Loading...

اگر از چربی‌هایی که زیر پوستتان جا خوش کرده‌اند خسته شده‌اید

اگر از چربی‌هایی که زیر پوستتان جا خوش کرده‌اند خسته شده‌اید

مغزها و کلا میوه‌های پوسته‌دار تأثیر مثبتی روی تناسب اندام دارند به شرطی که در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید. دلیلش هم این است که این میوه‌ها سرشار از فیبر، پروتئین و چربی‌های مفید هستند که قادرند حساسیت بدن را نسبت به انسولین بالا برده و به کاهش وزن کمک کنند

چربی‌سوزهای خوشمزه

مغزها و کلا میوه‌های پوسته‌دار تأثیر مثبتی روی تناسب اندام دارند به شرطی که در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید. دلیلش هم این است که این میوه‌ها سرشار از فیبر، پروتئین و چربی‌های مفید هستند که قادرند حساسیت بدن را نسبت به انسولین بالا برده و به کاهش وزن کمک کنند.
چربی‌سوزهای خوشمزهاگر از چربی‌هایی که زیر پوستتان جا خوش کرده‌اند خسته شده‌اید و دلتان می‌خواهد ظریف‌تر و خوش‌اندام‌تر شوید باید بدانید چاره کار در نخوردن و سختی کشیدن نیست.
 
شما باید به فکر تغذیه سالم و داشتن تحرک بدنی باشید. البته باید بدانید هیچ ماده غذایی یا روش معجزه‌گری وجود ندارد که یک شبه شما را تبدیل به فردی خوش‌اندام بکند. خوش‌اندام شدن نیاز به اراده و برنامه‌ریزی درست دارد. در ادامه مواد غذایی مفید را معرفی می‌کنیم که به چربی سوزی و خوش‌اندامی شما کمک زیادی می‌کنند.
 
نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که کلسیم یک تأثیر اساسی روی سلامت بدن دارد. اگر می‌خواهید لاغر شوید باید حواستان به میزان کلسیم بدنتان باشد وگرنه هر کاری هم که بکنید به وزن ایده‌آلتان نمی‌رسید. اگر میزان کلسیم بدنتان پایین باشد بدن هورمون‌هایی ترشح می‌کند تا بتواند به بهترین وجه از کلسیم موجود در مواد غذایی استفاده کند. مشکل این است که بدن به سلول‌ها علامت می‌دهد تا چربی را ذخیره کنند. محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و همچنین ماست منبع فوق‌العاده کلسیم هستند.
 
اگر چه با خوردن مثلا یک پیاله لبنیات در روز 45 کیلو وزن کم نخواهید کرد اما اگر حواستان به میزان کالری‌های دریافتی‌تان باشد و همزمان لبنیات کم چرب هم در برنامه غذایی‌تان بگنجانید می‌توانید تا حدود 7 کیلو وزن کم کنید.
 
اگر می‌خواهید از شر چربی‌های دور شکمتان خلاص شوید توصیه می‌کنیم جو را وارد برنامه غذایی کرده و مصرف برنج سفید را کاهش دهید. این را ما نمی‌گوییم، نتایج پژوهشی که در American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسیده است نشان می‌دهد.
 
در این پژوهش شرکت‌کننده‌ها به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول از مصرف غلات کامل منع شدند و گروه دوم فقط غلات کامل مانند نان سبوس‌دار، جو دو سر، جو و برنج کامل مصرف کردند. این پژوهش دو هفته طول کشید. بعد از این مدت هر دو گروه به یک اندازه وزن کم کردند اما چربی سوزی در ناحیه شکم گروه دوم بیشتر از بقیه شرکت‌کننده‌ها بوده است. توصیه می‌کنیم روزانه غلات کامل را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید.
 
قطعا هیچ کس از چربی دور شکم خوشش نمی‌آید. چربی‌های این ناحیه نه تنها نازیباست بلکه به سلامتی بدن نیز آسیب می‌رساند. بهتر است چای سبز را دریابید. اگر هم چای سبز بنوشید و هم پیاده‌روی روزانه داشته باشید مطمئن باشید زودتر از آنچه فکرش را می‌کنید چربی‌هایتان آب می‌شود. در پژوهشی که در این خصوص انجام شده است شرکت‌کننده‌ها را به دو گروه تقسیم شدند.
 
گروه اول یک نوشیدنی حاوی «کاتچین» دریافت کردند و گروه دوم یک نوشیدنی بدون این ماده مصرف کردند. کاتچین یک آنتی‌اکسیدان فوق‌العاده قوی است. همه شرکت‌کننده‌ها مجبور بودند که هر هفته 180 دقیقه ورزش بویژه پیاده‌روی بکنند. بعد از 12 هفته چربی‌های از بین رفته دور شکم شرکت‌ کننده‌های گروه اول 7/4 درصد بیشتر از گروه دوم تخمین زده شد. دلیل علمی‌اش هم این است: کاتچین متابولیسم بدن را تحریک می‌کند و باعث چربی سوزی بیشتری می‌شود.
 
برای لاغری باید میزان کالری‌های دریافتی‌تان را کاهش دهید اما به پروتئین نیاز مبرم دارید. تخم‌مرغ هم یکی از منابع طبیعی پروتئین است. نتایج پژوهشی که در Journal of Nutrition به چاپ رسیده است نشان می‌دهد افرادی که رژیم غذایی سرشار از پروتئین دارند (یعنی 40 درصد پروتئین و 30 درصد کربوهیدرات‌ها) بعد از یک سال به میزان 38 درصد چربی بیشتری نسبت به افرادی که کربوهیدرات‌های بیشتری مصرف می‌کنند (یعنی 55 درصد کربوهیدرات و 15 درصد پروتئین) از دست داده و لاغرتر شدند.
 
پروتئین‌ها باعث کاهش وزن می‌شوند به خاطر اینکه بدن برای تجزیه پروتئین‌های دریافتی به انرژی (کالری) بیشتری نیاز دارد. برای همین هم حسابی کالری می‌سوزاند تا پروتئین‌ها را هضم کند. زمانی که لاغرتر می‌شوید همین پروتئین‌ها توده عضلانی‌تان را حفظ می‌کند. یعنی اینکه عضلاتتان آب نمی‌شود و فقط چربی‌هایتان از بین می‌رود. باید بدانید که عضلات بیشتر از چربی‌ها کالری می‌سوزانند.
 
گردو، بادام و کلا میوه‌های صدفی یا پوسته‌دار باعث آب شدن چربی‌های دور شکم می‌شوند. متخصصان حوزه تغذیه معتقدند که مغزها و کلا میوه‌های پوسته‌دار تأثیر مثبتی روی تناسب اندام دارند به شرطی که در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید. دلیلش هم این است که این میوه‌ها سرشار از فیبر، پروتئین و چربی‌های مفید هستند که قادرند حساسیت بدن را نسبت به انسولین بالا برده و به کاهش وزن کمک کنند.
 
به عقیده محققان امگا3‌ها باعث کاهش توده چربی بدن می‌شوند. البته تاکنون به درستی مشخص نشده است این اسیدهای چرب با چه مکانیسمی به کاهش چربی‌ها کمک می‌کنند اما شما می‌توانید از ماهی‌های سرشار از امگا3 برای خوش‌اندامی‌تان نهایت استفاده را ببرید.

محققان در جریان بررسی‌های خود مشاهده کردند که امگا3‌ها با اشتهای زیادی مقابله می‌کنند و تا دو ساعت بعد از مصرف ماهی‌های سرشار از این اسیدهای چرب گرسنگی به سراغتان نمی‌آید. توصیه می‌کنیم هر هفته دو وعده ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد، شاه ماهی، ماهی تن و قزل‌آلا میل کنید.
 
نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که سرکه باعث چربی سوزی می‌شود. در این پژوهش افرادی که یک نوشیدنی حاوی 15 تا 30 میلی‌لیتر سرکه مصرف کردند بعد از 12 هفته چربی بیشتری سوزانده و لاغرتر شدند.

به عقیده محققان سرکه ژنی را فعال می‌کند که با تولید آنزیم‌هایی به تجزیه شدن چربی‌ها کمک می‌کند. البته منظورمان این نیست که هر روز یک فنجان سرکه سر بکشید. توصیه می‌کنیم هر روز 15 میلی‌لیتر سرکه را در شیر یا نوشیدنی سالم دیگر حل کرده و میل کنید. چون در این صورت هم حالت اسیدی آن کاهش می‌یابد و به معده‌تان آسیب نمی‌زند و هم اینکه به چربی سوزی کمک می‌کند.
 
این دانه‌های ریز براق که مزه فندق دارند سرشار از لیگنان‌ها هستند که میزان چربی و شاخص توده بدنی خانم‌های یائسه را کاهش می‌دهند. نتایج پژوهش‌هایی که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است نشان می‌دهد که لیگنان‌ها توده بافت‌های چربی بدن را کاهش می‌دهند. برای همین هم تعجبی ندارد که بگوییم تخم کتان باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود.

توصیه می‌کنیم هر روز یک قاشق غذاخوری تخم کتان آسیاب شده به ماست، سالاد، سوپ یا خورش‌هایتان اضافه کرده و میل کنید. توجه داشته باشید علاوه بر تخم کتان، کنجد، هوموس (پوره نخود)، سیر، زردآلوی خشک، سویا، تخمه آفتاب‌گردان و پسته نیز از منابع غذایی این لیگ نان‌ها هستند.
 
این سه ماده غذایی سرشار از فلاوونوئیدها (ترکیبات آنتی‌اکسیدانی) هستند که در میوه و سبزیجات به وفور وجود داشته و تأثیر مثبتی در مقابله با چربی‌ها دارند. نتایج پژوهشی که روی خانم‌ها انجام شده نشان می‌دهد در عرض چهارده سال شاخص توده بدنی خانم‌هایی که به میزان زیادی فلاوونوئید جذب کردند رشد کمتری داشته است.

باید بدانید که این ترکیبات آنتی‌اکسیدانی به سوزاندن کالری بیشتر و جذب گلوکز (قند) کمک زیادی کرده و باعث می‌شوند تا چربی بیشتری بسوزانید. باید بدانید که پیاز، تره فرنگی و همچنین چای سبز و سفید نیز حاوی فلاوونوئیدها هستند و به خوش‌اندامی شما کمک می‌کنند.
 
 
 

5 حرکت ورزشی نشسته

در دنیای امروز معمولا افراد فعالیت فیزیکی زیادی ندارند و اکثرا می‌نشینند. نشستن در بیشتر ساعات روز باعث افزایش احتمال بیماری‌های قلبی می‌شود. می‌توان ورزش‌های خاصی را به صورت نشسته انجام داد و بدین شکل عضلات بدن را فعال کرد.

 

به‌ گزارش ‌ایسنا‌ و به نقل از سایت یاهو، پنج ورزش ساده که می‌توان به صورت نشسته انجام داد و به شرح زیر هستند:

 

1. حرکت ایزومتریک کششی پا

 

در حالی که نشسته‌اید و پاهایتان با زاویه 90 درجه خم است پا را به سمت جلو دراز کنید. در این حرکت پا را منقبض کنید و در حالت کشیده به مدت 10 ثانیه نگه دارید. سپس به آرامی پا را پایین بیاورید. 10 بار بر روی هر پا این حرکت را انجام دهید. این حرکت ورزشی بر روی عضلات چهار سر ران تمرکز دارد. داشتن پاهای قوی بسیار مهم است.

 

2. حرکت ایزومتریک بر روی عضلات نزدیک کننده

 

در حالی که نشسته‌اید یک توپ کوچک را در بین زانوهای پا قرار دهید. هر دو زانو باید با زاویه 90 درجه خم باشد. پاها را به توپ فشار دهید و برای 10 ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را 10 تا 15 بار تکرار کنید. کار کردن بر روی عضلات نزدیک کننده بسیار مهم است. این عضلات معمولا با حرکت اسکات قدرتمند می‌شوند.

 

3. چرخش بیرونی شانه

 

شانه‌ها معمولا دردناک می‌شوند. شانه‌ها در بیشتر فعالیت‌های روزانه به کار گرفته می‌شوند. قدرتمند کردن عضلات اطراف شانه می‌تواند از دردناک بودن شانه‌ها بکاهد. برای انجام این حرکت دست‌ها را در کنار بدن نگه دارید و از آرنج 90 درجه خم کنید. در این حالت ساق دست با زمین موازی می‌شود. می‌توانید بازوها را نیز موازی زمین نگذارید و ساق دست‌ها را عمود به زمین بگیرد. در این حالت نیز آرنج‌ها 90 درجه خم هستند. هر کدام از این حرکات را 10 بار تکرار کنید.

 

4. چرخش اریب

 

عضلات شکم را منقبض کنید و دست‌ها را جلوی بدن بالا ببرید و آنها را بر روی هم بگذارید. کمر را به سمت چپ و راست بچرخانید این حرکت را 20 بار تکرار کنید.

 

داشتن بالا تنه ای قوی می‌تواند انجام حرکات روزانه را آسان تر کند.

 

5. حرکت لگن

 

در حالی که نشسته اید کمر را صاف نگه دارید. در این حالت لگن را بچرخانید. یعنی لگن را زیر بدن بیاورید و دوباره عقب ببرید. در این حالت عضلات شکم نیز درگیر می‌شوند. در هر تسمت که لگن را فشار می دهید سه ثانیه نگه دارید. 10 بار این حرکت را تکرار کنید.

این ورزش به کاهش فشار به روی قسمت پایین کمر کمک می‌کند. نشستن این درد را افزایش می‌دهد. انجام حرکت لگن فشار را کاهش خواهد داد.

 

 

 

 

10 نکته کلیدی برای سلامت مردان

10 نکته کلیدی برای سلامت مرداندانشگاه علوم پزشکی تهران به مناسبت هفته ملی سلامت مردان (ششم اسفند ماه) 10 نکته کلیدی برای حفظ سلامتی و تندرستی مردان توصیه کرد.
 
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی تهران، ششم اسفند ماه هر سال به عنوان روز ملی سلامت مردان انتخاب شده است. روز ملی سلامت مردان از سال 1385 توسط انجمن اورولوژی ایران پیشنهاد و از سال 1389 با پیشنهاد وزارت بهداشت به هفته سلامت مردان تبدیل شد.
 
مسئولیت عادات غذایی تا را بپذیرید

با انتخاب انواع و مقدار غذاهایی که نیاز دارید، مسئولیت عادات غذایی تان را بپذیرید. انتخاب های غذایی تان را در اولویت قرار دهید و ازنظر فیزیکی فعال باشید به طوری که بتوانید یک مرد سالم که می خواهید باشید.
 
غذاهای جادویی وجود ندارند

هیچ غذا یا روش غذا خوردن جادویی وجود ندارد. بعضی از غذاها هستند که مردان به خوردن آن ها نیاز دارند مثل سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، غذاهای پروتئینی مانند حبوبات، تخم مرغ یا گوشت های بدون چربی و لبنیات مانند شیر یک درصد مواد مغذی را که برای سلامتی نیاز دارید شامل منیزیم، پتاسیم، کلسیم، ویتامین D، فیبر و پروتئین را دریافت خواهید کرد.
 
یخچالتان را با هویج، سیب و پرتقال پر کنید

غذاهای سالم را که به آماده سازی کمی نیاز دارند در یخچالتان قرار دهید. یخچالتان را با هویج، سیب، پرتقال، ماست کم چرب و تخم مرغ پرکنید.

میوه ها و سبزیجات تازه، کنسرو شده یا منجمد، گوشت های بدون چربی، کنسرو حبوبات، ماهی تن یا سالمون را در مقادیر زیاد ذخیره کنید. گزینه های سالم تری برای حرارت دادن و خوردن برای جایگزینی گرم کردن یک پیتزای منجمد پیدا کنید.
 
غلات کامل انتخاب کنید

اطمینان حاصل کنید که نیمی از غلات شما کامل است. غلات کامل می توانند به ایجاد احساس سیری و تأمین مواد مغذی کلیدی کمک کنند، به جای برنج و نان سفید وسایر محصولات غله تصفیه شده، پاستا و نان تهیه شده از گندم کامل، برنج قهوه ای و بلغور جو دوسر را انتخاب کنید.
 
عاداتی بسازید که وزن شمارا اضافه نکنند

با صرف نظر ازغذاهایی که چربی های جامد و شکراضافه شده بالایی دارند، کالری را کاهش دهید. گوشت های چرب مانند دنده، بیکن و هات داگ را محدود کنید. کیک ها، کلوچه ها، آب نبات ها و بستنی باید تنها گاهی مصرف شوند. برای تنظیم مقدار غذایی که می خورید از بشقاب های کوچک تری استفاده کنید.
 
آب دوست شما است

آب نسبت به بسیاری از انتخاب های عادی نوشیدنی، انتخاب بهتری است. نوشیدنی ها می توانند حدود 400 کالری در روزبه رژیم غذایی اضافه کنند؛ بنابراین نوشیدنی های دارای کالری بالا را محدود کنید.از نوشابه های انرژی زا، نوشابه های ورزشی و سایر نوشابه های شکردار، صرف نظر کنید.
 
چیزهایی را که مردان نیاز دارند بخورند بشناسید

نیازهای انرژی مردان با زنان متفاوت است. به مقدار غذا و نوع غذایی که نیاز دارید بر اساس قد، وزن، سن و سطح فعالیت بدنی تان پی ببرید.
 
از آشپزی برای بقا فراتر روید

دفعات بیشتری آشپزی کنید. بخارپز کردن سبزیجات، کباب کردن مرغ را امتحان کنید و برای اسپاگتی یک سس گیاهی خوشمزه از ابتدا تهیه کنید. خوردن غذاهایی که در منزل توسط خودتان پخته شده اند به شما اجازه می دهد مقدار و نوع چیزی را که می خورید کنترل کنید.
 
به محتویات غذاها توجه کنید

از برچسب اطلاعات تغذیه ای و برچسب مواد تشکیل دهنده برای پی بردن به محتوای مواد مغذی غذاها و نوشیدنی ها استفاده کنید. مصرف غذاهایی را که شکر یا چربی تشکیل دهنده اول واصلی شان است را کاهش دهید.
 
عرق کردن بد نیست

در هر زمانی که می توانید فعال باشید. از دوستان یا خانوده تان بخواهید زمانی که برای پیاده روی، دوچرخه سواری یا دویدن طولانی می روید به شما بپیوندند. فعالیت هایتان را متنوع کنید تا انگیزه تان حفظ شود.

برای خودتان 5 الی 2 ساعت یا بیشتر فعالیت بدنی متوسط در طول هفته را هدف قرار دهید. بازوها، پاها و عضلات هسته ای خود را حداقل دو روز در هفته تقویت کنید. فعال بودن برای مدت 10 دقیقه نیز تفاوت ایجاد می کند. بشقابتان را با الگوی و سلیقه شخصی خود و با توجه به نکات مطرح شده پرکنید.
نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 121
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649122