Loading...

افزایش اشتها یکی از علائم پرکاری تیروئید

افزایش اشتها یکی از علائم پرکاری تیروئید

تیروئید دارم یا نه؟

ناراحتی و احساس افسردگی معمولا از نشانه‌های پر‌کاری تیروئید است. تولید مقدار پایین هورمون تیروئید روی میزان ترشح سروتونین در مغز که احساس خوبی را به همراه دارد، اثر می‌گذارد و میزان این هورمون را در مغز کاهش می‌دهد و فرد مستعد ابتلا به افسردگی می‌شود.
تیروئید دارم یا نه؟تیروئید، این غده پروانه‌ای شکل که در قسمت جلویی گردن قرار گرفته، نقش مهمی روی عملکرد سیستم‌های مختلف بدن دارد. طبق آمارهای به‌دست آمده، حدود 30 میلیون آمریکایی از اختلال تیروئید رنج می‌برند و نیمی از آنها یعنی 15 میلیون نفر مبتلایان خاموشی هستند که از بیماری خود مطلع نیستند. زنان بیش از 10 برابر مردان به مشکلات تیروئید مبتلا می‌شوند.
 
غده تیروئید تولیدکننده هورمون تیروئید است که دمای بدن، سوخت و ساز و ضربان قلب را تنظیم می‌کند. فعالیت بیشتر یا کمتر از حد آن مشکل‌آفرین می‌شود. معمولا عوامل ژنتیک، حملات خودایمنی، بارداری، استرس، کمبود مواد مغذی یا برخی سموم محیطی در بدن می‌تواند باعث شروع اختلالات تیروئیدی باشد.
 
خستگی همیشگی
 
معمولا احساس خستگی و نداشتن انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزمره نشانه‌ای است که در بسیاری از بیماری‌ها مشترک است ولی با کم‌کاری تیروئید ارتباط نزدیکی دارد که در آن، هورمون‌های تیروئید بسیار کم ترشح می‌شود. بنابراین، اگر صبح‌ها یا تمام طول روز با وجود خواب کامل شبانه احساس خستگی می‌کنید، ممکن است نشانه کم‌کاری تیروئید باشد. وجود هورمون تیروئید به میزان اندک در جریان خون و سلول‌ها به این معناست که ماهیچه‌ها، سیگنال‌های کافی دریافت نمی‌کند و همیشه خسته است.
 
احساس افسردگی
 
ناراحتی و احساس افسردگی معمولا از نشانه‌های پر‌کاری تیروئید است. تولید مقدار پایین هورمون تیروئید روی میزان ترشح سروتونین در مغز که احساس خوبی را به همراه دارد، اثر می‌گذارد و میزان این هورمون را در مغز کاهش می‌دهد و فرد مستعد ابتلا به افسردگی می‌شود.
 
اضطراب و عصبانیت
 
اضطراب و عصبی بودن با پر‌کاری تیروئید در ارتباط است که در خلال آن، غده تیروئید هورمون بالایی را تولید می‌کند.
 
تغییر اشتها یا غدد بزاقی
 
افزایش اشتها یکی از علائم پرکاری تیروئید است به طوری که ترشح بیش از حد هورمون تیروئید باعث می‌شود فرد همواره احساس گرسنگی داشته باشد. ولی در این میان، این اختلال، جذب کالری ناشی از مصرف زیاد مواد غذایی را جبران کرده و فرد با اضافه وزن مواجه نمی‌شود. در کم‌کاری تیروئید حس چشایی و بویایی مختل می‌شود.
 
کاهش تمایلات جنسی
 
افرادی که از اختلال تیروئید رنج می‌برند معمولا یا هرگز به برقراری رابطه جنسی تمایلی نشان نمی‌دهند یا نسبت به این مقوله بی‌انگیزه‌اند. کاهش ترشح هورمون تیروئید به این تمایل نداشتن منجر می‌شود که با اضافه وزن، انرژی پایین و دردهای بدنی همراه است.
 
تپش قلب
 
تپش قلب یا افزایش تعداد دفعات ضربان قلب که معمولا در ناحیه قفسه سینه، گلو و گردن احساس می‌شود غالبا یکی از نشانه‌های ترشح بیش از حد هورمون تیروئید به شمار می‌رود.
 
خشکی پوست
 
خشک شدن پوست و خارش از جمله علائم کم‌کاری تیروئید است. تغییر در بافت و ظاهر پوست ممکن است به دلیل افت سوخت و ساز بدن باشد که با کاهش ترشح هورمون‌های تیروئیدی رخ می‌دهد و باعث کاهش تعریق می‌شود. از این رو، پوست رطوبت خود را از دست داده و سریع خشک و فلسی ‌می‌شود.
 
فشار خون بالا
 
فشار خون بالا نیز یکی از علائم ابتلا به اختلال تیروئید به شمار می‌رود. در مبتلایان به کم‌کاری تیروئید، خطر ابتلا به فشار خون بالا بین دو تا سه برابر بیشتر می‌شود. برخی محققان معتقدند که مقدار کم هورمون تیروئید ضربان قلب را کاهش می‌دهد که می‌تواند روی قدرت پمپاژ خون و انعطاف‌پذیری دیواره عروق خونی اثر بگذارد که در نهایت هر دو ممکن است باعث بالا رفتن فشار خون شود.
 
احساس سرما کردن
 
احساس سرما کردن و لرز داشتن با کم‌کاری تیروئید مرتبط است. با ترشح کمتر هورمون‌های تیروئیدی، انرژی کمتری توسط سلول‌ها سوزانده و در نتیجه حرارت پایین‌تری تولید می‌شود و فرد احساس سرما می‌کند. از سوی دیگر، تیروئید پرکار هم تولید انرژی را در سلول‌ها افزایش می‌دهد به همین دلیل، افراد مبتلا همیشه احساس گرما می‌کنند و تعریق زیادی دارند.
 
خشن شدن صدا
 
تغییر در صدا یا ایجاد برجستگی در ناحیه گلو که نشانه التهاب غده تیروئید است، یکی از علائم اختلال تیروئید به شمار می‌رود و در صورت مشاهده باید توسط پزشک معاینه شود.
 
به هم خوردن برنامه خواب
 
اگر تمام روز احساس خواب‌آلودگی دارید، ممکن است مبتلا به کم‌کاری تیروئید شده باشید. تیروئید کم‌کار می‌تواند عملکردهای بدن را کاهش دهد که همین امر باعث خواب‌آلودگی حتی در طول روز می‌شود. از سوی دیگر، پرکاری تیروئید با ایجاد اضطراب و بالا بردن ضربان قلب، خوابیدن را دشوار می‌کند و حتی ممکن است فرد را در نیمه‌های شب از خواب بیدار کند.
 
اضافه وزن
 
اضافه وزن ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که یکی از شایع‌ترین آن، اختلال تیروئیدی است و به‌ویژه در زنان مشکل شایعی به‌شمار می‌رود. این نوع اضافه وزن معمولا با کم خوردن و تحرک داشتن بهبود نمی‌یابد و به دلیل کم‌کاری تیروئید ایجاد می‌شود. از سوی دیگر، کاهش وزن ناگهانی نیز ممکن است به دنبال پرکاری تیروئید و افزایش هورمو‌ن‌های تیروئیدی به وجود آید.
 
باریکی و ریزش مو
 
باریک شدن رشته‌های مو یا ریزش آن می‌تواند یکی از علائم ابتلا به کم‌کاری تیروئید باشد. پایین بودن هورمون‌های تیروئیدی، چرخه رشد مو را مختل کرده و بسیاری از فولیکول‌های مو را در حالت خفته قرار می‌دهد که در نتیجه ریزش مو را به دنبال دارد.‌

منبع: جام جم
 
 

مراقبت از مو و ناخن در سرما

مراقبت از مو و ناخن در سرماهوا که سرد می‌شود لباس‌های گرم از گنجه‌ها و کمدها و چمدان‌ها خارج می‌شوند و شال و دستکش و کلاه بار دیگر همنشین اعضای بدن می‌شوند، اما گاهی استفاده کردن یا استفاده نکردن از این پوشاک گرم به نتایجی می‌رسد که انتظارش را نداریم.
 
مثلا فرض کنید موها آن‌قدر زیر کلاه می‌مانند که هوا بخوبی در میان تارهای مو جریان پیدا نمی‌کند و گرما هم باعث می‌شود فضایی ایده‌آل برای رشد و تکثیر قارچ‌ها به وجود آید و به این گونه ریزش مو شروع می‌شود! یا در نظر بگیرید بسیاری از افراد هستند که با گذاشتن کلاه بر سر خودشان میانه خوبی ندارند! در این صورت سرما و هوای خشک زمستانی باعث شکنندگی بیشتر موهایشان می‌شود.
 
برای این‌که زیبایی موهایتان را در فصل سرد زمستان از دست ندهید و سلامت این تارهای ارزشمند به خطر نیفتد، اقدامات زیر را در فصل سرما فراموش نکنید.
 
ویتامین‌رسانی به موها
 
موها هم اگرچه بخش‌های مرده‌ای محسوب می‌شوند، ولی زیبایی و لطافت و انبوهی آنها بستگی زیادی به مواد غذایی مورد نیاز پیاز مو دارد. مواد غذایی پیازهای مو را اغلب املاح و ویتامین‌هایی تشکیل می‌دهند که در رأس آنها سه ویتامین C، E و H ضرورت بیشتری در حفظ شادابی و سلامت‌شان دارند.
 
ویتامین E خونرسانی به پیازچه را قوت می‌بخشد. کار خونرسانی به پیازچه را مویرگ‌هایی به عهده دارند که املاح مورد نیاز برای رشد مو را با خود حمل می‌کنند. اگر دقت کرده باشید در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی مخصوص پوست و مو نیز اثر و نشانی از این ویتامین خواهید دید.

بنابراین خیلی خوب است که در رژیم غذایی خود مواد و خوراکی‌هایی را نیز بگنجانید که حاوی این ماده معدنی هستند. سبزیجاتی چون اسفناج و کلم‌پیچ، میوه‌هایی مثل کیوی و انبه، دانه‌ها و مغزهایی مثل بادام و حتی روغن‌هایی مثل روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین E هستند.
 
نام ویتامین H را شاید کمتر شنیده باشید، چون بیشتر به نام بیوتین معروف است. این ویتامین در دسته‌بندی ویتامین‌های معروف‌تر B قرار گرفته و عدم تأمین آن برای پیازچه مو سبب افزایش ریزش موها خواهد شد. علاوه‌بر مو، ناخن‌ها هم به چنین ویتامینی نیاز دارند.
 
اگر ناخن‌هایتان شکننده و حساسند و ظاهری زیبا ندارند، بدانید که سطح ویتامین H بدنتان کاهش یافته است. حبوبات و غلات ازجمله مواد غذایی سرشار از ویتامین مذکور به شمار می‌روند و آووکادو و حتی تخم‌مرغ هم چنین خاصیتی دارند.
 
این ویتامین به صورت مکمل در داروخانه‌ها هم به فروش می‌رسد که با استفاده از آن می‌توان بیوتین لازم برای حفظ سلامت و زیبایی موها و ناخن‌ها را تأمین کرد. البته یادتان باشد برای هرگونه اقدام درمانی که به نوعی با دارو و مکمل مرتبط است، مشورت با پزشکان و متخصصان را مبنای اولیه اقدامات خود قرار دهید.
 
از ویتامین C، نیاز نیست که سخن زیادی گفته شود، زیرا بسیاری از افراد با این ویتامین آشنایی بیشتری دارند. کلاژن‌سازی در سلول‌ها بستگی زیادی به حضور ویتامین C دارد. کلاژن فولیکول‌های مو را وادار به رشد می‌کند و با تقویت پایه مو به استحکام کلی موها کمک زیادی می‌کند. مرکبات سرشار از ویتامین C هستند که در میان آنها کیوی، گریپ‌فروت، لیمو و پرتقال معروفند. از سبزیجات هم می‌توان به فلفل و کلم بروکلی اشاره کرد که همین ویژگی را دارند.
 
نقش البسه مناسب
 
اولین قسمت‌هایی که در فصول سرد دچار مشکل می‌شوند و از قضا در زیبایی افراد هم اثر زیادی دارند، ناخن‌ها هستند. احتمالا برای شما هم خیلی پیش آمده که وقتی مدتی زیاد در معرض هوای سرد قرار می‌گیرید احساس می‌کنید نوک انگشتانتان حس و قدرت کافی ندارد. اثر این سرمازدگی که در انگشتان پا یا دست خود احساس می‌کنید در واقع به ناخن‌ها هم منتقل می‌شود. ناخن‌ها هم مثل موها سلول‌های مرده به شمار می‌روند، ولی چون نقش بسیاری در زیبایی ظاهر ایفا می‌کنند باید در برابر سرما محافظت شوند.
 
هیچ نیازی به گفتن این اقدام بدیهی نیست که برای محافظت از ناخن یا موهایتان دستکش یا کلاه استفاده کنید (حتی اگر جزو همان افرادی به شمار می‌روید که کلاه بر سر خود نمی‌گذارند!) اما لازم است گوشزد کنیم که در فواصل متعدد دستکش یا کلاهتان را برای مدتی کنار بگذارید و اجازه دهید لابه‌لای موها چند لحظه هوای تازه وارد شود.

اگر به شانه دسترسی ندارید انگشتانتان را در این مواقع میان موها ببرید و به حالت شانه زدن هوارسانی به میان آنها را سرعت بخشید. این هوا حتی برای فضای بسیار کم زیر ناخن‌ها هم لازم و ضروری است، زیرا هم در مو و هم در ناخن، چنان‌که اشاره شد استعداد عجیبی برای تشکیل قارچ‌های میکروسکوپی در شرایط مذکور پیش می‌آید.
 
از محصولات بهداشتی غافل نشوید
 
از لوازم آرایشی و بهداشتی برای حفاظت بیشتر از مو و ناخن خود در این فصل سرد استفاده مناسب کنید. کرم‌های مناسب نه‌تنها برای پوست، بلکه برای حفظ زیبایی و سلامت ناخن‌ها هم کارایی دارند.

ماسک‌ها هم همین‌طور هستند؛ یعنی نه‌تنها پوست شما را شاداب و سرحال می‌کنند، بلکه از ماسک‌های مو می‌توان برای تقویت و حفظ سلامت و شادابی موها در برابر سردی و خشکی هوا سود جست. اگر حوصله تهیه ماسک یا صرف کردن زمان برای استفاده از این راهکارها را ندارید، شامپوهای تقویت‌کننده و محافظ، روشی سریع‌تر و راحت‌تر را پیش رویتان می‌گذارند.

منبع: جام جم
 
 

سلامت قلبتان را تضمین کنید

مردانی که هر هفته حدود یک سوم فنجان کاکائوی تلخ مصرف می‌کنند در مقایسه با مردانی که اصلا کاکائو نمی‌خور‌ند، 17 درصد کمتر به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند. به گفته محققان، ‌فواید کاکائوی تلخ مربوط به ترکیبات ضدالتهابی آن از قبیل پلی‌فنول‌‌ها و فلاوونوئیدهاست که از سلامت قلب محافظت می‌کند.
سلامت قلبتان را تضمین کنیدطبق مطالعاتی که به تازگی انجام شده، محققان اعلام کرده‌اند، اگر اتاقی را تصور کنید که ده نفر در آن حضور داشته باشند، به‌طور متوسط 8 نفر از آنها می‌توانند در معرض ابتلا به بیماری‌ قلبی باشند ولی شما الزاما نباید یکی از آنها باشید ، بلکه با رعایت برخی نکات ساده و رعایت رژیم غذایی سالم می‌توانید سلامت قلب خود را تضمین کنید.
 
به گفته محققان دانشگاه «اموری» آتلانتا، بیش از 50 درصد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی که سالانه در دنیا رخ می‌دهد، قابل پیشگیری است و افراد با انجام راه‌های بسیار ساده می‌توانند قلب سالمی داشته باشند و از خطر بیماری‌های مرتبط با آن جان سالم به در ببرند.

سیگار کشیدن، چاقی، کلسترول بالا، فشار خون و دیابت از عوامل خطرسازی است که احتمال بروز بیماری‌های قلبی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد ولی با کنترل این موارد به ویژه از طریق اعمال تغییر در رژیم غذایی می‌توان تا حد قابل ملاحظه‌ای آنها را کاهش داد.
 
کاکائوی تلخ: ‌مطالعات زیادی حاکی از آن است که مصرف کاکائو در قالب نوشیدنی داغ یا کاکائوی تلخ تأثیر زیادی روی سلامت قلب و عروق دارد. یک تحقیق 9 ساله نشان داد زنانی که در هفته یک تا دو مرتبه کاکائوی تلخ می‌خوردند، نسبت به زنانی که هرگز کاکائو مصرف نمی‌کردند 32 درصد کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار داشتند.
 
همچنین مطالعات صورت گرفته روی مردان نیز نشان داد مردانی که هر هفته حدود یک سوم فنجان کاکائوی تلخ مصرف می‌کنند در مقایسه با مردانی که اصلا کاکائو نمی‌خور‌ند، 17 درصد کمتر به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند. به گفته محققان، ‌فواید کاکائوی تلخ مربوط به ترکیبات ضدالتهابی آن از قبیل پلی‌فنول‌‌ها و فلاوونوئیدهاست که از سلامت قلب محافظت می‌کند.
 
سالم‌ترین کاکائو تقریبا 74 درصد یا بیشتر کاکائوی جامد دارد، بنابراین برای این‌که از فواید آن بهره‌مند شوید کاکائوی تلخ زیر 60 درصد ‌ نخرید. ولی کاکائوی 85 درصد بسیار ایده‌آل است زیرا فرآیندی مبنی بر از بین بردن تلخی کاکائو روی آن صورت نگرفته و کاکائو به صورت طبیعی وجود دارد و ترکیبات آن کاملا سالم حفظ شده است.
 
لوبیای سویا: غلاف‌های لوبیای سویای خوراکی به‌دلیل غنی بودن از منیزیم، فولات و پتاسیم بسیار مفید است. این ترکیبات به کاهش فشار خون بالا و حفظ سلامت قلب کمک می‌کند. فیبر به‌طور کلی، با بالا بردن توانایی بدن در تولید گیرنده‌های LDL، به کاهش چربی خون کمک می‌کند. محققان دریافتند با هر هفت گرم فیبری که فرد مصرف می‌کند، خطر بروز بیماری قلبی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.
 
چای قرمز: مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در موقعیت‌های استرس‌زا قرار می‌گیرند میزان التهاب بیشتری در بدن خود دارند و التهاب نیز مستقیما با چاقی و بیماری‌هایی چون دیابت، بیماری قلبی و سرطان در ارتباط است.
 
با بالا رفتن میزان استرس، هورمون استرس به نام ‌کورتیزول‌ ترشح می‌شود که به ‌هورمون چاقی شکمی‌ نیز معروف است و می‌تواند لیپیدها را از جریان خون بیرون کشیده و آنها را در سلول‌های چربی ذخیره کند. چیزی که چای روبیوس را به یک نوشیدنی مفید تبدیل کرده، فلاوونوئید منحصر به فردی موسوم به «آسپالاتین» است که توانایی کاهش هورمون استرس را در بدن دارد و نقش آن شروع حالت گرسنگی و ذخیره چربی است که سلامت قلب را به دنبال دارد.
 
نوشیدن یک فنجان چای روبیوس ساعت 9 شب علاوه بر این که آب شدن چربی‌های اضافی بدن را تسریع می‌کند، خواب آرام و عمیقی هم برایتان به ارمغان می‌آورد و به خوبی می‌تواند انقلابی در برنامه کاهش وزن داشته باشد.
 
گوجه‌فرنگی: در آمریکا بیش از هر نوع سبزیجات دیگر، گوجه‌فرنگی مصرف می‌کنند. محققان معتقدند گوجه‌فرنگی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ لیکوپن است که برخلاف بسیاری مواد دیگر، بعد از پختن مواد مغذی آن چند برابر می‌شود. در واقع، بررسی‌ها ارتباط قوی را بین مصرف مداوم گوجه‌های سرشار از لیکوپن و کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی، آسیب‌های پوستی و برخی سرطان‌ها نشان داده‌اند.
 
در این میان، مصرف گوجه‌فرنگی‌های اورگانیک مفیدتر بوده و پلی‌فنول‌ها و ویتامین C بیشتری دارند. در حال حاضر ‌قرص گوجه فرنگی‌ در داروخانه‌ها موجود است که می‌تواند نسبت به دیگر داروها، عروق خونی را تا بیش از 53 درصد از گرفتگی نجات دهد.
 
گردو: این ماده مغذی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب امگا3 است که می‌تواند تا حد قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. حملات و سکته‌های قلبی سالانه جان حدود 600 هزار آمریکایی را می‌گیرد. آزمایش‌های بالینی روی مصرف دانه‌های خوراکی و ارتباط آن با بیماری‌های قلبی و عروقی نشان می‌دهد، مصرف 28 گرم گردو‌ در هفته خطر بروز بیماری‌های قلبی را تا 40 درصد کاهش می‌دهد.

منبع: جام جم
 
 

دود سیگار باعث نازایی می شود

نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که سیگار کشیدن و در معرض دود سیگار بودن باعث نازایی و یائسگی زودهنگام در زنان می شود.
 
به گزارش رویترز، نتایج تحقیقات تازه ای که در مرکز سرطان شناسی روزول پارک، در ایالت نیویورک آمریکا، انجام شده نشان می دهد که در مقایسه با زنانی که هرگز سیگار نکشیده اند، زنان سیگاری یا آنها که در معرض دود سیگار بوده اند، مشکلات بیشتری برای باردار شدن دارند و بیشتر در معرض یائسگی قبل از 50 سالگی قرار داند.

دکتر اندرو هیلند، محقق ارشد این تحقیق، می گوید که تحقیقات سابق رابطه بین سیگار کشیدن و مشکلات باروری را در زنان مشخص کرده بود، اما تحقیقی در خصوص در معرض دود دست دوم سیگار و مشکل نازایی و همچنین یائسگی زودهنگام انجام نشده بود.

به عقیده او، داده های کافی علمی در این باره وجود نداشت به ویژه در مورد زنانی که خودشان سیگار نمی کشند اما در معرض دود سیگار قرار دارند.

این تحقیق بر روی 90 هزار زن آمریکایی بین 50 تا 80 سال انجام شده است که 15درصد این زنان (وقتی جوان بودند و قصد بارداری داشتند) با مشکل مواجه شده بودند. 45 درصد این زنان هم زودتر از سن 50 سالگی یائسه شده بودند.

نتایجی که از مقایسه دو گروه زنان سیگاری و غیرسیگاری به دست آمد نشان می داد که زنانی که حداقل در یک دوره زمانی در زندگی شان سیگاری بودند، 15 درصد بیشتر دچار مشکلات باروری بودند. آنها 26 درصد بیشتر از زنانی که هرگز سیگار نکشیده اند، در معرض یائسگی زودهنگام قرار دارند. زنانی که در دوره طولانی تری سیگاری بودند، به طور متوسط دو سال زودتر یائسه می شوند.

اما نکته جالب این تحقیق این است که زنانی که خودشان سیگار نمی کشند، اما در معرض دود سیگار قرار دارند نیز 18 درصد بیشتر از زنان غیرسیگاری که در معرض دود سیگار هم نیستند، ممکن است با مشکلات باروری مواجه شوند. با آنکه 18 درصد ممکن است زیاد به نظر نرسد، دکتر هیلند عقیده دارد از آنجا که نازایی و یائسگی زودرس مشکلات شایعی نیستند، این رقم بسیار قابل توجه است.
 
با آنکه این تحقیق به طور قطع دلیل رابطه بین دود سیگار و نازایی و یائسگی زودهنگام را توضیح نمی دهد، اما محققان می گویند که دود سیگار کارکرد هورمون های بدن زنان را مختل می کند. توصیه این محققان به زنانی که در سن باروری قرار دارند این است که تا حد ممکن کمتر خودشان را در معرض دود سیگار قرار دهند.
 
منبع: ایرنا
 
 

کبدچرب؛ بیماری آینده

وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای 5 تا 10 درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود. کبد چرب علائم ندارد و در بسیاری از مواقع، بیماران به صورت اتفاقی با انجام آزمایش یا سونوگرافی متوجه آن می شوند؛ کبد چرب به سادگی از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است.
کبدچرب؛ بیماری آیندهرئیس تیم جراحی پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه هم اکنون اولین عامل نارسایی کبد، هپاتیت است گفت: طبق آمارکارشناسان در آینده اولین خطری که کبد را تهدید می کند، بیماری کبدچرب خواهد بود.
 
«کبد، یکصد گرم وزن دارد که کمتر از پنج درصد آن از چربی تشکیل شده و اگر چربی بیش از پنج درصد شود، آنگاه به آن کبد چرب اطلاق می شود.»

دکتر عباس ربانی افزود: بیماری کبدچرب در پی مصرف انرژی بیش از حد، چاقی، تنبلی و کم بودن ورزش و فعالیت، بروز پیدا می کند و درجه بندی دارد.

وی اظهارکرد: کبد دومین عضو بزرگ در بدن انسان است و مسئول به اصطلاح رد کردن تمام مواد غذایی و نوشیدنی مصرف شده از صافی است که این بدان معناست که کبد فاکتورهای مضر مواد غذایی را گرفته و آنها را به صورتی بدون ضرر وارد سیستم های دیگر بدن می کند.

به گفته وی، کبد به طور طبیعی خود را توسط سلول هایی ترمیم و پاکسازی می کند اما اگر فاکتورهای منفی وارد شده باشد در این کار اختلال رخ می دهد.

وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای 5 تا 10 درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود.

رئیس تیم جراحی پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کبد چرب علائم ندارد و در بسیاری از مواقع، بیماران به صورت اتفاقی با انجام آزمایش یا سونوگرافی متوجه آن می شوند؛ کبد چرب به سادگی از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است.

ربانی افزود: هنگامی که کبد از کار بیفتد علائمی مانند ضعف، بی حالی ، خستگی بیش از حد، خواب آلودگی و کاهش وزن به تدریج در فرد بیمار ظاهر می شود؛ در کبد چرب چون غذاها خوب متابولیز نشده و سموم از طریق کبد دفع نمی شوند ، فرد دچار لاغری می شود.

وی ادامه داد: تغذیه ناسالم یکی از عوامل خطر ابتلا به کبدچرب محسوب می شود و متاسفانه در ایران ، افراد پرخور ، زیاد داریم.

رئیس تیم جراحی پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: آمار مبتلایان به کبد چرب در ایران قابل توجه است؛ می توان با کاهش وزن، تغذیه مناسب و ورزش از بروز کبد چرب پیشگیری کرد؛ در تغذیه سالم علاوه برحجم غذا باید به نوع غذا نیز توجه کرده و ازمصرف فست فود و هله هوله (چیپس و پفک) پرهیز شود.

ربانی گفت: هم اکنون شایع ترین عامل پیوند کبد، هپاتیت بوده اما خوشبختانه این بیماری با واکسیناسیون کنترل شده است اما در صد قابل توجهی از افرادی که واکسیناسیون انجام نداده اند، مبتلا به هپاتیت می شوند و خودشان نمی دانند و این بیماری را انتقال می دهند.

وی، بیماری های بدخیم مادرزادی و سرطان و همچنین عوامل ناشناخته را از دیگر دلایل ابتلا به نارسایی کبد برشمرد و یادآور شد: تا 40 سال پیش، مهم ترین عامل نارسایی کبد، گرسنگی و سوء تغذیه بود اما امروز این موارد بسیار کم است.

ربانی اضافه کرد: یکی از مهم ترین عوامل نارسایی کبد در کشورهای پیشرفته مصرف مشروبات الکلی است که این عامل در ایران ، تقریبا کم رنگ است.

پیش از این برخی از دست اندرکاران بیماری های کبد و گوارش تخمین زده بودند که 30 تا 40 درصد مردم کبد چرب دارند.
نظرات

  ارسال نظر

  سبد خرید شما

  سبد خالی است

  آمار

  • تعداد کالا: 29
  • بازدید امروز: 208
  • بازدید دیروز: 14
  • بازدید کل: 649209