Loading...

به عملکرد بهتر کبد کمک می کند.

به عملکرد بهتر کبد کمک می کند.

بابونه و این همه خاصیت

بابونه و این همه خاصیتبابونه یک گیاه فوق العاده است؛ تقویت کننده مغز و اعصاب و قوای جنسی است، سلامت معده را برایتان به ارمغان می آورد و با نوشیدن آن خواب راحتی خواهید داشت.
 
بابونه از زمان خیلی قدیم مورد استعمال قرار می گرفت؛ جالینوس حکیم، قبل از کشف کنین، بابونه را برای تب های نوبه (مالاریا) توصیه می نمود و همچنین برای معالجه دردهای ناشی از ضربات خارجی و تروما، مؤثر می پنداشت. بابونه از نظر طب سنتی ایران گرم و خشک است و از تقویت کننده های تلخ به حساب می آید.
 
خواص و آثار بابونه
 
1. از مهمترین خواص بابونه تقویت معده، درمان زخم معده و ورم معده است و این گیاه به آسانی این مرض را درمان می کند. بیشتر کسانی که درد و سوزش معده دارند، می توانند با خوردن چای غلیظ بابونه سلامتی خود را دوباره به دست بیاورند.

بدین منظور روزانه به صورت ناشتا ۳ الی ۴ قاشق گیاه بابونه را در یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کرده و سپس بعد از ۱۵ دقیقه صبحانه را میل نمایید. خوردن چای غلیظ بابونه را به مدت ۲ هفته ادامه دهید تا تأثیر بسزای آن را بر معده مشاهده نمایید.
 
2. برای رفع ورم روده مؤثر است، همچنین برای رفع کرم معده و روده استفاده می کنند.
 
3. بابونه اعصاب و قوای جنسی را تقویت می کند. خوردن 5 گرم ریشه بابونه با سرکه رقیق محرک نیروی جنسی است (ریشه بابونه گرم تر و خشک تر از گل بابونه است).
 
4. بابونه مقوی مغز است.
 
5. بابونه ادرارآور و قاعده آور است، همچنین استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع می کند. اگر کسی قطره قطره ادرار می کند به او چای بابونه دهید تا درمان شود.
 
برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است و عفونت های ناشی از سرماخوردگی را از بین می برد
 
6. این گیاه ترشح شیر را در مادران شیرده افزایش می دهد.
 
7. درمان کننده سردرد و میگرن است.
 
8. بابونه ضدنفخ است.
 
9. بابونه درمان کننده کمی ترشحات عادت ماهیانه و تسکین دهنده دردهای عادت ماهیانه است.
 
10. برای درمان چشم درد، بابونه را در سرکه ریخته و بخور دهید.
 
11. برای تسکین دردهای عضلانی چای بابونه بنوشید.
 
12. برای تسکین درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها، به آن ها چای بابونه بدهید.
 
13. جویدن بابونه برای التیام زخم های درمان مفید است.
 
14. بابونه تب بر و تسکین دهنده درد است برای تسکین درد، چند قطره اسانس بابونه را با یک قاشق روغن بادام مخلوط کرده و روی محل های دردناک بمالید درد را تخفیف می دهد.
 
15. مصرف دم کرده بابونه به شکل ناشتا مقوی معده، مقوی و بادشکن است.
 
16. برای رفع بی خوابی و داشتن یک خواب آرام و راحت، کافی است ده دقیقه قبل از اینکه به رختخواب بروید یک فنجان چای بابونه بنوشید.
 
17. بابونه درمان کننده بی اشتهایی است.
 
18. چای بابونه درمان کننده کم خونی است. به خاطر همین خاصیت خانم ها و دختران می توانند برای درمان کم خونی شان از آن استفاده کنند.
 
19. بابونه برای رفع زردی مفید است.
 
20. حمام بابونه اثر نیرو دهنده دارد. برای این منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ریخته مدت یک ربع ساعت در آن دراز بکشید.
 
21. اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام برای رفع ناراحتی های پوستی نظیر اگزما، کهیر و خارش مفید است.
 
22. بابونه ضدآلرژی است.
 
23. برای رفع گوش درد و سنگینی گوش، یک قطره روغن بابونه را در گوش بچکانید.
 
24. اسانس بابونه چون اثر قی آور دارد در مورد مسمومیت های غذایی مصرف می شود.
 
25. روغن بابونه را برای از بین بردن کمردرد، درد مفاصل و نقرس روی محل درد بمالید.
 
26. با چای بابونه اگر موهای بلوند را بشویید آن ها را روشن تر و شفاف تر می کند.
 
27. آن هایی که یائسه شده اند بهتر است همه روزه چای بابونه بنوشند زیرا اختلالات یائسگی را برطرف می کند.
 
28. بخور گل بابونه جهت بهبود آکنه و جوش های صورت نیز توصیه شده است.

29. بابونه، مدر، معرق و محلل ورم ها است.
 
30. استفاده از بخور دم کرده ی بابونه بر روی صورت، باعث شادابی و تجدید حیات سلول های بشره پوست می شود.
 
از مهمترین خواص بابونه تقویت معده، درمان زخم معده و ورم معده است و این گیاه به آسانی این مرض را درمان می کند. بیشتر کسانی که درد و سوزش معده دارند، می توانند با خوردن چای غلیظ بابونه سلامتی خود را دوباره به دست بیاورند
 
بابونه و این همه خاصیتطرز تهیه چای بابونه:
 
یک قاشق غذاخوری گل بابونه و دو لیوان آب گرم با مقداری نبات را در قوری چینی یا شیشه ای بریزید و پس از این که دم کشید میل کنید.
 
خواص درمانی چای بابونه (دم کرده گل بابونه) عبارتند از:
 
* برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است و عفونت های ناشی از سرماخوردگی را از بین می برد.
 
* برای رفع گرفتگی های عضلانی و نیز گرفتگی های قاعدگی در زنان مفید است.
 
* درد شکم را تسکین می دهد و برای درمان کمردرد مفید است.
 
* به عملکرد بهتر کبد کمک می کند.
 
* برای درمان روماتیسم به کار می رود.
 
* چای بابونه مسکنی فوق العاده برای سردرد، میگرن، دندان درد و دردهای عصبی است.
 
* اختلالات یائسگی را برطرف می کند.
 
مراقب باشید
 
* مصرف همزمان بابونه با داروهای ضدانعقاد، بنزودیازپین، وارفارین، سیکلوسپورین و به طور کلی داروهای رقیق کننده خون و... و همچنین الکل ممنوع است.
 
* مصرف بابونه در بارداری و شیردهی در برخی افراد با آلرژی همراه است و باید از مصرف آن در این دوران اجتناب شود.
 
* استفاده از بابونه ممکن است به طور نادر باعث ایجاد واکنش های خفیف آلرژیک شود و در صورت مصرف بیش از اندازه، علائمی چون سردرد، زخم دهانی، ورم چشم، تهوع و استفراغ و تعریق زیاد ایجاد کند.

منبع: جام جم
 
 

علل سقط مکرر در بارداری‌ها

بیماری‌های زمینه‌ای مادر مانند بیماری‌های خود ایمنی و سندرم آنتی فوسفولیتید که طی آن بدن بر علیه خود موادی می‌سازد که منجر به دفع جنین می‌شود از دیگر علل سقط مکرراست که با انجام یک آزمایش خون قابل تشخیص و با درمان دارویی قابل درمان است.
علل سقط مکرر در بارداری‌ها

رییس اولین کنگره چالش‌های بالینی در زنان، مامایی و نازایی میزان شیوع سقط مکرر را سه تا چهار درصد کل بارداری‌ها اعلام کرد.

 

دکتر مریم حسینی در تعریف سقط مکرر گفت: به سه سقط پشت سر هم، سقط مکرر گفته می‌شود که به دو دسته سقط مکرر اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.

 

وی افزود: سقط مکرر اولیه به سه بار سقط پشت سر هم بدون هیچ تولد زنده و سقط مکرر ثانویه به سقط‌هایی که بعد از یک بارداری موفق و تولد زنده صورت می‌گیرد، گفته می‌شود.

 

حسینی درباره دلایل سقط مکرر نیز توضیح داد: یکی از این عوامل، ژنتیکی است که عامل بروز 5 تا 10 درصد سقط‌های مکرر و 60 تا 70 درصد کل سقط‌ها محسوب می‌شوند. علل آناتومیک که مربوط به ساختار رحم است، علل هورمونال، بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس، اختلالات انعقادی اکتسابی یا ارثی و بیماری‌های آناتومیکی و اختلالات رحم که یکی از آنها نارسایی دهانه رحم است از دیگر علل سقط مکرر به شمار می‌رود.

 

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سقط مکرر ناشی از نارسایی دهانه رحم را قابل پیشگیری عنوان کرد و گفت: به دلیل اهمیت این موضوع، یکی از مباحث کنگره چالش‌های بالینی در زنان، مامایی و نازایی بررسی لزوم یا عدم لزوم غربالگری همه زنان از نظر ابتلا به این تارسایی قبل از بارداری است.

 

وی ادامه داد: بیماری‌های زمینه‌ای مادر مانند بیماری‌های خود ایمنی و سندرم آنتی فوسفولیتید که طی آن بدن بر علیه خود موادی می‌سازد که منجر به دفع جنین می‌شود از دیگر علل سقط مکرراست که با انجام یک آزمایش خون قابل تشخیص و با درمان دارویی قابل درمان است.

 

حسینی، اختلالات هورمونی که عمده علل آن مربوط به نارسایی تخمدان‌ها است را قابل تشخیص دانست که می‌توان با تجویز هورمون‌های لازم آن را درمان کرد.

 

وی با بیان اینکه در زنانی که تخمدان پلی‌کیستیک دارند، میزان سقط بیشتر است، افزود: اختلالات انعقادی که در اثر کمبود برخی فاکتورهایی که در لخته شدن خون دخیل هستند، بروز می‌یابد قابل تشخیص و پیشگیری است.

 

اولین کنگره بین‌المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی از 27 تا 30 بهمن ماه سال جاری با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی حوزه زنان در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

 
منبع: ایسنا
 
 

جگر مرغ نخورید!

جگر مرغ نخورید!معمولا مقدار مشخصی آنتی‌بیوتیک برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ در آب مرغ‌های معمولی، ریخته می‌شود. تمام شرکت‌هایی که این آنتی‌بیوتیک‌ها را تهیه می‌کنند، روی بسته‌بندی داروهای خود می‌نویسند مدت زمان منع مصرف گوشت مرغ بعد از مصرف آن آنتی‌بیوتیک خاص، چقدر است.
 
تقریبا بین ۵ تا ۱۴ روز بعد از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، عمل ذبح مرغ‌ها و مصرف گوشت آنها نباید در دستور کار مرغداری‌ها قرار داشته باشد.
 
نظارت بر این کار، برعهده مسئولان دامپزشکی و خود مرغداری‌هاست. متاسفانه در برخی از مرغداری‌های ایران، این نظارت‌ها انجام نمی‌شود و مرغدار هم تا روزها و ساعت‌های آخر به مرغ‌ها، آنتی‌بیوتیک می‌دهد.
 
البته گوشت مرغ، کمتر تحت‌تاثیر این دارو (آنتی‌بیوتیک‌ها) قرار می‌گیرد و بیشتر آنتی‌بیوتیک‌ها در جگر وکلیه‌های مرغ تجمع پیدا می‌کنند. با این حساب، اگر از نحوه پرورش مرغ آگاهی ندارید، نباید جگر آن را مصرف کنید تا سلامتتان با خوردن جگر مرغ سرشار از آنتی‌بیوتیک به‌خطر نیفتد.
 
از آنجایی‌که عمل ذبح مرغ پس از گذشت حداقل زمان از خوراندن آنتی‌بیوتیک به مرغ‌ها (بین ۱ تا ۲ هفته) در بسیاری از مرغداری‌ها صورت نمی‌پذیرد، بنابراین مقدار زیادی از این دارو‌ها در جگر مرغ باقی می‌مانند؛ زیرا جگر،محل سم‌زدایی است و بسیاری از دارو‌ها قبل از دفع از بدن داخل جگر به روش‌های مختلف آنزیمی خنثی می‌شوند. به‌همین دلیل هم بسیاری از جگرهای مرغ آلودگی بالایی به‌خصوص به آنتی‌بیوتیک‌ها دارند. با این حساب، توصیه می‌شود که از مصرف جگر مرغ خودداری کنید.
 
از طرف دیگر، تحقیقات انجام‌شده در دانشکده دامپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم نشان می‌دهد معمولا بد بودن شرایط جوی، پایین بودن آگاهی مرغدارها و تراکم فراوان مرغداری‌ها در برخی مناطق کشور، باعث افزایش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شود.
 
متاسفانه گاهی برخی آنتی‌بیوتیک‌های ممنوع هم در این مرغداری‌ها استفاده می‌‌شوند. به همین دلیل بهتر است مرغ‌های بسته‌بندی زیرنظر سازمان دامپزشکی را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید و گوشت مرغ را پیش از مصرف کاملا بپزید.
 
فرایند پختن، می‌تواند تاحد زیادی باعث از بین رفتن برخی از این آنتی‌بیوتیک‌ها شود. نوشیدن آبمیوه‌های تازه، سالم و طبیعی مانند آب مرکبات با غذاهای گوشتی، هم باعث افزایش جذب آهن این موادغذایی در بدن می‌شود و هم ارزش تغذیه‌ای وعده غذایی را بالاتر می‌برد.
 
دکتر آراسب دباغ‌مقدم، دراین‌باره می‌گوید: حساب دل مرغ از جگر آن جدا است. دل مرغ، منبع خوبی برای دریافت پروتئین و آهن محسوب می‌شود و اسید فولیک هم دارد. این عضو اندرونی، مشکل خاصی ندارد و می‌توان آن را مصرف کرد، اما مصرف جگر مرغ، چندان توصیه نمی‌شود.

منبع: شهروند
 
 

مسکن ها را فقط 3 روز مصرف کنید

مسکن ها را فقط 3 روز مصرف کنیدرئیس داروخانه های دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص داروهای مسکنی که مردم بدون نسخه مصرف می کنند، گفت: درد با مصرف مسکن باید ظرف سه روز تسکین یابد در غیراینصورت باید به پزشک مراجعه شود.

دکتر خیرالله غلامی افزود: توصیه می شود، مسکن برای دردهائی مانند پا درد، زانو درد یا کمردرد، بیش از دو تا سه روز مصرف نشود.

وی خاطرنشان کرد: هرچند در مواقعی می توانیم داروهائی را بدون تجویز پزشک استفاده کنیم اما این داروها معمولا برای بیشتر از دو و سه روز نیست و بعد از آن یا درد باید تسکین یابد یا باید توسط پزشکی تشخیص داده شود و داروی مناسبی تجویز شود.

وی تصریح کرد: اگر مسکن ها بطور طولانی مدت مصرف شوند می توانند منجر به از کار افتادگی کلیه ها شوند.

طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، تجویز و مصرف مسکن ها در کشور روند رو به رشدی دارد در حالی که انتظار می رود برای بیمار سرپائی، داروی مسکن تزریقی، تجویز و مصرف نشود.

مسکن ها دسته ای از داروهای بسیار پرکاربرد در پزشکی به شمار می آیند که برای کاهش درد و کنترل آن استفاده می شوند. میلیون ها نفر در سراسر جهان ، هر روز از مسکن ها برای دردهای سرپائی مانند سردرد استفاده می کنند این در حالی است که پزشکان معتقدند مصرف بی رویه مسکن ها عوارضی مانند افزایش فشار خون و بیماری های قلبی عروقی را همراه دارد.
 
منبع: ایرنا
 
 

انواع ویتامین و خواص آن

ويتامين‌هاي گروه B اهميت بالايي در حفظ انرژي بدن دارند اما اين ويتامين در بدن ذخيره نمي‌شود و تامين آن از طريق موادغذايي ضروري است. البته ويتامين B۱۲ تنها ويتامين گروه B محسوب مي‌شود كه داراي ذخاير كبدي براي تامين نيازهاي بدن به مدت ۵ تا ۷ سال بوده و تنها در گياهخواران مطلق، كمبود آن به چشم مي‌خورد.
انواع ویتامین و خواص آنويتامين‌ها نقش حياتي براي سلامت انسان داشته و وجود آنها در بدن براي ادامه بقا لازم و ضروري است. ويتامين‌ها به دو گروه تقسيم مي‌شوند؛ برخي محلول در آب و برخي محلول در چربي هستند.

از طرفي بهترين راه دريافت اين تركيبات موثر رعايت تنوع و تعادل در برنامه غذايي و استفاده مناسب از تمام گروه‌هايي غذايي به ويژه ميوه‌ها و سبزيجات است. كمبود ويتامين‌ها در بدن، علائم متفاوتي ايجاد مي‌كند كه گاهي بسيار خفيف و گاهي خطرناك و غيرقابل جبران است. از اين رو مي‌توان به نقش حياتي آنها پي برد. نشانه‌هاي كمبود، با توجه به نوع هر ويتامين در نقاط خاصي از بدن ظاهر مي‌شوند.

ويتامين A

ويتامين A در كبد ذخيره مي‌شود و كمبود آن در مدت زمان كوتاه، عارضه‌اي ايجاد نمي‌كند چون كبد در مواقع ضروري مقادير زيادي از آن را براي استفاده بدن آزاد مي‌كند. برخي از بيماري‌ها مثل اختلالات جذب و اسهال چرب باعث مي‌شوند، كبد نتواند ميزان كافي از اين ويتامين راجذب كرده و در نتيجه فرد دچار علائمي از كمبود اين ويتامين مي‌شود.

اين علائم عبارت‌اند از اختلال در بينايي و شب كوري، اختلال باروري به ويژه در جنس مذكر، سقط خود به خود، كم خوني و اختلال در سيستم ايمني.

ويتامين D

ويتامين D توسط نور خورشيد در بدن ساخته مي‌شود و در مناطقي كه نور خورشيد كمتر به زمين مي‌تابد، كمبود اين ويتامين بيشتر مشاهده مي‌شود و با علائمي مثل پوكي استخوان در بزرگسالان و نرمي استخوان در كودكان در حال رشد بروز مي‌كند.

براساس آخرين تحقيقات، اين ويتامين در پيشگيري از ابتلا به افسردگي و برخي از سرطان‌ها موثر است. همچنين نقش ويتامين D در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ام اس هم از ديگر نتايج اين تحقيقات است.


ويتامين E و K

اگرچه كمبود ويتامين E و K چندان شايع نيست اما عوارضي از كمبود اين دو ويتامين در مواردي كه اين كمبود، شديد باشد، گزارش شده است. اين نشانه‌ها عبارت‌اند از اختلال در انعقاد خود و شكستگي‌هاي استخواني. درباره كمبود ويتامين E هم مي‌توان به اختلالات عصبي، عضلاني و توليد مثل اشاره كرد.

ويتامين‌هاي گروه B

ويتامين‌هاي گروه B اهميت بالايي در حفظ انرژي بدن دارند اما اين ويتامين در بدن ذخيره نمي‌شود و تامين آن از طريق موادغذايي ضروري است. البته ويتامين B۱۲ تنها ويتامين گروه B محسوب مي‌شود كه داراي ذخاير كبدي براي تامين نيازهاي بدن به مدت ۵ تا ۷ سال بوده و تنها در گياهخواران مطلق، كمبود آن به چشم مي‌خورد.

ويتامين B۱

ويتامين B۱ يا تيامين از آن دسته ويتامين‌هايي است كه كمبود آن در بدن با نشانه‌هاي ظاهري در پوست همراه است. اين ويتامين نقش بسيار مهمي در توليد انرژي ناشي از مصرف غذاها در بدن دارد. از ديگر علائم كمبود آن مي‌توان به بي‌اشتهايي، كاهش وزن و علائم قلبي و عصبي اشاره كرد.

ويتامين B۲

ترس يا حساسيت نسبت به نور (فتوفوبيا)، سوزش، خارش و اشك ريزش چشم، كاهش شفافيت بينايي و درد و سوزش لب‌ها و زبان از جمله مهم‌ترين نشانه‌هاي كمبود ويتامين B۲ است. در مواقعي كه شدت كمبود ويتامين بالا باشد، بروز مشكلاتي مثل شكاف و ترك خوردگي لب، شكاف در پوست گوشه دهان و شقاق گوشه لب ها، ضايعات پوستي، زبان متورم ارغواني و افزايش رشد مويرگ‌هاي اطراف قرنيه چشم نيز ديده مي‌شود.

ويتامين B۳

وقتي اين علائم را در بدن خود مشاهده كرديد، امكان دارد به كمبود ويتامين B۳ مبتلا شده باشيد: ضعف عضلاني، بي‌اشتهايي و سوء هاضمه و ضايعات پوستي. اين كمبود با تغييرات پوستي نيز بروز مي‌كند به اين ترتيب كه نواحي از پوست كه در معرض نور آفتاب هستند (دست ها، بازو، گردن و پاها) دچار ترك خوردگي، تيرگي رنگ و درماتيت پوسته ريزي‌كننده خواهندشد.

حتي گاهي كمبود نياسين سيستم عصبي را هم درگير مي‌كند كه اغلب با نشانه‌هايي مثل گيجي و منگي، التهاب عصبي و تغييرات دستگاه گوارش به شكل تحريك‌پذيري و التهاب غشاي مخاطي دهان و لوله گوارش همراه است.

ويتامين B۶

ويتامين B۶ در بدن نقش مهمي داشته و كمبود آن موجب مشكلات پوستي و عصبي در فرد مي‌شود و زماني كه بدن فرد اين ويتامين را به ميزان كافي ذخيره نكرده باشد، دچار علائمي مانند ضعف، بي‌خوابي، نوروپاتي محيطي، التهاب زبان، التهاب حفره دهان و اختلال ايمني سلولي خواهدشد.

فولات

كمبود فولات يا ويتامين B۹ منجر به بروز كم خوني در بدن شده و بررسي‌ها نشان مي‌دهند كه عدم مصرف اين عنصر حياتي در دوران بارداري مي‌تواند جنين را به نقايص سيستم عصبي مبتلا كند، زيرا در صورت بروز اين كمبود هنگام بارداري، لوله عصبي جنين به صورت كامل تشكيل نمي‌شود و سلامت جنين به خطر مي‌افتد. با اين حساب توجه به مصرف كافي اين ويتامين در تمام خانم‌ها به ويژه در سنين باروري ضروري است.


ويتامين B۱۲

يكي از عوارض مهم عدم مصرف ويتامين B۱۲ ايجاد عارضه كم خوني است كه همين امر زمينه ساز بروز مشكلات عصبي و استرس‌هاي مزمن را نيز فراهم مي‌كند. بدنيست بدانيد بي‌حالي و خستگي زودرس در افراد مي‌تواند يكي از دلايل كمبود اين ويتامين باشد.

ويتامين C

اگر مي‌خواهيد كمبود ويتامين C بدن تان را رفع كنيد، سراغ مصرف تركيبات طبيعي حاوي اين ويتامين برويد، زيرا كمبود اين ويتامين نه تنها شما را مدام به انواع سرماخوردگي دچار مي‌كند بلكه ممكن است به بيماري اسكوربوت هم مبتلا شويد.

همچنين حذف ويتامين C از رژيم افراد سالم طي ۳۰ روز حتي در صورت اشباع بودن ذخاير آن در بدن، علائم كمبود را تشديد مي‌كند. بزرگسالان مبتلا به اسكوربوت ممكن است دچار تورم و خونريزي لثه، از دست دادن دندان، خواب آلودگي، خستگي، دردهاي مفاصل در پاها، تحليل عضلاني، ضايعات پوستي و تغييرات رواني مختلف شوند.

از ديگر علائم كمبود ويتامين C مي‌توان به خونريزي زيرپوستي، پيچ‌خوردگي شديد موها، درد مفاصل، تورم لثه، افسردگي، سندروم شوگرن (نوعي اختلال التهابي مزمن و وابسته به دستگاه ايمني) تب و تنگي نفس اشاره كرد.

منبع: آرمان
 
 

ارتباط داروهای رفلاکس با بیماری‌های کلیوی

پزشکان آمریکایی دریافتند که مصرف داروهای برطرف کننده رفلاکس اسید معده با بروز بیماری‌های کلیوی مرتبط است.

  مهارکننده‌های پروتون پمپ که برای درمان سوزش معده، رفلاکس اسید معده و سوء هاضمه مورد استفاده است به طور چشمگیری در افزایش بروز بیماری‌های کلیوی نقش دارد.

مطالعه جدید آخرین بررسی است که به بررسی رابطه بین مهارکننده‌های پروتون پمپ و پیامدهای منفی آن بر سلامت پرداخته است. مطالعات انجام شده در سال 2015 این داروها را با افزایش خطر بیماری‌های قلبی و افزایش احتمال فوت بیماران در بیمارستان مرتبط دانسته‌اند.

داروهای مهارکننده پروتون پمپ همچون پریلوسک و نکسیوم از دهه 1980 که تصور می‌شد مصرف آن به نسبت بی خطر است به طور گسترده در درمان سوزش معده، سوء هاضمه و رفلاکس اسید تجویز شد. هرچند در دهه اخیر نگرانی‌ها در مورد عوارض جانبی آن‌ها و خطرات چشمگیر آن بر سلامتی افزایش یافت.

دکتر «آدام اسچونفلد» محقق این مطالعه گفت: ممکن است مصرف‌کنندگان مهارکننده‌های پروتون پمپ نسبت به افرادی که از این داروها مصرف نمی‌کنند بیمارتر باشند یا تاثیرات مخرب ناشی از داروها یا بیماری‌های دیگر با مصرف این مهارکننده‌ها مرتبط است. هرچند برخی از این تاثیرات مخرب در چندین مطالعه عینی به ثبت رسیده و احتمالا تصادفی هستند.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، در این مطالعه محققان به تحلیل اطلاعات پزشکی 10 هزار و 482 نفر در فاصله‌ سال‌های 1996 تا 2011 پرداختند. سپس نتایج بازبینی اطلاعات با تحلیل‌های بیشتر اطلاعات پزشکی 248 هزار و 751 بیمار دیگر همتاسازی شد و این یافته‌ها به دست آمد.

 
منبع: ایسنا
نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 159
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649160