Loading...

افزایش مدت پرهیز از غذا ممکن است

افزایش مدت پرهیز از غذا ممکن است

وقت غذا خوردن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

به این نتیجه رسیدم که دکتر جانستون راست می‌گوید، بدن ما واقعا دوست ندارد که هنگام شب با مقدار زیادی چربی و قند دست و پنجه نرم کند. برای بدن تاثیر منفی خوردن در نصف شب به مراتب از خوردن همان چیز در طول روز، بیشتر است.
وقت غذا خوردن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟بسیاری از مردم می خواهند غذای سالم تر بخورند ولی تغییر رژیم غذایی برایشان مشکل است اما فقط عوض کردن وقت خوردن غذا می تواند در سلامت شخص تاثیر بگذارد.
 
مدت‌هاست این موضوع روشن شده که تغییر زمان خوردن غذا می‌تواند در وزن و متابولیسم شخص موثر باشد؛ لااقل در مورد موش‌ها این موضوع ثابت شده است.
 
از آزمایش‌هایی که روی موش‌ها صورت گرفته بود چنین به نظر می‌رسد که رمز بهتر شدن سلامت، کمتر کردن محدوده زمانی ساعات غذاخوردن (فاصله صبحانه تا شام) است که در نتیجه آن فاصله خوردن شام تا صبحانه افزایش یافته و مدت گرسنه ماندن بیشتر می‌شود.
 
چند سال قبل، پرفسور ساتچیداناندا، از انستیتوی سالک در کالیفرنیا که شهرت جهانی دارد، نشان داد موش‌هایی که با غذای پرچربی تغذیه می‌شوند اما فقط می‌توانند این غذا را در مدت ۸ ساعت بخورند، سالم‌تر از موش‌هایی هستند که درست همین غذا به آنها داده شده بود ولی محدودیتی برای مدت زمان خوردن آن نداشتند.
 
در بررسی‌هایی که سال‌های بعد صورت گرفت همان پژوهشگران یک بار دیگر صدها موش را در طول روز برای مدت زمان متفاوت، از ۱۲ تا ۱۵ ساعت، گرسنه نگاه داشتند و به این نتیجه رسیدند که موش‌هایی که حداقل ۱۲ ساعت بدون غذا مانده بودند، سالم‌تر از موش‌هایی بودند که همان مقدار کالری را بتدریج و در طول مدت بیشتری مصرف کرده بودند.
 
ولی آیا این موضوع در مورد انسان نیز صدق می کند؟ برای یافتن پاسخ این سوال دکتر جاناتان جانسون، از دانشگاه ساری در بریتانیا، ۱۶ داوطلب را به مدت ۱۰ هفته تحت نظر قرار داد.
 
تیم تحقیقاتی دکتر جانستون، در بدو امر چربی بدن، قند و چربی خون (تری‌گلیسیرید) و همچنین کلسترول داوطلبان را اندازه گرفتند و بعد به طور تصادفی یعنی بدون در نظر گرفتن ملاحظه خاصی، آنها را به دو گروه قرمز و آبی تقسیم کردند.
 
به گروه آبی که گروه کنترل بود، گفته شد که روال عادی غذا خوردنشان را ادامه دهند ولی از گروه قرمز خواسته شد در حالی که رژیم معمولی خود را حفظ می‌کنند، صبحانه را ۹۰ دقیقه دیرتر و شام را ۹۰ دقیقه زودتر از وقت همیشگی صرف کنند.
 
به این ترتیب به مدتی که گروه دوم غذا نمی‌خوردند، جمعا سه ساعت اضافه شد. هر یک از داوطلبان دفتر یادداشتی داشتند که مدت خواب و مقدار غذای روزانه شان را در آن می‌نوشتند تا مطمئن باشند هر روز در همان حد معمول غذا می خورند.
 
ولی چرا کوتاه‌تر کردن محدوده زمانی که شخص غذا می‌خورد، باید چیزی را عوض کند؟ برای پاسخ باید به دو مکانیسم احتمالی اشاره کرد.
 
اول این که آزمایش‌های متعدد نشان می‌دهد پرهیز طولانی از غذا، مثل روزه گرفتن مفید است.
 
همچنین به نظر می‌رسد که بدن انسان برای سوزاندن کالری، در اوقات معینی از روز بهتر کار می‌کند. دکتر جانستون معتقد است که بدترین موقع برای پر کردن معده از قند و چربی، آخر شب است یعنی وقتی که مقدار این مواد در خون زیاد است.
 
برای این که این موضوع را تجربه کنم بر روی خودم آزمایشی را که خوش ‌آیند هم نبود انجام دادم.
در حالی که در طول شب چیزی نخورده بودم، مقداری از خودم خون گرفتم، بعد در ساعت ۱۰ صبح یک صبحانه معمولی انگلیسی یعنی مقدار زیادی بیکن، تخم مرغ و سوسیس خوردم. بلافاصله بعد از خوردن این صبحانه و نیز در چند ساعت آینده، هر نیم ساعت یک بار از خودم خون گرفتم. البته این کار آزاردهنده بود.
 
دوازده ساعت بعد یعنی ساعت ۱۰ شب دومین غذای روزانه را که درست مانند صبحانه‌ام بود خوردم. بعد گرفتن خون از خودم را به همان ترتیب تکرار کردم تا اینکه بالاخره خوابیدم.

این غذا را بهتر است صبح خورد

وقت غذا خوردن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

آزمایش خون من نشان داد که بعد از صرف صبحانه میزان قند خون من سریعا به وضع عادی برگشته بود در حالی که کم شدن میزان چربی خونم سه ساعت بعد شروع شده بود. ولی در حالی که برای شام درست همان غذاهای صبح را خورده بودم، میزان قند خونم مدت به مراتب طولانی‌تری بالا باقی مانده بود و مقدار چربی چهار ساعت پس از پایان غذا هنوز در حال بالارفتن بود.
 
به این نتیجه رسیدم که دکتر جانستون راست می‌گوید، بدن ما واقعا دوست ندارد که هنگام شب با مقدار زیادی چربی و قند دست و پنجه نرم کند. برای بدن تاثیر منفی خوردن در نصف شب به مراتب از خوردن همان چیز در طول روز، بیشتر است.
 
یک ضرب المثل قدیمی می گوید: "صبحانه را مانند پادشاه، نهار را مانند شاهزاده و شام را مانند گدا بخور".
 
به نظر می رسد این توصیه درست است. اگر باید غذاهای سرخ‌کردنی و پرچربی بخوردید، آن را صبح بخورید.
 
ولی نتیجه آزمایش اصلی، یعنی کاهش مدت زمانی که به داوطلبان اجازه غذا خوردن داده شد، چه بود؟
 
یافته‌های ما نشان داد که گروهی که صبحانه را دیرتر و شام را زودتر خورده بودند، در مقایسه با گروه کنترل، مقدار بیشتری از چربی بدنشان را از دست داده بودند و میزان قند خون و کلسترولشان هم پایین‌تر بود.
 
به این ترتیب می‌توان گفت نتیجه این آزمایش ها که اولین بار بود بر روی انسان انجام می‌گرفت بسیار مفید بود.
 
افزایش مدت پرهیز از غذا ممکن است برای بسیاری کاملا مقدور نباشد، ولی مطالعات نشان می‌دهند که اگر بتوانید این برنامه را دنبال کنید بی‌فایده نخواهد بود و مطمئنا کار خوبی است که خوردن چیزبرگر را در نیمه شب کنار بگذارید.

منبع: بی بی سی
 

انار برای زیبایی تان معجزه می کند

انار برای زیبایی تان معجزه می کندانار چنان فواید فوق العاده ای برای زیبایی پوست می تواند داشته باشد، که شاید باورتان نشود. اجازه بدهید ببینیم انار چه معجزه ای برای پوست دارد.
 
بهترین چیزها معمولاً اندازه کوچکی دارند. این گفته دقیقا در مورد انار صحت دارد. چه کسی می دانست که میوه به این کوچکی چنان فواید فوق العاده ای برای زیبایی پوست می تواند داشته باشد. اجازه بدهید ببینیم انار چه معجزه ای برای پوست دارد. 
 
خواص ضد پیری  
 
انار خاصیت ضد پیری برای پوست دارد و می تواند پوست را از درون و بیرون جوان کند. روغن هسته انار موجب تقویت لایه بیرونی پوست یا همان اپیدرم شده و عمق چروکها را کم کرده و ظهور آنها را به تاخیر می اندازد.
 
توصیه زیبایی: برای داشتن پوستی درخشان روزی یک لیوان آب انار بنوشید.
 
از بین بردن جوش ها 
 
دلیل اصلی بروز جوش عدم توازن هورمونی در بدن است. انارمنبع غنی از ویتامین C است که، تولید سبیوم ( چربی تولید شده توسط پوست که باعث بروز جوش می شود) را متعادل می سازد. انار همچنین گردش خون و هضم غذا را بهبود می بخشد.
 
توصیه زیبایی: اگر می خواهید از فواید انار برای پوست بهره ببرید طبق دستور زیر عمل کنید :
 
1 قاشق غذاخوری دانه انار  
 
2 قاشق غذاخوری شکر قهوه ای  
 
2 قاشق غذاخوری عسل  
 
2 قاشق غذاخوری روغن آووکادو  
 
1 قاشق غذاخوری پوست رنده شده پرتقال  
 
این مواد را مخلوط کرده، مانند یک اسکراب روزانه به مدت چند دقیقه پوست خود را با آن ماساژ دهید .
  
پوست خود را سالم نگه دارید
 
کلاژن ماده اصلی تشکیل دهنده پوست است. کلاژن پوست را نرم، صاف و منسجم نگه می دارد. انار حاوی موادی است که، از شکسته شدن مولکول های کلاژن توسط آنزیم ها جلوگیری می کند و پوست شما را سالم نگه می دارد.
 
انار همچنین به رشد فیبروبلاستها (سلولهای تولید کننده کلاژن و الاستین ) کمک کرده و نرمی و لطافت پوست شما را تضمین می کند .
 
توصیه زیبایی: انار چاشنی فوق العاده ای است، می توانید آن را با ماست مخلوط کرده یا در شیرینی ها و سالادها از آن استفاده کنید. 
 
کمک به بازسازی سلول ها 
 
با بالارفتن سن پوست با مشکلاتی از قبیل رنگدانه سازی بیش از حد پوست و لکه های پیری مواجه می شود. اینجاست که انار همچون شوالیه ای با زره درخشان از شما در مقابل آسیب های پوستی محافظت می کند.انار با کمک به تولید آنتی اکسیدانهای طبیعی که توسط بدن تولید می شوند.به جوانسازی سلولهای پوست کمک می کند.
 
توصیه زیبایی: روز خود را با یک نوشیدنی انار آغاز کنید . نصف لیوان آب انار را با هر مدل توت که دوست دارید و 2 قاشق غذا خوری ماست در مخلوط کن ریخته سپس میل کنید. 
 
محافظت در برابر آفتاب سوختگی  
 
اگر اشعه های مضر آفتاب به پوستتان آسیب رسانده با مصرف انار می توانید با اثرات این اشعه ها مقابله کنید.انار حاوی آنتی اکسیدانهایی است که، با عوامل بوجود آورنده سرطان پوست مقابله می کند.
 
توصیه زیبایی: اگر بین وعده های غذایی احساس گرسنگی می کنید، به جای برداشتن یک بسته چییپس، بهتر است یک انار میل کنید. 
 
مقابله با التهاب پوست 
 
اگر از التهاب پوست رنج می برید، به جای استفاده از پمادهای مختلف می توانید از آب انار برای آرام کردن پوست خود استفاده کنید.انار حاوی پلی فنولها و سایر عناصری است که خواص ضد التهابی دارند. استفاده از روغن هسته انار جهت التیام زخم های کوچک و مشکلات پوستی توسط متخصصان توصیه می شود. بعلاوه اینکه آب انار مانع از بجای ماندن جای زخم نیز می شود.
 
توصیه زیبایی: با خوردن انار یا استفاده از آب آن بر روی قسمت های آسیب دیده پوست، مطمئن باشید که پوست شما سریعاً التیام می یابد. 
 
پوست خود را تقویت کنید
 
ساختار مولکولی انار کوچک است و به همین دلیل است که روغن هسته آن می تواند عمیقاً داخل پوست نفوذ کرده و آن را از درون مرطوب سازد.انار حاوی پانتونیتیک اسید است که باعث دور نگه داشتن باکتری ها و مرطوب نگه داشتن پوست در طول روز می شود.
 
توصیه زیبایی: از محصولات زیبایی که ماده اصلی تشکیل دهنده آنها انار می باشد، استفاده کنید. 
 
منبع: سیمرغ
 
 

با افسردگی پیر می شویم!

تاثیر افسردگی بر روند پیریافراد مبتلا به افسردگی حاد، حتی کسانی که پیش‌تر مبتلا بوده‌اند و دوره آن را طی کرده‌اند، بیشتر از دیگران نشانه‌هایی از پیری سلولی در خود نشان می‌دهند. در واقع، بروز پیری زودرس یکی از مهم‌ترین عوارض جانبی افسردگی به شمار می‌آید.

محققان هلندی نتایج پژوهش‌شان را در این رابطه منتشر کرده‌اند و بنابر اظهارات این گروه تحقیقاتی شکل شدید افسردگی با سرعت بسیار بالاتری سلول‌های بیمار را پیر می‌کند. پیش‌تر نیز به تاثیرات منفی افسردگی بر پیری زودرس اشاره‌هایی شده بود، اما این بار، محققان هلندی، پژوهش را به سطح کروموزومی برده‌اند؛ از سوی دیگر آنها درصدد هستند تا این روند را معکوس کنند.
 
هلندی‌ها در مطالعه خود به وضوح نشانه‌های پیری سلولی را در اندازه تلومرها مشاهده کردند و دریافتند که افسردگی روند کوچک‌شدن و از بین رفتن تلومرها را سرعت می‌بخشد. تلومرها بخش‌هایی ژنتیکی هستند که در دو طرف کروموزم‌ها قرار می‌گیرند و از DNA محافظت به عمل می‌آورند. با هر بار تقسیم ‌شدن سلولی و با مرور زمان، اندازه تلومرها کاهش می‌یابد؛ بنابراین کوچک‌شدن آنها به معنای افزایش سن سلول‌هاست.
 
4 تا 6 سال بیشتر از سن واقعی
 
محققان برای رسیدن به این نتایج بیش از 2400 نفر را بررسی کردند که یک‌سوم از آنها در شش ماه اخیر به افسردگی شدید مبتلا شده بودند. یک‌سوم دیگر نیز در گذشته افسردگی داشته‌اند. گروه آخر نیز هرگز در طول زندگی‌شان این عارضه را تجربه نکرده بودند.

بنابر نتایج، تلومر افراد افسرده یا آنهایی که در گذشته افسردگی داشته‌اند، کوچک‌تر از تلومر دیگران بوده است؛ بدون توجه به شیوه و سبک زندگی، سن این افراد 4 تا 6 سال بیشتر به نظر می‌رسد. در صورتی که افسردگی بسیار شدید باشد یا علائم آن بیش از یک ماه طول بکشد، حداقل هفت تا ده سال از سن طبیعی فرد کم خواهد شد.
 
افسردگی مانند سایر بیماری‌ها باعث بروز بی‌نظمی و ناهنجاری‌هایی در بدن و دستگاه ایمنی می‌شود؛ خصوصا اگر افسردگی همراه با استرس باشد، به میزان قابل‌توجهی کوتاه‌شدن تلومرها را تسریع می‌کند. با این‌ حال، محققان تنها اندازه تلومرهای سلول‌های خونی را تجزیه و تحلیل کرده‌اند و نتیجه به ‌دست ‌آمده ممکن است برای تمام بدن صحت نداشته باشد.
 
اطلاعات و داده‌های ارائه شده در پژوهش حاضر باعث طرح پرسش‌های متعددی در این باره شده که آیا پدیده مذکور برگشت‌پذیر است یا خیر. محققان کالیفرنیایی اثبات کرده‌اند مردانی که پذیرفته‌اند رژیم غذایی خود را اصلاح کنند یا فعالیت‌های جسمی‌شان را افزایش دهند و استرس‌های روزانه‌شان را مدیریت کنند و در نهایت بیشتر در اجتماع حضور داشته باشند، طی مدت پنج سال تلومرهای کروموزمی بلندتری از آنهایی داشته‌اند که تغییری در شیوه زندگی خود ایجاد نکرده‌اند.   
نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 167
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649168