Loading...

اشتیاق به خوردن مواد غذایی

اشتیاق به خوردن مواد غذایی

این ۱۰ ماده غذایی را در فریزر نگهداری نکنید

این ۱۰ ماده غذایی را در فریزر نگهداری نکنیدبرخی مواد غذایی به دلیل یخ زدن یا قرار گرفتن مدتی نسبتا طولانی در فریزر خاصیت خود را از دست می‌دهند و در برخی موارد مضر می‌شوند.
 
اشتیاق به خوردن مواد غذایی تازه و فصلی بودن بسیاری از مواد غذایی‌ها و میوه‌ها باعث می‌شود، افراد بخواهند برخی از غذاها را در فریزر نگه دارند تا از این طریق بتوانند آن‌ها را تازه مصرف کنند. اما توجه به این نکته مهم است که نگهداری مواد غذایی مختلف متفاوت است و نمی‌توان همه مواد را برای تازه ماندن در فریزر گذاشت. در واقع مدت زمانی که غذاها برای یخ‌زدایی نیاز دارند با هم متفاوت است.
 
برخی از مواد عذایی سرشار از آب هستند و به همین دلیل به سرعت یخ می‌زنند اما یخ زدن آن‌ها موجب پارگی دیواره سلولی آن‌ها و در نهایت پلاسیدگی و خارج شدن از حالت اصلی آن‌ها می‌شود. از این طریق آن‌ها طعم، عطر و رنگ خود را از دست می‌دهند. اما یخ زدن ترشیجات به این علت که دیواره‌های سلولی آن‌ها از هم جدا است، مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

علاوه بر این، یخ زدن گوجه فرنگی تازه اگر بعد از آن تنها برای پخت استفاده می‌شود، بلامانع است اما اگر قصد خوردن و استفاده خام از گوجه فرنگی دارید به هیچ وجه آن را در فریزر نگه ندارید زیرا حالت، طعم و انسجام خود را از دست می‌دهد.
 
در اینجا به ۱۰ ماده غذایی اشاره می‌کنیم که نباید آن‌ها را در فریزر بگذارید، زیرا بعد از یخ زدن حالت سفتی انسجام و گاهی اوقات طعم و عطر خود را از دست می‌دهند.
 
۱- کرفس
۲- کاهو
۳- خیار
۴- انواع سبزیحات خوراکی همچون شاهی، تربچه و غیره
۵- سیر و پیاز
۶- روغن زیتون
۷- سیب زمینی
۸- عسل
۹- شیر، ماست و پنیر
۱۰- غذاهای سرخ‌شده
 
گفتنی است؛ اگر بعد از فریز کزدن این مواد قصد پختن آن را داشته باشید، ممکن است این مشکل بوجود نیاید.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
 
 

کم‎آبی صورتتان را به هم می ریزد

در رژیم‌های غذایی غیرمتعادل مثل اتکینز که در آن توصیه به مصرف بیشتر پروتئین و چربی است و منجر به دفع آب و الکترولیت زیاد می‌شود، مسلما همین مساله می‌تواند به شدت روی تمام قسمت‌های بدن به خصوص روی صورت اثر نامطلوب داشته باشد و باعث تغییر چهره شود.
کم‎آبی صورتتان را به هم می ریزدیک متخصص تغذیه و رژیم‎درمانی گفت: «اگر رژیم‌های کاهش وزن به صورت اصولی و صحیح انجام شود و تمام نکات علمی درخصوص آن رعایت شود، اینطور نیست که حتما منجر به هم ریختگی فرم صورت شود.»
 
دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم‎درمانی با بیان این مساله گفت: «خیلی از افرادی که می‌خواهند وزن کنند، از این مساله نگرانند که در پی رژیم صورتشان لاغر نشود و زیبایی خود را از دست ندهد، در حالی که براساس اصول علمی اگر فردی از رژیم غذایی سالم و صحیح که همه گروه‌های اصلی غذایی در آن گنجانده و ویتامین‌ها و املاح موردنیاز بدن را تامین می‏کند، پیروی کند، با این مشکل مواجه نخواهد شد.»
 
وی در ادامه افزود: «در رژیم‌های غذایی غیرمتعادل مثل اتکینز که در آن توصیه به مصرف بیشتر پروتئین و چربی است و منجر به دفع آب و الکترولیت زیاد می‌شود، مسلما همین مساله می‌تواند به شدت روی تمام قسمت‌های بدن به خصوص روی صورت اثر نامطلوب داشته باشد و باعث تغییر چهره شود. حتی اگر فردی هم که تحت رژیم غذایی کاهش وزن نیست ولی نسبت به دریافت آب بدن بی‌توجه باشد و بدن دچار کم‌آبی مکرر شود، این کم‎آبی و دهیدراتاسیون می‌تواند روی فرم صورت تاثیر بگذارد.»
 
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: «در پی رژیم کاهش وزن، افتادگی و شلی پوست در افراد مبتلا به چاقی‌های درجه 2 و 3، به دلیل اینکه بافت چربی به تدریج از بین می‌رود، تقریبا شایع است. از این رو، این افراد اگر قصد کاهش وزن دارند، باید حتما در کنار رعایت رژیم غذایی، ورزش کنند تا بافت ماهیچه‌ای حفظ و از افتادگی و شلی پوست پیشگیری شود.»
 
دکتر وفا در نهایت گفت: «در گاردلاین‌های بالینی یا همان راهنمای بالینی کاهش وزن نیز تاکید شده که کسانی که قصد کاهش وزن دارد، باید همراه آن فعالیت فیزیکی را شروع کنند. به خصوص در افراد مبتلا به چاقی‌های شدید. به هر حال حتی در بهترین نوع رژیم‌های کاهش وزن نیز در مراحل آخر، مقداری از بافت ماهیچه‌ای از دست می‌رود و اگر فرد در کنار رژیم غذایی فعالیت ورزشی نداشته باشد، تغییرات بافت ماهیچه‌ای و تعییر عملکرد به شدت باعث تغییرات پوستی خواهد شد.»

منبع: سلامانه
 

کبد چرب را به موقع درمان کنید

کبد چرب را به موقع درمان کنیدیک فوق‌تخصص جراحی لاپاراسكوپی چاقی و استاد دانشگاه گفت: «جراحی چاقی باعث بهبود وضعیت كبد چرب غیرالكلی در مبتلایان به چاقی مفرط می‌شود.»

دكتر علیرضا خلج گفت: «افرادی كه دارای شاخص توده بدنی بالای ٣٥ هستند، مبتلا به چاقی مفرط بوده و با در نظر گرفتن مواردی كاندید انجام جراحی چاقی هستند. تعداد قابل توجهی از این افراد دارای كبد چربی غیرالكلی هستند كه از آزمایشات كبدی و سونوگرافی قابل تشخیص است و با توجه به این که تنها روش قابل قبول درمان كبد چرب كاهش قابل توجه و پایدار وزن است، در این افراد هم روش استاندارد رسیدن به هدف فوق، جراحی چاقی مناسب همراه با پیگیری مناسب پس از عمل جراحی است.»

وی در دامه افزود: «در جراحی‌های چاقی، ایجاد محدودیت در ظرفیت حجم مصرفی و میزان جذب غذای مصرف شده باعث ایجاد كاهش وزن قابل توجه در مدت زمان مشخص شده و با پیگیری درمانجویان این كاهش وزن را حفظ خواهیم كرد. در نتیجه با كاهش قابل توجه توده چربی بدن رسوبات جربی بین بافت كبدی نیز پیش از آسیب به سلول‌های كبدی به تدریج زدوده شده و كبد چرب غیرالكلی به مرور بهبود می‌یابد و در بسیاری از درمانجویان به طور كامل رفع می‌شود.»

دکتر خلج، در پایان به افرادی که دچار این بیماری هستند، نسبت به پیگیری و درمان به موقع هشدار داد و گفت: «كبدچرب غیرالكلی در بلندمدت می‌تواند به التهاب و استئاتوز كبد و یا اختلال در كاركرد كبد منجر شود.»

منبع: سلامانه
 
 

سریع تر لاغر شوید!

اگر در آخر شب در کنار تماشای تلویزیون یا کار در اینترنت شروع به خوردن اسنک کنید این یک روش غلط در رژیم لاغری است زیرا بدن می‌خواهد مشغول به سوزاندن چربی در خواب شود و خوردن میان وعده قبل از شام در این روند مشکل ایجاد می‌کند.
سریع تر لاغر شوید!بسیاری از رژیم‌های غذایی وجود دارد که کمک می‌کنند شما خیلی سریع وزن کم کنید اما عواقب این گونه رژیم‌ها در دراز مدت بسیار ناراحت کننده هستند.
 
طرح از دست دادن وزن باید به گونه‌ای باشد که شما هرگز احساس بی‌حوصلگی و خستگی نداشته باشید و انگیزه شما را به از دست دادن وزن بیشتر کند در این نوشته، برخی از شیوه‌هایی که کمک می‌کند شما سریع‌تر وزنتان را کم کنید ولی سلامت خود را در دراز مدت از دست ندهید بیان می‌شود.

رعایت نکات زیر در غذاخوردن، سرعت لاغری را افزایش می‌دهد:

1 - در هر وعده رژیم لاغری خود پروتئین مصرف کنید: خوردن پروتئین کافی به شما کمک خواهد کرد که از مصرف میان وعده‌های اضافی کم کنید. زیرا خوردن پروتئین کافی شما را سیر نگه می‌دارد و سوخت و ساز بدن شما را بالا می‌برد در رژیم لاغری روزانه 0/7 گرم پروتئین برای هر پوند بدن مصرف کنید . بهترین منابع غذایی پروتئین (گوشت گاو بدون چربی، سینه مرغ، ماهی، عدس، لوبیا و ماست) می‌باشد. البته در بیماران کلیوی باید مقدار پروتئین مصرفی کاهش یابد.

2 - آب کافی بنوشید: روزانه (۸ – ۱۰ لیوان)، زیرا کم شدن آب بدن باعث ولع به مواد غذایی می‌شود ولی از نوشیدنی‌های شیرین آب میوه‌های مصنوعی و الکل استفاده کنید زیرا در رژیم لاغری شما مشکل ایجاد می‌کند. برای رفع تشنگی فقط آب بنوشید.

3 - بعد از شام غذا نخورید: اگر در آخر شب در کنار تماشای تلویزیون یا کار در اینترنت شروع به خوردن اسنک کنید این یک روش غلط در رژیم لاغری است زیرا بدن می‌خواهد مشغول به سوزاندن چربی در خواب شود و خوردن میان وعده قبل از شام در این روند مشکل ایجاد می‌کند.

4 - سه وعده غذای اصلی را بخورید و در هر وعده از یک منبع خوب پروتئین و یک دانه کامل همراه با میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید.

5 - روزانه فعالیت بدنی مناسب داشته باشید.

6 - تمرینات قدرتی بدنی را فراموش نکنید: روزانه ۳ – ۴ بار وزنه بردارید تا نتیجه بهتری در رژیم لاغری خود داشته باشید.

7 - صبح زود بعد از بیدار شدن از خواب برای سوزاندن ۳۳۰ کالری به مدت ۳۰ دقیقه ورزش‌های (ایروبیک، شنا، دوچرخه سواری، پرش و غیره) داشته باشید سعی کنید حداقل ۲۰ دقیقه فعالیت بدنی روزانه داشته باشید.

8 - پیاده روی خیلی مهم است و روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی، کمک می‌کند تا شما ۹۶ کالری بسوزانید و به لاغری سریع کمک می‌کند.

9 - مصرف میوه و سبزیجات با برگ سبز را افزایش دهید: زیرا آن‌ها سرشار از فیبر هستند و فیبر‌ها شما را برای مدت طولانی سیر نگه می‌دارد و کمک می‌کند تا شما کمتر غذا بخورید.

10 - در ظروف آبی تیره غذا بخورید زیرا رنگ آبی سبب می‌شود شما سریع‌تر احساس سیری کنید.

11 - فقط هنگامی که احساس می‌کنید به غذا نیاز دارید غذا بخورید زیرا با خوردن غذای اضافی به دلیل اینکه بدن احساس نیاز ندارد شروع به ذخیره کالری اضافی می‌کند.

12 - آهسته غذا بخورید تا از غذا خوردن لذت بیشتر ببرید و این کمک می‌کند تا زود‌تر احساس سیری کنید.

13 - خوردن صبحانه در هر روز بسیار ضروری است زیرا به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می‌کند.
 
14 - از خوردن غذاهای سرخ شده و چرب، غذاهای فراوری شده، اسنک و نوشیدنی‌های سرد اجتناب کنید.

15 - توجه داشته باشید بهترین راه لاغری سریع، داشتن یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی مستمر است

منبع: سیمرغ
نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 134
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649135