Loading...

آکادمی مشاوره و آموزش آرش یزدانی

آکادمی مشاوره و آموزش آرش یزدانی

موهایتان در باره قلبتان هشدار می دهند

از MS بیشتر بدانید
امیری خاطرنشان کرد: بیماری ام اس انواع مختلفی دارد و بعضی انواع آن خوش‌خیم و غیر پیش رونده و برخی نیز بدخیم و پیش رونده است.
‌یک متخصص مغزو اعصاب گفت: بیماران مبتلا به بیماری MS معمولا طول عمر حدود 15-10 سال کمتر از افراد سالم دارند.

دکتر مصطفی امیری، افزود: بیماری ام اس درمان قطعی ندارد ولی بسیاری از داروها وجود دارد که سیر این بیماری را کند می‌کنند.

وی اظهار کرد: اینکه در بعضی سایت‌های تبلیغاتی نوشته شده که این بیماری درمان قطعی دارد و شرکت‌های دارویی مانع پخش شدن اطلاعات درمان قطعی این بیماری می‌شود کاملا غلط است.

امیری خاطرنشان کرد: بیماری ام اس انواع مختلفی دارد و بعضی انواع آن خوش‌خیم و غیر پیش رونده و برخی نیز بدخیم و پیش رونده است.

متخصص مغز و اعصاب در رابطه با میزان شیوع این بیماری در افراد گفت: بیماری ام اس در زنان شایع‌تر است و ابتلای زنان به این بیماری حدوداً یک و نیم برابر مردان است.

وی در پایان گفت: علامت‌های شایع شروع بیماری ام اس کاهش بینایی، ضعف اندام‌ها، دوبینی و اختلال تعادل است و بیماران مبتلا به این بیماری معمولا طول عمر حدود 15-10 سال کمتر از افراد سالم دارند.
مثانه بیش‌فعال دارید؟
مثانه بیش‌فعال دارید؟در صورتی که احساس می‌کنید نیاز به ادرارکردن مکرر دارید و احساس منقبض شدن در مثانه دارید، این احتمال وجود دارد که به مثانه بیش‌فعال مبتلا شده باشید.

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، اورولوژیست و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با سلامانه درباره علایم این بیماری توضیح داد: «این بیماری با علایمی چون احساس تکرر، تکرر ادرار شبانه و نیاز فوری برای تخلیه ادرار و همچنین مشکل در نگه داشتن آن همراه است. معمولا در این شرایط فرد احساس می‌کند که نیاز فوری به تخلیه ادرار دارد و اگر این امکان وجود نداشته باشد، دچار بی‌اختیاری می‌شود. بنابراین هر فردی که علائم تحریک پذیری ادراری بیش از حد و درازمدت دارد حتما باید از نظر این بیماری بررسی شود.»

وی با اشاره به اینکه برخی بیماری‌های شایع باعث مثانه بیش‌فعال می‌شوند، گفت: «این مشکل در افراد دچار سنگ یا تومور مثانه، عفونت طول کشیده مثانه یا بیماری دیابت هستند یا خانم‌هایی که باردارهای متعدد داشته‌اند و همچنین در مواردی هم در مبتلایان به آلزایمر، ام‌اس، سکته مغزی، پروستات، پارکینسون یا آسیب به نخاع شوکی نیز دیده شود.»

این اورولوژیست ادامه داد: «معمولا در این بیماران به دلیل اینکه بیماری باعث می‌شود فرد نیاز فوری برای ادرارکردن داشته باشند، درصورتی که این امکان برایش وجود نداشته باشد، فرد دچار درجاتی از بی‌اختیاری ادراری خواهد شد.»

دکتر صفری‌نژاد، استاد دانشگاه درنهایت با تاکید بر اینکه با مشاهده علایم گفته شده بهتر است فرد سریع‌تر به پزشک مراجعه کند تا در صورت تشخیص مثانه بیش‌فعال اقدام‌های درمانی لازم صورت بگیرد، گفت: «معمولا افراد مبتلا به دلیل مثانه بیش‌فعال دچار مشکلات اجتماعی، شغلی، روانی و حتی فیزیکی و جنسی می‌شوند و گاها ممکن است فرد با شروع رابطه زناشویی نیاز فوری به تخلیه ادرار داشته باشد که همین مساله می‌تواند با مشکلاتی برایش همراه باشد. ولی به کمک روش‌های درمانی متعدد می‌توان این عارضه را درمان کرد که البته انتخاب روش مناسب درمانی به شرایط بیمار بستگی دارد.»
روغن زیتون و آلودگی هوا
معجزه روغن زیتون در آلودگی هواشاید برایتان جالب باشد که بدانید، روغن زیتون اثرات مضر آلودگی هوا را دفع می کند.

روغن زیتون منبع غنی امگا ۹ است و مصرف آن باعث افزایش فعال کننده پلاسمینوژن بافتی می شود. فعال کننده «پلاسمینوژن» بافتی آنزیمی است که توسط سلول های دیواره داخلی شریان ها ترشح می شود و مهمترین وظیفه آن شکسته شدن لخته خون ایجاد شده در رگ هاست. وجود لخته در رگ های خونی باعث اختلال در گردش خون می شود.

روغن زیتون حاوی دو آنتی اکسیدان قوی هیدروکسی و اولئوروپین است که در رقیق شدن خون و جلوگیری از لخته موثر هستند.

به علاوه روغن زیتون باعث انتشار اکسید نیتریک در داخل عروق و شل شدن دیواره شریان ها و بهبود گردش خون می شود. مصرف روزانه این ماده غذایی ارزشمند توصیه شده است.

منبع: برنا
خانم های 30 ساله، مواظب باشید!
خانم های 30 ساله، مواظب باشید!در بیست سالگی کارهایی می کنیم و دست به تجربیات اشتباهی می زنیم که ممکن است سکویی برای پرش و فرصتی برای تجربه باشد اما با ورود به دنیای سی سالگی همه چیز دگرگون می شود.

دهه دوم زندگی زمانی است که برای بزرگسالی مان تجربه کسب می کنیم و طبیعتا اشتباهاتی نیز مرتکب می شویم. وقتی به سی سالگی می رسیم، یک دهه تجربه همراه ماست و می دانیم که چه چیزهایی در زندگی مان دیگر قابل قبول نیست. مثلا، من وقتی تقریبا سی ساله شدم فهمیدم لازم است یاد بگیرم که چطور بودجه و مسائل مالی ام را کنترل و مدیریت کنم.

فواید ورزش را نادیده نگیرید

نادیده گرفتن فواید ورزش شما را با مشکلات مادام العمر مواجه می کند. در دهه بیست زندگی، اگر هفته ها هم ورزش نکنید ممکن است بدن شما بیشتر آن را نادیده بگیرد، اما حالا که سن تان بالاتر رفته بدن تان دیگر نمی تواند شما را ببخشد. حالا دیگر پرخوری دیروقت شبانه فشار بیشتری به بدن تان وارد می کند چون سرعت متابولیسم تان دیگر مانند بیست سالگی تان نیست.

در الویت گذاشتن ورزش روزانه، نه تنها یکی از مهم ترین ها برای حفظ سلامت فعلی شماست بلکه برای سالم بودن در سنین بالاترتان هم لازم است. فرقی نمی کند چقدر مشغله داشته باشید، همیشه می توانید برای یک پیاده روی سی دقیقه ای در اطراف خودتان یا دویدن در یک پارک نزدیک وقت پیدا کنید.

هله هوله غذا نیست

هله هوله را غذا حساب نکنید؛ برای بدن تان سم است. برای کسی که خیلی جوان است شام فست فودی خوردن آن هم برای سومین بار در هفته، می تواند ساده باشد. اما وقتی بزرگ تر می شوید می دانید که چه ضرری برای تان دارد و از اهمیت تغذیه با غذاهای سالم و کامل باخبرید. من هم قبلا هله هوله و غذاهای ناسالم را مناسب و کامل تلقی می کردم اما حالا بابت آن همه مواد شیمیایی مضری که وارد بدنم کرده ام افسوس می خورم. به جای بلعیدن یک بسته بزرگ چیپس، باید دنبال برش های سیب با کره بادام زمینی بروید. هیجان خوراکی هایی را که قبلا می خوردید ندارد اما بدن شما قطعا در دراز مدت ممنون تان خواهد بود.

خجالت زده نباشید شما می توانید

خجالت زده بودن بابت آن چه که هستید یعنی ناتوانی در رسیدن به رویاهای تان. در دهه بیست سالگی، احساس می کردید باید بخش هایی از وجودتان را که احتمالا مورد پسند جامعه نیست پنهان کنید، مثلا این که می خواستید به جای دکتر یا مهندس شدن، نویسنده شوید. من با این که نویسنده بودنم را با کمال میل پذیرفته ام اما هنوز هم گاهی درباره مسیر شغلی ام تردید دارم اما بازهم به این نتیجه می رسم که انتخاب درستی برای من است. شما هم اکنون می دانید که زندگی کوتاه است و باور آن چه که هستید ارزش دارد، مهم نیست اجتماع چه فکر می کند.

سلامت روان را جدی بگیرید

غفلت از سلامت روان تاثیری دومینو مانند بر تمام جوانب زندگی تان دارد. برای یک جوان بیست و چند ساله کنارآمدن با مسائل استرس زا بسیار راحت تر است؛ با خوردن یک بستنی یا تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه برطرف می شود! اما زندگی یک بزرگسال می تواند پر از عوامل استرس برانگیز باشد. و حالا به عنوان یک سی ساله می دانید که راه های خیلی بهتری برای کنارآمدن با سختی های زندگی وجود دارد؛ مثلا چند دقیقه مدیتیشن در صبح یا دیدار هفتگی با یک مشاور.

خود را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه خود با دیگران نتیجه ای جز احساس بی ارزش بودن ندارد. یکی از سمی ترین عادات دهه بیست زندگی، مقایسه مداوم خودتان با همسن و سالان تان است، چه مجازی و چه حقیقی. من دیگر می دانم که رسانه هایی چون فیسبوک یا اینستاگرام تا چه حد می توانند مضر باشند و وقتی شروع می کنم به خیال پردازی درباره زندگی دیگران که ظاهرا کامل و بی عیب است، سعی می کنم جلوی خودم را بگیرم. حالا دیگر می دانید که مقایسه خودتان با دیگران باعث درد و رنج بیشتر شده و از همه مهم تر به این رسیده اید که زندگی هیچ کسی کامل نیست، حتی اگر چشم های تان در اینستاگرام غیر از این ببیند!

از اهداف تان دفاع کنید

دفاع نکردن از خودتان یعنی مانع تراشی برای رسیدن به اهداف تان است.در سنین بیست سالگی، زمان های زیادی وجود داشته که وقتی به گذشته می نگرید آرزو می کنید کاش جسورتر می بودید، چه در کارتان و چه در زندگی شخصی تان. آن زمان من همیشه می ترسیدم حرف اشتباهی بزنم و از سپس از شدت شرمندگی بمیرم، اما حالا می دانم که بهتر است حرف بزنم و عقایدم را بیان کنم. شما به عنوان یک سی و چند ساله می دانید که ابراز عقایدتان تا چه اندازه مهم است، مخصوصا این که فهمیده اید کس دیگری قرار نیست این کار را برای شما انجام دهد و صدای شما را به بقیه برساند.

دور دوستی های سطحی را خط بکشید

دوستی های سطحی فقط وقت و انرژی شما را تلف می کنند. در دهه بیست زندگی تان یک حلقه اجتماعی بزرگ داشتید که جالب و لذت بخش بود، حتی اگر لزوما همه افراد آن را دوست نداشتید. اما حالا در سی سالگی اهمیت و اعتبارِ داشتن چند دوست واقعی را فهمیده اید. من در این سن واقعا تازه درک کردم که کیفیت در دوستی بسیار باارزش تر از کمیت است و داشتن چند دوست صمیمی و واقعی خیلی بهتر از داشتن دوستان فراوانی است که رابطه سطحی با آنها دارید.

با لوازم ارزان قیمت خانه را شلوغ نکنید

نخریدن چند چیز گرانقیمت و باارزش شما را به جایی می رساند که ببینید چیزهای ارزان و بیخود دوربرتان را پرکرده است. در سن بیست سالگی، صرفه جویی و خریدن لوازم و لباس های ارزان به نظر عاقلانه می آید. اما حالا که به سی سالگی رسیده اید اهمیت خریدن چند چیز مهم که با کیفیت باشند و بتوانید مدتها از آن استفاده کنید را می دانید. من قبلا فکر می کردم کالای ارزان بهتر است، اما وقتی فهمیدم مجبورم بعد از چند ماه آن را با خرید مجدد جایگزین کنم، اهمیت توجه به کیفیت بهتر برایم روشن و ثابت شد.

آشپزی یاد بگیرید

آشپزی بلد نبودن باعث می شود مجبور شوید مهمان های تان را برای شام بیرون ببرید. به عنوان یک جوان بیست و چند ساله که فقط درست کردن ماکارونی و نیمرو را بلد است راحت تر است که دوستانش را به رستوران ببرد، اما حالا که سن تان بالاتر رفته باید طرز درست کردن غذاهای سالم و مناسب زیادی را بدانید تا نه تنها وعده های غذایی روزانه تان مفید و متنوع باشد بلکه وقتی دوستان تان برای شام پیش شما می آیند هم بتوانید از آنها پذیرایی کنید. من دیگر فهمیده ام که هیچ چیزی قابل مقایسه با یک وعده غذای خانگی نیست چون چیزی است که می توانید به عنوان میزبان به آن افتخار کنید.

تغذیه کودک به زور اشتهاآورها
کودکانی که رشد قدی و وزنی طبیعی دارند نیازی به استفاده از این داروها ندارند. کودکانی که به سوءتغذیه و اختلالات گوارشی و آلرژی‌های غذایی مبتلا هستند، در صورت ابتلا به کم‌خونی، لازم است درمان شوند. چراکه کم‌خونی روی اشتها اثر می‌گذارد.
تغذیه کودک به زور اشتهاآورهادوای درد کودکان بدغذا که برای غذا خوردن، میل و رغبت چندانی از خود نشان نمی‌دهند در خوشبینانه‌ترین حالت و با فرض این که این بی‌اشتهایی ناشی از بیماری خاصی نباشد، شربت‌های اشتهاآور است که انواع و اقسام داخلی و خارجی آن با ترکیبات گیاهی و شیمیایی در داروخانه‌ها یافت می‌شود.

اما آیا واقعا والدین مجاز به دادن این نوع شربت‌ها به طور خود سرانه به فرزندشان هستند؟ و این که مصرف این نوع مکمل‌های غذایی عوارضی را بر سلامت کودک به جا نمی‌گذارد؟

دکتر سیدمرتضی صفوی، متخصص تغذیه با اشاره به این که اشتهاآورها دسته‌ای از داروها هستند که در افرادی که تمایل به مصرف غذا ندارند باعث تحریک حس گرسنگی و افزایش تمایل به مصرف غذا می‌شود، می‌گوید: مصرف اشتهاآورها در کودکان بدون بررسی علت کمبود اشتها مانند علل عفونی یا هورمونی، کاری بسیار نادرست است که متاسفانه امروزه بسیار رواج یافته است.

وی می‌افزاید: مصرف داروهای اشتهاآور در کودکان فقط در صورت تجویز پزشک پس از بررسی تمام علل کمبود، امکان پذیر است و در کودکان با بیماری‌های خاص و حتی کودکان به ظاهر سالم به هیچ وجه بدون نظارت پزشک، دادن این دسته داروها مجاز نیست.

البته دکتر فریبا شیروانی، فوق‌تخصص اطفال نیز معتقد است: کودکانی که در نقاهت بیماری‌ها قرار دارند یا بتازگی تحت جراحی قرار گرفته‌اند یا دچار مشکلات عصبی بی‌اشتهایی بوده یا به دلیل مشکلات خانوادگی دچار کم اشتهایی شده‌اند، مجازند از این داروها استفاده کنند.

کم‌خونی هم بی‌اشتهایی می‌آورد

تغذیه کودک به زور اشتهاآورهابه گفته دکتر شیروانی در کودکانی که والدینشان از کاهش اشتهای آنها نگران هستند باید مطمئن باشیم که کم‌خونی و کمبود روی وجود نداشته و بیماری خاصی مانند مشکلات کبدی و کلیوی ندارند. در صورت وجود کم‌خونی با درمان آن اشتهای کودک افزایش می‌یابد. کمبود سایر ویتامین‌ها نیز این اثر را دارد ولی شیوع کمبود آنها بجز کمبود ویتامین D در حال حاضر در جامعه ما زیاد نیست.

این متخصص تاکید می‌کند: امروزه از ترکیبات روی و گروه ویتامین‌های B نیز در درمان کم‌اشتهایی استفاده می‌شود. در این موارد توصیه می‌شود مصرف روی زیاد نباشد. کودکانی که رشد قدی و وزنی طبیعی دارند نیازی به استفاده از این داروها ندارند. کودکانی که به سوءتغذیه و اختلالات گوارشی و آلرژی‌های غذایی مبتلا هستند، در صورت ابتلا به کم‌خونی، لازم است درمان شوند. چراکه کم‌خونی روی اشتها اثر می‌گذارد. در بیماران با اختلالات هورمونی و بیماری‌های متابولیک نیز کاهش رشد و اشتها داریم که درمان خاص خود را دارد.

کاهش تمرکز و خواب آلودگی

تغذیه کودک به زور اشتهاآورهااما این داروها ممکن است عوارضی برای کودکان ایجاد کند؟

دکتر صفوی با تایید این مساله می‌گوید: از عوارض مصرف این داروها در کودکان می‌توان به اسهال، استفراغ، سرگیجه، توهم، مشکلات قلبی و ریوی و حتی مرگ اشاره کرد.

دکتر شیروانی نیز با اشاره به این که این داروها کاهش تمرکز و خواب آلودگی ایجاد می‌کنند، پاسخ می‌دهد: البته مدت اثر این عوارض طولانی نیست. به علاوه از آنجا که به دلیل اثر خواب‌آورشان قبل از خواب استفاده می‌شوند ممکن است اوج اثرات مصرف آن در زمان خواب کودک باشد. البته اعمالی که به تمرکز نیاز دارد، نباید همزمان با مصرف این داروها صورت بگیرد.

ممنوعیت مصرف تا دو سالگی

تغذیه کودک به زور اشتهاآورهاداروهای اشتهاآور در کودکان زیر دو سال به هیچ وجه نباید مصرف شود. مطابق با دستورالعمل سازمان غذا و داروی آمریکا، مصرف این دارو‌ها در کودکان دو تا چهار سال نیز به دلیل عوارض احتمالی نباید صورت بگیرد ولی در کودکان بالای چهار سال می‌توان از این دارو استفاده کرد.

دکتر شیروانی نیز در این باره می‌افزاید: مصرف این داروها پیش از دو سالگی منع مصرف قطعی و تا چهار سالگی احتیاط مصرف دارد، اما مصرف طولانی این داروها در هر حال توصیه نمی‌شود و پیشنهاد می‌شود به صورت دوره‌ای از آن استفاده شود. در صورتی که خانواده نتیجه‌ای از مصرف آن نگرفت بهتر است دادن دارو به کودک متوقف شود.

اشتهاآورهای گیاهی بهترند

به گفته دکتر صفوی، اصولا مصرف داروهای گیاهی بسیار بهتر و کم‌عارضه‌تر است ولی مصرف این نوع دارو هم باید با نظارت پزشک صورت گیرد.

دکتر شیروانی نیز در این باره می‌گوید: از این داروها می‌توان از بهار نارنج، بادرنجبویه، زرشک، گل گندم، اسطوخودوس، جوزبویا، گلپر، پونه، عسل، نعنا و انار نام برد.

منبع: جام جم
با دهان نفس نکشید!
به طور معمول بزاق، دندان‌ها را در برابر پوسیدگی حفظ می‌کند اما در صورت کاهش مواد معدنی دندان‌ها، تاثیرات حفاظتی بزاق نیز کاهش می‌یابد.
با دهان نفس نکشید!بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنفس از راه دهان، خطر پوسیدگی دندان‌ها را افزایش می‌دهد.

به گزارش مدیکال دیلی، اگر پس از بیدار شدن از خواب دهانتان خشک می‌شود، علت آن خوابیدن با دهان باز است.

اگرچه می‌توان این مشکلِ به ظاهر ساده را با نوشیدن یک لیوان آب برطرف کرد اما می‌تواند به بروز مشکلات دندانی در آینده منجر شود. در حقیقت افرادی که با دهان باز می‌خوابند بیشتر در معرض پوسیدگی دندان‌ها هستند.

در این بررسی پزشکان نیوزیلندی سطح PH بزاق 10 فرد سالم را برای مدت چهار روز اندازه گیری کردند. PH می‌تواند میزان اسیدی و قلیایی بودن مایعات از جمله بزاق دهان را تعیین کند. همچنین در این آزمایش از نیمی از شرکت‌کنندگان خواسته شد که با مسدود کردن مجرای بینی، تنها از راه دهان نفس بکشند.

نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که وقتی این افراد از طریق دهان تنفس کردند متوسط PH در محیط دهان آنان 6.6 بوده که نشانه اسیدی بودن است.

به گفته پزشکان نیوزیلندی، زمانی که شرکت‌کنندگان مجبور بودند در طول شب از راه‌ دهان نفس بکشند سطح PH بزاق آنها به 3.6 کاهش یافت و این در حالی است که وقتی سطح PH به کمتر از 5.5 برسد، دندان‌ها مواد معدنی خود را از دست می‌دهند.

به طور معمول بزاق، دندان‌ها را در برابر پوسیدگی حفظ می‌کند اما در صورت کاهش مواد معدنی دندان‌ها، تاثیرات حفاظتی بزاق نیز کاهش می‌یابد. باکتری‌های تولیدکننده اسید در فقدان بزاق رشد می‌کنند و اسید بیشتر با تجزیه دندان، موجب پوسیدگی آن و تحریک بافت‌های نرم حفره دهانی می‌شود.

متخصصان تاکید دارند که تولید بزاق در شب کاهش می‌یابد و بنابراین افرادی که با دهان باز نفس می‌کشند در معرض فزاینده خشکی دهان و پوسیدگی دندان هستند.
منبع: ایسنا
بیماری‌ هایی مخصوص افراد باهوش!
ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌تواند با ضریب هوشی افراد در ارتباط باشد و باعث نجات یا مرگ آنها شود.

پژوهشگران در جدیدترین تحقیقات خود دریافته‌اند افرادی که به طور پیوسته بیمار می‌شوند احتمالاً از هوشمندی کمی برخوردار هستند.

گفتنی است، براساس پژوهش‌ها افراد هوشمند معمولاً‌ سالم هستند، همین طور افرادی که دارای ژنتیک سالمی هستند نیز کمتر بیمار می‌شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، پژوهشگران این نتایج را با تحقیق بر روی 100 هزار نفر در کشور انگلستان و بررسی وضعیت سلامت آنها به دست آورده‌اند. آزمایش‌ها نشان می‌دهند قابلیت ابتلا به بیماری با ضریب هوشی افراد نسبت مستقیم دارد.

براین اساس در افراد با هوش کمتر احتمال اضافه وزن، ابتلا به بیماری آلزایمر، بیماری‌های قلبی و یا سکته مغزی وجود دارد. کارشناسان دلیل این امر را مدیریت مغز در ارتباط با ابتلا و چگونگی درمان بیماری‌های بدن می‌دانند. این پژوهش‌ها حاصل تحقیقات تیم بین‌المللی از دانشمندان دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند بر روی رابطه همبستگی بین ژنتیک بدن و ابتلا به بیماری‌ها است.

در عین حال افراد باهوش بیشتر به بیماری‌ها و اختلالات روانی چون اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و اوتیسم مبتلا می‌شوند.

کارشناسان امیدوار هستند با استفاده از این پژوهش‌ها بتوانند بیماری‌های مختلف در افراد را قبل از ابتلای آنها به بیماری ‌شناسایی کنند.

علائم مشابه برخی بیماری‌ها
علامت بارز این بیماری، درد شدیدی است که در ناحیه سینه احساس می‌شود.

یک متخصص عمومی با اشاره به علائم برخی بیماری‌‌ها گفت: علائم برخی بیماری‌ها ممکن است بسیار به هم شباهت داشته باشد و افراد باید با اطلاع از جزئیات بیشتر از علائم بیماری‌هایی که برای سلامتی‌شان خطر ساز است زودتر و دقیق‌تر آگاه شوند و از طرفی نگرانی بی مورد نداشته باشند.

دکتر نورآبادی ادامه داد: به طور مثال علائم بیماری‌های معده، دستگاه گوارشی و ریوی شباهت زیادی به علائم بیماری قلبی دارند که افراد گاه با کم اطلاعی و با احساس هر دردی در ناحیه سینه آن‌ را مربوط به مشکلات قلبی می‌پندارند و دچار نگرانی بی مورد می‌شوند.

دکتر نورآبادی افزود: مشکلات قلبی با علائمی همچون درد در ناحیه چپ سینه و بالاتر از شکم بروز می‌یابد که این درد بسیار شدید و حدوداً 5 دقیقه به طول می‌انجامد و این علامت‌ها در بیماری‌های معده، گوارش و ریوی نیز دیده می‌شود.

این متخصص در رابطه با نکته قابل توجه در این مورد گفت: تفاوت بین این علائم در بیماری‌های ذکر شده با بیماری قلبی این است که شدت درد در مشکلات قلبی بسیار شدید است به طوری که فرد قبل از این مشابه این درد را تجربه نکرده است و گاه شدید می‌شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران

موهایتان در باره قلبتان هشدار می دهند
میزان بالای کورتیزول بر اثر بروز عوارض قلبی به خصوص سکته قلبی می‌تواند به‌ راحتی منجر به مرگ افراد شود.
موهایتان در باره قلبتان هشدار می دهندمطالعات نشان داده است که موهای هر فرد می‌تواند هشدار دهنده خوبی برای با خبر کردن او از حمله قلبی باشد.

حمله قلبی شرایطی خطرناک است و یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در سراسر دنیا است به همین دلیل پیشگیری و تشخیص آن بسیار مهم است. به وسیله برخی علائم می‌توانید حتی چند ماه قبل از حمله آن را تشخیص دهید.

شاید برایتان جالب باشد که بیشتر تحولاتی که در بدن اتفاق می‌افتد در موها ردپایی از خود به جای می‌گذارد. علاوه بر این، سطح هورمون کورتیزول می‌تواند خطر حمله قلبی را قبل از وقوع آن پیش‌بینی کند.

تحقیقات حاکی از آن است که مشکلات کار و ازدواج و همچنین مشکلات مالی می‌تواند خطر حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی را افزایش دهد. محققان کانادایی در مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که برخی تغییرات در بدن به‌ خصوص در موها می‌تواند حمله قلبی را پیش‌بینی کند.

کورتیزول یکی از هورمون‌های بدن است که توسط غده آدرنال یا فوق کلیه ترشح می‌شود. کورتیزول در جریان واکنش بدن به استرس، در سطح بالایی ترشح می‌شود ، به دلیل آنکه کورتیزول مسئول چند تغییر مربوط به استرس در بدن است به آن «هورمون استرس» گفته می‌شود. میزان بالای کورتیزول بر اثر بروز عوارض قلبی به خصوص سکته قلبی می‌تواند به‌ راحتی منجر به مرگ افراد شود.

موها می‌توانند سکته قلبی را به زودی قبل از آن که دیر شود نشان دهند. در واقع موها در هر ماه حدود یک سانتی‌متر رشد می‌کنند و چند سانتی‌متر از یک تار مو می‌تواند سطح هورمون کورتیزول را نشان دهد. سطح بالای این هورمون نشان‌دهنده خطر حمله قلبی است. با اندازه‌گیری سطح این هورمون از طریق تارهای مو می‌توان از حمله قلبی پیشگیری کرد.

 

نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 124
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649125