری که متخصصان به شما نمی گویندلاغری اراده می خواهد و پشتکار و البته اطلاعات درست و آگاهی. برای کاهش وزن لازم نیست همه چربی ها را از برنامه غذایی تان حذف کنید، خودتان را در باشگاه شکنجه دهید یا از خوردن هر نوع شکلاتی محروم کنید.
 
فقط کافی است درباره عوامل چاق کننده اطلاعات درستی داشته باشید و اصول لاغری را بیاموزید. در این مطلب پرده از 12 راز رسیدن به تناسب اندام اصولی برمی داریم.
 
1- چربی بخورید تا چربی بسوزانید
 
همانطور که چربی های مضر مانند بعضی چربی های اشباع شده در گوشت های فرآوری شده و چربی های ترانس در بعضی کلوچه ها و تنقلات، برای سلامت و اندازه دور کمرتان خوب نیستند، در پیش گرفتن رژیمی سرشار از چربی های مفید یعنی همان چربی های اشباع نشده گره از کارتان می گشاید و شما را به هدف تان نزدکتر می کند.
 
چربی های مفید مانند اسیدهای چرب تک غیر اشباع که در روغن زیتون، آجیل و آووکادو وجود دارند باعث آب کردن چربی های اضافه می شود. از منابع دیگر این چربی ها می توان به اسیدهای چرب چند غیر اشباع اشاره کرد. این نوع چربی ها نیز در ماهی، روغن ماهی و دانه ها و مغزهای روغنی وجود دارد.
 
نتایج پژوهش های محققان دانمارکی نشان می دهد مصرف چربی های چند غیر اشباعی برای تامین کالری پایه، یعنی کالری مورد نیاز برای انجام نیازهای حیاتی، تاثیر بیشتری دارد. به این معنی که بدون ایجاد اثر اضافه وزن مصرف چربی های تک غیر اشباعی می تواند کالری پایه مورد نیاز بدن را تامین کند.
 
علاوه بر این مصرف این چربی ها برای کاهش وزن، بیش از تاثیر رعایت رژیم های غذایی موسوم به رژیم های چربی سوز است. از طرفی سرعت سوختن چربی های چند غیر اشباعی در مقایسه با انواع تک غیر اشباعی بیشتر است. نکته دیگر اینکه این چربی ها احساس سیری طولانی مدتی ایجاد می کنند.
 
در هر گرم از این چربی ها 9 کالری وجود دارد، در حالی که در هر گرم پروتئین و کربوهیدرات چهار کالری وجود دارد، در نتیجه مصرف مواد غذایی چرب مانند آجیل یا کره بادام زمینی یا چند عدد بیسکویت تهیه شده از گندم کامل، به مدت چند ساعت شما را سیر نگه می دارد و ریزه خواری و عذاب وجدان ناشی از آن را از شما دور می کند، اما به این نکته توجه داشته باشید که دلیل احساس سیری ناشی از مصرف مواد غذایی چرب، دیرهضم شدن آنها از معده و نیاز به مدت زمان بیشتر برای هضم آنهاست.
 
علاوه بر این، مواد غذایی چرب کالری بالایی دارند؛ بنابراین باید در مصرف آنها توجه و میزان کالری دریافتی از آنها را در رژیم غذایی روزانه محاسبه کرد. به همین دلیل در افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط هستند، مصرف مواد غذایی چرب توصیه نشده و استفاده از این خوراکی ها راهی برای کنترل وزن نیست.
 
2- لبنیات بخورید و لاغر شوید
 
بر اساس باورهای رایج مصرف لبنیات در روند لاغری اختلال ایجاد می کند اما نتایج پژوهش های علمی چیز دیگری می گویند. بر اساس نتایج آخرین پژوهش ها، افرادی که کمبود کلسیم دارند، چاق ترند و بیشتر اوقات کنترل درستی روی مقدارغذای مصرفی شان ندارند.
 
پژوهش های دیگر نیز نشان می دهند مصرف روزانه مواد غذایی حاوی کلسیم مانند محصولات لبنی کم چرب (ماست، شیر و پنیر) بسیار بیشتر از غذاهای دیگری که مفیدتر به نظر می رسند، چربی می سوزانند.
 
نتایج پژوهشی که در دانشگاه تنسی آمریکا انجام شده نشان می دهد که مصرف روزانه سه محصول لبنی باعث کاهش قابل توجه چربی در افرادی می شود که حتی دچار چاقی مفرط هستند.
 
3- روند کاهش وزن را کش ندهید
 
شاید این گفته برای افرادی که طرفدار آهسته و پیوسته رفتن هستند کمی شوکه کننده به نظر برسد اما لاغر شدن در مدت زمان کوتاه تشویق کننده است و از نظر روانی حس بهتری ایجاد می کند. نتایج پژوهشی که سال گذشته در دانشگاه فلوریدای آمریکا روی 262 خانم میانسال دچار چاقی مفرط انجام شد، نشان می دهد کاهش وزن سریع موثرتر است. این تاثیر، هم در میزان وزن کم کرده تاثیر دارد و هم در حفظ و تثبیت وزن ایده آل. پس تا دیر نشده دست بجنبانید!
 
4- شکلات بخورید کمرباریک شوید
 
خبر خوب برای همه طرفداران شکلات سیاه! برای سوزاندن چربی و لاغری نیاز به محروم کردن خود از خوردنی های مورد علاقه تان نیست. فقط کافی است کمی هوشمندانه عمل کنید. راهکار ما این است کاکائوی بیشتر و قند کمتر. به جای شکلات شیرین، شکلات های سیاه تلخ را دریابید که حاوی درصد بالای کاکائو هستند. آنتی اکسیدان های موجود در کاکائو بسیار بیشتر از خیلی از غذاهای دیگر بوده و برای لاغری فوق العاده اند، فقط یادتان باشد زیاده روی نکنید!
 
نتایج پژوهش های اخیر نشان داده که آنتی اکسیدان های موجود در کاکائو تاثیر زیادی در بهبود بیماری دیابت موش های مبتلا دارد. محققان مشاهده کردند موش هایی که کاکائو مصرف می کنند بیشتر عمر می کنند و چربی بیشتری می سوزانند. خلاصه اینکه کاکائو و شکلات سیاه را به رژیم غذایی تان وارد کنید. از طعم آن لذت ببرید و گام موثری برای لاغری بردارید.
 
5- ورزش به تنهایی کارساز نیست
 
احتمالا با خودتان می گویید بعد از این همه ورزش کردن و عرق ریختن به هیچ نتیجه ای نرسیده اید؛ بنابراین ورزش های سخت هم تاثیری در لاغری ندارد. در این صورت احتمالا به این دسته افراد تعلق دارید؛ چون ورزش می کنید پس اجازه دارید هر آنچه را دل تان می خواهد بخورید. احتمالا سال ها هم این روند را ادامه داده ولی به نتیجه دلخواه تان نرسیده اید.
 
طبیعی است، هر چه بیشتر ورزش کنید گرسنه تر می شوید. واقعیت این است که ورزش فقط سه درصد چربی های بدن را آب می کند. لازمه رسیدن به تناسب اندام اصلح رژیم غذایی و ورزش منظم است؛ در نتیجه اگر رژیم غذایی مناسبی ندارید و هر آنچه را که دلتان می خواهد می خورید، کاری از دست ورزش برنمی آید.
 
6- جنب و جوش های معمولی و ساده را دست کم نگیرید
 
احتمالا شما هم کسانی را می شناسید که مدام در حال غذا خوردن هستند و هر چه دل شان می خواهد می خورند اما در نهایت چاق نمی شوند. نتایج پژوهش ها نشان می دهد افرادی که به طور طبیعی لاغرند، راه هایی برای خودشان دارند که به طور ناخودآگاه کالری های اضافه را از بین می برند.

باور کنید حرکت های فیزیکی معمول روزانه مانند خم شدن، نشست و برخاست، شانه زدن به موها، ظرف شستن، جارو کشیدن و ... می تواند روزانه تا 350 کالری یا حتی بیشتر را بسوزاند. توصیه می شود حتی هنگام تماشای تلویزیون حرکت های کششی انجام دهید و روی عضلات تان کار کنید.
 
7- انتظار معجزه از جلسه های طولانی ورزش های هوازی نداشته باشید
 
اگر در باشگاه خودتان را هلاک می کنید، سخت در اشتباهید. تردمیل، جلسه های طولانی ورزش های هوازی، پیاده روی تند و ... کاری از پیش نمی برند و حتی گاهی نتیجه معکوس می دهند.
 
برای انجام ورزش هایی مانند ایروبیک هم باید انرژی بیشتری به بدن برسانید زیرا بدن همیشه در تلاش است تا خود را متعادل نگه دارد. این نوع حرکت ها باعث می شوند بیشتر غذا بخورید و دقیقا همین کار روند کاهش وزن را مختل می کند.
 
علاوه بر این دنبال کردن مدام ورزش آیروبیک نمی تواند به اندازه حرکت های ترکیبی هوازی یا حرکت های قدرتی، راه مناسبی برای کنترل وزن باشد؛ بنابراین باید علاوه بر کنترل صحیح رژیم غذایی از دنبال کردن ورزش های یکنواخت بپرهیزید و تنوعی در حرکت های ورزشی ایجاد کنید.
 
8- تلویزیون آری به شرط خنده!
 
به هیچ وجه توصیه نمی شود ورزش و تحرک بدنی روزانه را رها کنید و روی مبل لم دهید و چیپس و پفک بخورید اما تلویزیون آنقدرها هم که متخصصان ادعا می کنند هیولای وحشتناکی نیست، به خصوص اگر خنده بر لب هایتان بیاورد و لحظه های مفرحی را برایتان فراهم کند.
 
واقعیت این است که استرس و فشارهای روحی روانی آثار مخربی روی سلامت شما دارد. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که استرس باعث چاقی موضعی می شود و روند لاغری را کند می کند.
 
فراموش نکنید که خنده بهترین استر زدا و پادزهر کاهش وزن است؛ حتی می توان ادعا کرد که خندیدن قدرت کالری سوزی دارد.
 
محققان انگلیسی میزان کالری های سوزانده شده با قهقهه زدن را با میزان کالری های سوزانده شده با کارهای روزمره مانند حرکت های قدرتی، دویدن و حتی جارو کشیدن مقایسه کرده و متوجه شدند که یک ساعت قهقهه می تواند به اندازه نیم ساعت ورزش در باشگاه یعنی بیش از 120 کالری بسوزاند.
 
9- ذهن تان مشغول باشد، هله هوله خور می شوید
 
اگر شما هم مانند بسیاری از افراد کارمند هستید، حتما پشت میزنشینی اثر خودش را گذاشته و مقداری چربی اضافه بر بدن تان به یادگار مانده است. به عقیده متخصصان از آنجا که بیشتر غذای مغز گلوکز (قند) است، کارهای فکری شدید باعث می شود میزان قند خون نامتعادل شود؛ بنابراین برای از میان برداشتن یکی از عوامل چاقی، باید برای مقابله با گرسنگی روش های دیگری انتخاب کنید.
 
اگر تحرک بدنی تان کم است سوختگیری بدن تان را از راه مصرف غذاهای سرشار از فیبر، پروتئین و کلسیم انجام دهید. از این پس وقتی پشت میز کارتان احساس گرسنگی کردید، به جای یک بسته چیپس، بیسکویت و دیگر هله هوله ها، سعی کنید ماست کم چرب، چند هویچ کوچک یا کمی کره بادام زمینی بخورید.
 
10- همه قندها را دشمن ندانید
 
میزان مجاز مصرف قند برای خانم ها شش قاشق و برای آقایان 9 قاشق است. کم کردن مصرف قند گامی بلند به سمت سلامت است. توصیه می شود تا حد امکان از مواد قندی سالم و طبیعی تر مانند عسل به جای قند استفاده کنید.

وقتی عسل جایگزین قند می شود روند کاهش وزن و لاغری سرعت بیشتری می گیرد زیرا عسل تاثیر شگرفی بر بدن دارد و نه تنها باعث کنترل و تنظیم میزان قند خون می شود، بلکه سرفه را درمان کرده اند. ایمنی بدن را بالا می برد. البته فراموش نکنید که نباید در مصرف هیچ ماده غذایی حتی مفیدترین آنها زیاده روی کرد.
 
11- به اندازه بخوابید تا لاغر شوید!
 
میزان ساعت های خواب تاثیر مستقیمی بر حجم بدن دارد. نتایج پژوهش ها نشان می دهند افرادی که شب ها هشت ساعت و نیم می خوابند در مقایسه با افرادی که پنج ساعت و نیم می خوابند 56 درصد چربی بیشتری آب می کنند.
 
محققان به این نتیجه رسیده اند که کاهش چند ساعت از خواب شبانه باعث می شود که در طول روز حدود 300 کالری بیشتر جذب بدن شود. کم خوابی باعث ایجاد اختلال در عملکرد هورمون های لپتین و گرلین می شود که دست بر قضا مسئول کنترل اشتها هستند. این مسئله نیز شما را به سمت غذا خوردن بیشتر، آن هم از نوع غذاهای پرکالری سوق می دهد.
 
12- تاثیر آلاینده ها را دست کم نگیرید
 
نتایج پژوهش های زیاد نشان می دهد که مواد سمی و ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی در همه جای دنیا از عوامل مهم چاقی شناخته شده است. متاسفانه هوای آلوده نیز همه را به سمت چاقی و اضافه وزن می برد. نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض هوای آلوده، باعث تحریک مقاومت سلول های بدن در برابر انسولین می شود؛ در نتیجه قدرت تحمل گلوکز را کاهش داده، باعث افزایش التهاب می شود.

به عقیده محققان، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. حتما می دانید که ارتباط مستقیمی بین دیابت و چاقی مفرط وجود دارد.

منبع: سلامانه
 
 

چگونه «پیر»‌ نشویم؟

تلومر شما شاخص طول عمر شماست. هر چقدر تلومر کوتاهتر شود، وقت کمتری برایتان باقی مانده است. اما خبر خوش اینجاست که مواد مغذی و آنتی‌اکسیدانهایی وجود دارند که می‌توانند با این فرآیندهای پیر شدن مقابله کنند و حتی ممکن است بتوانند طول تلومرهای شما را افزایش دهند.
چگونه «پیر»‌ نشویم؟چه موضوع دیدن یک موی سفید در آینه باشد و چه چین و چروکهای دور چشم، فهمیدن اینکه دارید پیر می‌شود، می‌تواند غم انگیز باشد. بسیاری از مردم وقتی که به این موضوع می‌رسند، پول زیادی را خرج آرایشگاه و کرمهای ضدچروک می‌کنند، اما شما اگر به دنبال چیزی هستید که واقعاً تاثیر داشته باشد، به توصیۀ متخصصان پوست گوش کنید و به سراغ مواد مغذی ضدپیری بروید.
 
مشخص شده که برخی مواد مغذی طول تلومر را افزایش می‌دهند. تلومرها سرپوش های کوچکی در انتهای رشته‌های دی‌ان‌ای هستند که با پیری نسبت دارند. همچنان که پیر می‌شویم، تلومرهای محافظ کوتاهتر می‌شوند و دی‌ان‌ای به خوبی سابق تولید نمی‌شود.
 
این فرآیند منجر به شکست سلولها شده که معنای پیری است. یکی از فرآیندهای دیگری که موجب کوتاه شدن تلومر می‌شود، فشار اکسیداتیو است. در این فرآیند مولکولهای بی‌ثبات به ساختارهای سلولی نظیر تلومر آسیب می‌زنند. با بالا رفتن سن، بدن توانایی خود را در خنثی کردن مولکولهای بی‌ثبات از دست می‌دهد.

تلومر شما شاخص طول عمر شماست. هر چقدر تلومر کوتاهتر شود، وقت کمتری برایتان باقی مانده است. اما خبر خوش اینجاست که مواد مغذی و آنتی‌اکسیدانهایی وجود دارند که می‌توانند با این فرآیندهای پیر شدن مقابله کنند و حتی ممکن است بتوانند طول تلومرهای شما را افزایش دهند.

ویتامین‌های A، C و D

این ویتامین‌ها به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند و عملکرد سالم پوست و سایر ارگان‌ها را تقویت ‌می‌کنند. ویتامین A مولکولهای سرگردان اکسیژن را شکار می‌کند و خنثی می‌کند. این ویتامین همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند که با بالا رفتن سن اهمیت بسزایی می‌یابد. منابع غذایی حاوی این ویتامین شامل گوشت، مرغ، تخم مرغ و میوه و صیفی‌جات رنگ روشن نظیر پرتقال، هویج و گوجه می‌شود. سعی کنید در روز دو وعده از این مواد غذایی بخورید تا ویتامین A بدنتان تامین شود.

ویتامین C که به وفور در مرکبات وجود دارد، برای تولید و حفظ کلاژن ضروری است. کلاژن عامل خاصیت ارتجاعی و جوانی پوست است. ویتامین D نیز از پیر شدن پوست جلوگیری می‌کند. برای تامین ویتامین D بدن می‌توانید از لبنیات و مواد غذایی غنی شده با ویتامین D و یا مکمل استفاده کنید.

اسیدهای چرب امگا 3

این چربی اعجاب‌انگیز از چند راه می‌تواند در سلامتی ما تقویت کند؛ از کاهش خطر بیماری قلبی و عروقی و التهاب گرفته تا بهبود سلامتی پوست و جلوگیری از درد مفاصل. پژوهشگران دانشگاه اوهایو دریافته‌اند که امگا 3 به حفظ طول تلومرها در افراد میانسان و سالخورده کمک می‌کند. خوردن دو بار ماهی در هفته فواید بسیاری از نظر قلبی و عروقی دارد. اگر ماهی دوست ندارید، در آجیل (به خصوص مغز گردو)، روغنهای سبزیجات و تخم مرغهای غنی شده هم می‌توانید امگا 3 پیدا کنید.

پلی‌فنولها

همچون ویتامین‌های A، C، D، پلی‌فنولها نیز آنتی‌اکسیدانهایی قوی هستند. پلی‌فنولها به مقدار فراوان در چای سبز و سفید و همینطور انگور، دانۀ انگور و دانۀ کاکائو یافت می‌شوند.

زردچوبه

شاید شنیده باشید که زردچوبه خاصیت ضدسرطانی دارد. پژوهشگران دریافته‌اند که کارکامین (که مزۀ فلفلی رزدچوبه و بوی خردلی آن را تولید می‌کند) می‌تواند مانع رشد ملانوما و انواع دیگر سرطانها شود. کارکامین همچنین باعث کاهش التهاب در بدن می‌شود.

منیزیم

این مادۀ معدنی، نقشی کلیدی در 300 فرآیند حیاتی بدن ایفا می‌کند. منیزیم ماهیچه‌ها استراحت داده و سیستم عصبی را آرام می‌کند و از این طریق به ما در خوابیدن کمک می‌کند. این ماده همچنین برای تنظیم ریتم ضربان قلب، فشار خون، سنتز پروتئین، تشکیل استخوان و کنترل قند خون اهمیت دارد.

این ماده همچنین با کمک به تقویت یکپارچکی و ترمیم دی‌ان‌ای و همچنین با کاهش فشار اکسیداتیو و التهاب، ممکن است بتواند به افزایش طول تلومر کمک کند. شما به صورت روزانه به 400 میلی‌گرم منیزیم نیاز دارد. برای دریافت میزان کافی از این ماده، گیاهان سبز تیرۀ برگدار، آجیل، تخم‌ها، لوبیا، ماهی و غلات درسته را به رژیم غذاییتان اضافه کنید.

CoQ10

این آنزیم نقشی حیاتی در تولید انرژی برای سلولهای ما ایفا می‌کند. بدن از CoQ10 استفاده می‌کند تا مولکولی به نام آدِنوسین تریفوسفات تولید کند که سوخت مرکز تولید انرژی سلولها، یعنی میتوکندری، را تامین می‌کند.

همزمان با پیر شدن، تولید CoQ10 در بدن کاهش یافته و نتیجۀ ناخوشایند این موضوع آن است که سلولهایمان دیگر کارایی گذشته را ندارند. CoQ10 مورد نیاز بدن را می‌توان از طریق خوردن گوشت قرمز، ساردین، ماهی خال مخالی و جگر تامین کرد. گیاهخواران با خوردن اسفناج و کلم بروکلی این ماده را وارد بدن خود کنند.

منبع: فرادید
 
 

کاهش وزن بدون رژیم!

آویزان کردن لباس لاغر در جائیکه در دیدرس باشد، باعث می شود روی هدف کاهش وزن تمرکز کنید. واقع بین باشید و لباسی انتخاب نکنید که 4 سایز کوچک تر از شماست. لباسی انتخاب کنید که مناسب شما باشد و بتوانید پس از مدت زمان کوتاهی خوردن غذاهای سالم از آن استفاده کنید.
کاهش وزن بدون رژیم!بسیاری از افراد که با اضافه وزن و یا چاقی دست و پنجه نرم می‌کنند همواره دنبال راهی می‌گردند که بدون رژیم غذایی سفت و سخت بتوانند به محدوده وزنی دلخواه خود برسند.
 
این کار نشدنی نیست و این افراد می‌توانند با عمل به این توصیه‌ها وزن خود را کاهش دهند آن هم بدون رژیم غذایی!
 
• زمانبندی وعده های غذایی
 
کندتر غذا خوردن در یک بازه زمانی مشخص برای کسانیکه نگران پرخوری کردن هستند، مفید است. بسیاری از مردم زمانبندی وعده غذایی و کش دادن خوردن غذا در آن بازه مثلا 20 دقیقه برای هر وعده را راه حلی مفید می دانند. انجام این کار باعث آزاد شدن هورمون هایی می شود که فرمان سیر بودن را منتقل می کنند. همینطور یاد می گیرید که مزه غذا را احساس کنید و از طعم آن لذت ببرید به جای اینکه حجم زیادی از غذا را به سرعت وارد بدن خود کنید.
 
• خوابیدن بیشتر باعث کاهش وزن می شود
 
تحقیقات نشان می دهد که خوابیدن می تواند برای کاهش وزن مفید باشد. تحقیقی در دانشگاه میشیگان نشان می دهد که یک ساعت خوابیدن بیشتر در شب می تواند در فردی که روزانه 2500 کالری مصرف می کند باعث 14 پوند کاهش وزن در طول یک سال شود.
 
زمانیکه خوابیدن جایگزین خوردن غیرارادی و صرفاً جهت پر کردن اوقات فراغت می شود، 6% کاهش کالری به همراه دارد. مطالعات دیگر نشان می دهد که کمبود خواب باعث افزایش اشتها و احتمالا پرخوری می شود. 
 
• سبزیجات بخورید
 
سعی کنید از سبزیجات مختلفی همراه با غذا استفاده کنید. داشتن انواع مختلف سبزیجات همراه با غذا یعنی شما بیشتر سبزیجات خواهید خورد و این مصرف بیشتر یعنی گامی به جلو جهت کاهش وزن. سبزیجات حاوی آب و فیبر هستند که به شما احساس سیری می دهند بدون اینکه کالری اضافی وارد بدن شده باشد. فقط مطمئن شوید که سبزیجات بدون دسرها یا سس های چرب مصرف شوند.
 
• سوپ بخورید، سیر شوید
 
سوپ یک انتخاب عالی هم به عنوان پیش غذا و هم غذای اصلی است. خوردن سوپ مغذی و بدون خامه در ابتدای وعده غذایی، غذا خوردن شما را کند کرده و سیرتان می کند.
 
• غلات سبوس دار مصرف کنید
 
خوردن غلات سبوس دار در هر زمان ممکن یکی دیگر از استراتژی های کاهش وزن است. غلات سبوس دار عبارتند از برنج، جو، گندم. خوردن این غلات کمک می کند زودتر احساس سیری کنید.
 
• به لباس لاغر خود چشم بدوزید
 
آویزان کردن لباس لاغر در جائیکه در دیدرس باشد، باعث می شود روی هدف کاهش وزن تمرکز کنید.
 
واقع بین باشید و لباسی انتخاب نکنید که 4 سایز کوچک تر از شماست. لباسی انتخاب کنید که مناسب شما باشد و بتوانید پس از مدت زمان کوتاهی خوردن غذاهای سالم از آن استفاده کنید. پس از رسیدن به هدف خود لباس دیگری را برای هدف بعدیتان انتخاب کنید.
 
• پیتزای سالم بخورید
 
لازم نیست پیتزا به یک فاجعه در رژیم غذایی شما تبدیل شود. کافیست سبزیجات را جایگزین تکه های گوشت کنید تا 100 کالری در یک وعده غذایی کم کنید. همچنین می توانید از تکه هایی با پنیر کمتر یا پنیرهای کم چرب استفاده کنید. خوردن تکه های نازک تر هم می تواند یکی از روش های خوردن پیتزای سالم باشد. 
 
• نوشیدنی های کم شیرین را کم کنید
 
اجرای ممنوعیت نوشیدن نوشابه! با جایگزین کردن نوشابه با آب یا نوشیدنی هایی با کالری صفر می توانید در حدود 10 قاشق چای خوری شکر کمتر مصرف کنید. برای بهتر کردن طعم نوشیدنی که مصرف می کنید می توانید لیمو یا نعناع به آن اضافه کنید.
 
محققان نشان می دهند که قند مایع موجود در نوشابه و همچنین سایر منابع قند، سیگنالی از سیری به بدن شما ارسال نمی کند بنابراین با وجود دریافت مقدار زیادی قند باز هم به خوردن و نوشیدن ادامه خواهید داد. 
 
• هوشمندانه بنوشید
 
از یک لیوان باریک و بلند به جای کوتاه و پهن برای نوشیدن استفاده کنید. این نشانه بصری شما را فریب می دهد تا 25%-30% کمتر از نوشیدنی مورد نظر استفاده کنید. تحقیقی نشان می دهد که افراد، ناخودآگاه میزان بیشتری مایعات را داخل لیوان کوتاه و پهن می ریزند تا لیوان باریک و بلند.
 
• چای سبز بنوشید
 
برخی مطالعات نشان می دهد که چای سبز با توجه به ترکیبات آن عمل سوخت و ساز بدن را تقویت می کند. در هر صورت، چای سبز (بدون شکر) یک نوشیدنی سالم، با طراوت و کم کالری است.
 
• برای خوردن با آگاهی بیشتر، یوگا تمرین کنید
 
مطالعه ای که در مجله انجمن رژیم غذایی آمریکا انجام شده نشان می دهد که زنانی که یوگا تمرین می کنند تمایل بیشتری به کاهش وزن دارند. محققان معتقدند این تمایل به کاهش وزن به خاطر سطح خودآگاهی و هوشیاری است که با انجام یوگا به دست می آید. افرادی که یوگا تمرین می کنند توجه بیشتری به سیگنال های دریافتی بدن خود نشان می دهند، برای مثال غذا خوردن تا جائیکه احساس سیری کنید و نه بیشتر. 
 
• غذای خانگی بخورید
 
افرادی که در کاهش وزن موفق بوده اند معمولا در وعده های بیشتری غذا خورده اند. سعی کنید حداقل هفته ای 5 بار غذای خانگی بخورید. 
 
• به مکث بین غذا خوردن خود توجه کنید
 
یاد بگیرید که مکث طبیعی بین غذا خوردن خود را تشخیص دهید. این زمانی اتفاق می افتد که شما چنگال را برای چند دقیقه زمین می گذارید. وقتی این حرکت را انجام می دهید، مکث کرده و بشقاب خود را تمیز کنید. اکثر مردم از وجود این سیگنال آگاه نیستند اما این سیگنال به شما می گوید که کاملا سیر شده اید. 
 
• آدامس نعنایی بجوید
 
شام پختن بعد از کار، مهمانی رفتن، تماشای تلویزیون، گشت و گذار در اینترنت همگی زمان های خطرناکی برای خوردن غیرارادی هستند. جویدن آدامس بدون قند با طعم تند باعث می شود طعم سایر خوراکی ها برایتان بی مزه شود. این راه حل مناسبی برای جلوگیری از خوردن غیرارادی است.
 
• از بشقاب های کوچک استفاده کنید
 
بشقاب کوچکتر برای غذا خوردن انتخاب کنید. مطالعات نشان می دهد که افراد وقتی از بشقاب بزرگتر استفاده می کنند غذای بیشتری هم می خورند. سعی کنید از بشقاب سالاد استفاده کنید تا تقریبا روزانه 200-100 کالری صرفه جویی کنید، این یعنی 20-10 پوند کاهش وزن در سال.
 
• تکه های غذایی خود را بشناسید
 
افراد لاغر در کنترل تکه های غذایی خود بسیار خوب عمل می کنند. همیشه سعی کنید تکه متوسطی از هر غذایی را بخورید. اگر شروع به اندازه گیری تکه های غذای کنید به زودی به اندازه مناسب خواهید رسید. 
 
• قانون 20-80
 
ساکنان اوکیناوا قانون جالبی دارند بنام "هاراهاچی بو"؛ یعنی تا زمانی غذا می خورند که 80% سیر شده باشند و پس از آن دست از خوردن می کشند. در مقایسه، آمریکایی ها تا جایی غذا می‌خورند که کاملا سیر شوند. شما می توانید این قانون را با 20% کم کردن غذا امتحان کنید چرا که دانشمندان معتقدند افراد معمولا همه غذای خود را بطور کامل می خورند.
 
• نکاتی برای بیرون غذا خوردن
 
این نکات را تمرین کنید تا در رستوران بتوانید اندازه تکه ها و میزان کالری را کنترل کنید.
 
- ظرف بزرگ غذا را با همراه خود تقسیم کنید و سالاد سفارش دهید تا با سبزیجات احساس سیری کنید. 
 
- پیش غذا یا غذای کودک سفارش دهید. 
 
- قبل از اینکه شروع به غذا خوردن کنید، بخواهید که نیمی از غذا را برای بردن به منزل بسته بندی کنند.
 
• سس گوجه فرنگی
 
در انتخاب سس پاستای خود دقت کنید. سفارش سس مارنیارا به جای آلفردو می تواند انتخابی هوشمندانه باشد. در کل، سس گوجه فرنگی کالری و چربی کمتری نسبت به سس های خامه دار دارد. 
 
• غذاهای گیاهی بیشتری بخورید
 
غذاهای گیاهی را انتخاب کنید. معمولا گیاهخواران نسبت به افرادی که گوشت مصرف می کنند وزن کمتری دارند. این ممکن است به دلیل مصرف فیبر موجود در غذاهای حاوی حبوبات مانند همبرگر لوبیا و سوپ عدس باشد. فیبر با وجود داشتن کالری کمتر شما را سیر می کند.
 
• روزانه 100 کالری بسوزانید
 
حتی اگر عادت غذا خوردن خود را تغییر ندهید، سوزاندن 100 کالری بیشتر در روز یعنی 10 پوند کاهش وزن در سال. اگر چه میزان کالری که سوخته می شود با وزن شما ارتباط دارد اما برخی فعالیت ها می تواند به سوزاندن 100 کالری در روز کمک کند: 
 
20 دقیقه پیاده روی یا کار کردن در باغچه
30 دقیقه تمیز کردن خانه
10 دقیقه راه رفتن همراه با پرش آرام 
 
• جشن بگیرید
 
تغییرات موفقیت آمیز خود را جشن بگیرید. هرگاه یک مرحله جدید در برنامه کاهش وزن خود را با موفقیت کامل کردید، یک جایزه کوچک (نه غذا) به خود بدهید. مثلا با دوست خود وقت بگذرانید، پدیکور کنید و یا یک وسیله کوچک برای خود بخرید. به خود جایزه بدهید برای ایجاد تغییر به سوی روش زندگی لاغر بدون برنامه های رژیمی سخت و پیچیده.

منبع: سلامانه
 
 
 

یک رژیم لاغری 2 هفته ای

یک رژیم لاغری 2 هفته ایاگر شما به دنبال یک برنامه سریع و جدید کاهش وزن هستید می توانید این رژیم جدید دو هفته ای دکتر آز را امتحان کنید.

با استفاده از مواد غذایی سلامت مثل سبزیجات با گلوکز پایین و مقادیر کم پروتیین شما می توانید اشتها و ولع شدید خود را به خوردن مهار کنید و به بدنتان یک شروع سلامت برای یک سال آینده بدهید.

به علاوه تمام وعده ها به راحتی قابل تهیه می باشد، در نتیجه شما می توانید بدون نیاز به صرف زمان زیاد در آشپزخانه وزن کم کنید.
 
آنچه می توانید بخورید:
 
بعد از بیدار شدن: روز را با یک لیوان آب گرم و نصف لیمو ترش آغاز کنید.
 
اسموتی برای صبحانه: می توانید از مخلوط 2 قاشق غذاخوری تخم بزرک +2/1 موز +2/1 انواع توت منجمد + 1 فنجان شیر بادام غیر شیرین +2 قاشق غذاخوری فرنی (با آرد برنج +شیر بدون شکر) و چای سبز
 
پروتیین روزانه: یک وعده 300 گرمی گوشت (مرغ بوقلمون یا ماهی )
 
کربوهیدرات روزانه: 2/1 فنجان برنج قهوه ای (هیچگونه کربوهیدرات دیگری مصرف نشود)
 
انواع چربی ها: روغن های مفید در حد متوسط (مثلا روغن زیتون و آووکادو)
 
لبنیات روزانه: یک فنجان ماست چکیده حداکثر 2 درصد (هیچگونه لبنیات دیگری مصرف نشود)
 
سبزیجات: هر گونه سبزیجات کم گلوکز بدون محدودیت (جوانه های انواع لوبیا، بروکلی، کلم دکمه ای، گل کلم، جعفری، خیار، ترب، بادنجان، تره فرنگی، انواع عدس، انواع لوبیا (سبز، قرمز، سفید) انواع قارچ، پیاز، نخودفرنگی، انواع فلفل، گوجه فرنگی، کاهو، سبزیجات سالادی و عصاره سم زدا (طرز تهیه آن را در همین مطلب آورده ایم، 3 تا 4 فنجان روزانه)
 
نکته: از سبزیجات گفته شده هرچه قدر خواستید می توانید میل کنید، چه بسا هر چه بیشتر بهتر! مصرف بیشتر این سبزیجات چربی سوزی بیشتر را در پی دارد.
 
میان وعده: دو مشت انواع مغزها، انواع شور و ترشی
 
یک رژیم لاغری 2 هفته ایطرز تهیه عصاره سم زدا:
 
مواد لازم:
 
1.5 لیتر آب
 
یک پیاز درشت خرد شده
 
2 عدد هویج حلقه شده
 
یک فنجان کدو حلوایی درشت خرد شده
 
یک فنجان سبزیجات ریشه ای (انواع شلغم انواع زردک انواع شلغم های روغنی)
 
 2 عدد ساقه کرفس
 
2/1 فنجان کلم پیچ
 
2 حبه سیر
 
4.5 زنجبیل تازه خرد شده
 
نمک دریایی (کمی)
 
طرز تهیه: همه مواد را در یک ظرف بزرگ بریزید و برای یک ساعت(یا کمی بیشتر) بپزید . کمی بیشتر بجوشانید تا طعم بهتری پیدا کند. بگذارید سرد شود بعد آن را از صافی عبور دهید و تمام سبزیجات پخته شده را جدا کرده دور بریزید. در یک ظرف شیشه ای در دار در یخچال نگه دارید  . روزانه 3 تا4 فنجان از آن بردارید و کمی گرم کنید و میل نمایید.
 
آنچه نباید بخورید:
 
هرگونه ای از دانه های گندمی (به جز 2/1 فنجان برنج قهوه ای)
 
هرگونه شیرین کننده های مصنوعی
 
هرگونه شکر و قند
 
هرگونه کافیین
 
هرگونه لبنیات
 
هرگونه خوردنی از 8 شب تا 8 صبح
 
کارهای دیگری که باید انجام دهید:
 
یک قرص قرص پروبیتیک در صبح
 
یک عدد قرص مولتی ویتامین (ترجیحا نصف صبح و نصف شب)
 
یک فنجان عصاره سم زدا در شب
 
منبع: doctoroz
 
منبع: خانواده ایرانی
نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 170
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649171